Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 83
Dodano dnia 2019-03-02 23:38:10
Aktualizacja 2019-03-17 17:52:19
Słowa kluczowe biedny bogaty
Kategoria Giełda
Bibliografie
  • Zenon Komar - Sztuka spekulacji po latach
  • Victor Sperandeo - Trader Vic
  • Jack D. Schwager - Mistrzowie rynkow finansowych
Materiały powiązane
Narzędzia
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. Biedny i bogaty
  2. Planowanie porażki

Biedny i bogaty


Różnica pomiędzy biednym a bogatym graczem giełdowym jest taka, że ten drugi nie potrzebuje giełdy. Ma wystarczająco dużo przychodów z tytułu obligacji, dywidend, wynajmu nieruchomości, więc nie ma przymusu, by zarabiać na giełdzie. Ta podstawowa różnica sprawia, że zawodowcy (bogaci) są mistrzami w cierpliwości, podczas gdy amatorzy (biedni) prześcigają się w składaniu ofert kupna i sprzedaży.
Biedny często zmienia zdanie. Kupuje z założeniem, że sprzeda po 20 procentach zysku po trzech dniach, nie poświęcając choćby minuty na zastanowienie się, co będzie w przypadku, kiedy ceny – zamiast wzrosnąć o 20 procent – zaczną tracić na wartości. Na ogół trzydniowa transakcja przemienia się w średnioterminową inwestycję, w której gracz będzie marzył o wyjściu na zero. Innymi słowy: gracz inwestuje po to, aby najpierw stracić kilkanaście (lub kilkadziesiąt) procent, a następnie próbować zamknąć transakcję po cenie zakupu. Nie rozumie, że gdyby trzymał się planu i zrealizował niewielką stratę, np. 5 procent, mógłby przeprowadzić tuzin innych zyskownych transakcji, niż zamrażać w nich pieniądze i udowadniać rynkowi, że to on ma rację.

Planowanie porażki


Planowanie nakazuje nam realizować metodę taką, jaką została zaprojektowana.
Biedni tworzą plany, snują marzenia. Zamiast wsłuchać się w siebie, kurczowo trzymają się opinii innych. Pospiesznie realizują zlecenia, nie czekając na sygnał systemu. Nie używają linii obrony kapitału, ponieważ wierzą, że każde jej ustawienie przyniesie więcej szkody niż pożytku. Słuchają plotek, kupują na podstawie opublikowanych danych o zyskowności firmy.
Biedny, który traci, stara się wydłużać swoje transakcje, wierząc, że wkrótce rynek odbije i on wyjdzie na swoje. Problem biednych jest taki: pospiesznie kupują akcje (najczęściej pod wpływem impulsu, plotek lub procentowej zwyżki), a dopiero później myślą. CDN

Herbert Kaufman

To Ty się chwalisz każdej godziny, że wdrapiesz się hen tam, na wyżyny. Pewnego dnia... Chcesz tylko areny, co ci pozwoli, pokazać, dokąd dzięki swej woli zajdziesz, jak wiele wiesz... Kolejny rok, kolejny rok przeżyłeś, jak wiele nowych ścieżek odkryłeś? Czy wielkie rzeczy przez rok ten robiłeś? Czas dał ci znowu dwanaście miesięcy... Czy razy dwanaście twoje ręce, sięgały odważnie po nowe, po więcej? Dlaczego znów cię nie było? Coś cię nie widać na liście bogaczy. Czy możesz nam to wytłumaczyć? Czy los się sprzysiągł przeciwko tobie? Nie - tyś jak zwykle zupełnie nic nie zrobił!

Herbert Kaufman

Opinie

tylko dla zalogowanych