Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 68
Dodano dnia 2019-02-20 18:41:15
Aktualizacja 2019-03-19 17:02:56
Słowa kluczowe biały korpus czarny korpus
Kategoria Formacje świecowe
Bibliografie
  • Steve Nison - Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów
Materiały powiązane
Narzędzia
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. Długi biały (lub czarny) korpus
  2. Długi biały (lub czarny) korpus jako potwierdzenie wsparcia (lub oporu)
  3. Przełamanie oporu przez długie białe (lub czarne) korpusy
  4. Długie białe (lub czarne) korpusy jako poziomy wsparcia
  5. Długi biały korpus na niskim poziomie cenowym, długi czarny korpus na wysokim poziomie cenowym

Długi biały (lub czarny) korpus


Długi biały korpus to pojedyncza formacja świecowa. Jest oznaką siły kupujących. Natomiast czarny korpus – sprzedających. Warunkiem potwierdzającym istnienie białego (lub czarnego) korpusu jest jego wielkość, która powinna być większa co najmniej trzy razy od świecy z poprzedniego dnia.

Długi biały (lub czarny) korpus jako potwierdzenie wsparcia (lub oporu)


Długa biała świeca, która odbija się od istotnego wsparcia, linii trendu lub innych poziomów świadczy o sile kupujących albo agresywnym ataku sprzedających (w zależności od koloru i kierunku trendu). Niemniej w obu przypadkach mamy do czynienia z kontynuacją trendu. Odbicie od linii trendu w postaci długiej białej świecy świadczy o zaangażowaniu kupujących i gotowości do zakupów w pobliżu tej linii.

Przełamanie oporu przez długie białe (lub czarne) korpusy


Oporem mogą być linie trendu, średnie kroczące, zniesienia Fibonacciego itd. – istotne jest, aby przełamanie nastąpiło w sposób znaczący, wyraźny, a nie było jedynie testowaniem najbardziej wrażliwych graczy. Warto też obserwować wolumen, który w tych dniach powinien być dużo większy. Czasami jednak rynek spada pod własnym ciężarem, a więc skupianie się na samych obrotach może być mylące.

Długie białe (lub czarne) korpusy jako poziomy wsparcia


Jest to jedna z najciekawszych właściwości długich białych świec. Poznanie tej metody może podnieść poziom graczy szukających miejsc wsparcia. Pierwszym takim poziomem jest dolna strefa cienia długiej białej świecy, zapoczątkowana krótkoterminowym wykupieniem rynku. Takie zachowanie cen jest bardzo powszechne i sprowadza wskaźniki do normalnych poziomów. Drugim, mniej ważnym poziomem wsparcia są okolice połowy korpusu białej (lub czarnej) świecy.
Jedną z ciekawych technik wykorzystujących długie białe korpusy jest metoda kupowania w okresie korekt – w połowie długich białych świec, oraz wyznaczania poziomów stop loss w obszarach ich dolnych cieni. Duże świece symbolizują zazwyczaj oznakę siły w trendzie, ale krótkoterminowo są narażone na wystąpienie korekt, co w rezultacie wpycha ceny w głąb dużej świecy.

Niektóre formacje świecowe opisaliśmy wyłącznie na przykładach świec białych, ale zdają również egzamin w swej analogicznej postaci.

Innym sposobem pozwalającym wyciągać wnioski płynące z pojedynczych świec jest obserwacja ceny otwarcia. Jeśli znajduje się ona powyżej środka korpusu świecy z poprzedniego dnia, możemy to traktować jako sygnał pozytywny. Otwarcie na poziomie niższym od środka powinno być interpretowane jako zapowiedź spadków. Metoda jest przeznaczona dla bardzo agresywnych graczy, akceptujących większe ryzyko, przeprowadzających transakcję na początku otwarcia. Technika ta ma większe zastosowanie na rynkach kapitałowych niż w przypadku kontraktów terminowych, gdzie ryzyko wahań cenowych jest bardzo wysokie.

Długi biały korpus na niskim poziomie cenowym, długi czarny korpus na wysokim poziomie cenowym


To sesja, w której ceny otwierają się przy poziomach najniższych, a zamykają po cenie możliwie jak największej. Według Steve’a Nisona pojedyncze formacje białego korpusu na niskim poziomie cenowym mogą okazać się niezwykle skuteczną pojedynczą formacją świecową, przewidującą nadchodzące odwrócenie trendu, pod warunkiem, że występują po dłuższym okresie istnienia wyraźnego trendu.
Pamiętaj: formacja powinna być poprzedzona wyraźnym trendem spadkowym, ponieważ zwiastuje odwrócenie trendu – najpierw coś musi istnieć, aby zostało odwrócone.
Aby nadać jej jeszcze większe znaczenie, powinna być co najmniej trzykrotnie większa od swego poprzedniego słupka oraz występować po znacznej przecenie.

Richars Driehaus

Jeśli mamy do czynienia z silnym ruchem wywołanym ważnymi informacjami, korzystnymi lub nie, kurs akcji będzie zwykle kontynuował ruch w danym kierunku.

Richars Driehaus

Opinie

tylko dla zalogowanych