Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 104
Dodano dnia 2019-01-08 13:27:01
Aktualizacja 2019-03-18 23:06:33
Słowa kluczowe dni odwrotu
Kategoria Formacje liniowe
Bibliografie
  • John J. Murphy - Analiza techniczna rynków finansowych
  • Jack D. Schwager - Analiza techniczna rynków terminowych
Materiały powiązane
Narzędzia
dni odwrotu na Wig
WIG. Poleganie wyłącznie na dniach odwrotu może okazać się zabójczą strategią w silnym trendzie.
dni odwrotu krezus
KREZUS. Dni odwrotu występują pod wieloma nazwami. Oto niektóre z nich: kulminacja kupna, kulminacja sprzedaży, dzień odwrotu ze szczytu, dzień odwrotu od dna, kluczowy dzień odwrotu. Na wykresie przykład zastosowania formacji dnia odwrotu w oderwaniu od analizy fundamentalnej
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-sa [?]
Spis treści
  1. Dni odwrotu
  2. Kryteria spełniające formację dnia odwrotu
  3. Tydzień lub miesiąc odwrotu

Dni odwrotu


Dzień, w którym ceny osiągają nowsze poziomy w trendzie wzrostowym, a następnie kończą go poniżej ceny zamknięcia (profesjonaliści zalecają, aby nie była to cena zamknięcia z poprzedniego dnia, lecz jej minimum) z dnia poprzedniego nazywamy formacją dnia odwrotu.
Dzień odwrotu jest jedno- lub dwudniową formacją odwrócenia trendu. Sama w sobie nie ma ona specjalnego znaczenia, jednakże w kontekście szerszej analizy może być wartościową figurą.
Dzień odwrotu pojawia się – teoretycznie – w kluczowych dla trendu momentach. Są to na ogół miejsca charakteryzujące się nagłym zwrotem kursu przy znacznie podwyższonych obrotach.

Kryteria spełniające formację dnia odwrotu


Warunkiem spełniającym idealną formację dnia odwrotu jest ustanowienie zaraz na początku dnia minimum całego cyklu trendu, a następnie zamknięcie cen powyżej niego. Jeśli zakres cen oraz wolumen znacznie przewyższają średnią z poprzednich dni, możemy mówić o idealnej formacji dnia odwrotu.
W przypadku trendu wzrostowego mamy analogiczną sytuację, to znaczy: ceny najpierw osiągną jego maksima, a następnie zamkną się na najniższych poziomach.

Tydzień lub miesiąc odwrotu


Formacja, która pojawia się na wykresach tygodniowych lub miesięcznych, ma oczywiście dużo większe znaczenie, ponieważ kształtowanie jej wymaga nieco większego czasu (odpowiednio tydzień lub miesiąc). Dzieje się tak, ponieważ powstanie formacji wymaga znacznie więcej czasu oraz wysiłku ze strony inwestorów, co zmniejsza prawdopodobieństwo manipulacji przez grupy spekulantów.

Jack D. Schwager

Często jednak podczas trendu wzrostowego występuje wiele dni odwrotu, które okazują się fałszywymi sygnałami, a potem, kiedy dochodzi do ukształtowania się faktycznego szczytu i odwrócenia trendu, nie pojawia się żaden. Można powiedzieć, że dni odwrotu zapowiadają sto z każdych dziesięciu szczytów. Inaczej mówiąc, dni odwrotu są czasami doskonałymi zapowiedziami zmiany trendu, ale o wiele częściej okazują się fałszywymi sygnałami.

Jack D. Schwager

Opinie

tylko dla zalogowanych