Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 82
Dodano dnia 2019-01-30 13:12:53
Aktualizacja 2019-03-19 17:34:21
Słowa kluczowe doji
Kategoria Formacje świecowe
Bibliografie
  • John J. Murphy - Analiza techniczna rynków finansowych
  • Steve Nison - Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów
Materiały powiązane
Narzędzia
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. Doji
  2. Interpretacja doji
  3. Analiza doji zawsze powinna być prowadzona przez pryzmat formacji odwrócenia

Doji


Według zachodniego ojca świec japońskich – Steve’a Nisona – doji (czytaj dodżi) to najważniejsza ze wszystkich świec. Charakteryzuje się brakiem korpusu, a więc cena otwarcia będzie mniej więcej na takim samym poziomie, co cena zamknięcia. Mówimy tu mniej więcej, ponieważ w niektórych przypadkach różnica ta wyniesie kilka punktów, niemniej takie sesje powinniśmy również traktować jako doji.

Interpretacja doji


Bardzo wielu graczy błędnie interpretuje doji przez pryzmat pojedynczej świecy. Jak twierdzą Japończycy – doji sama w sobie stanowi jedynie przejściowy stan niezdecydowania, który nie zawsze musi oznaczać odwrócenie trendu. Dlatego warto łączyć ją z innymi kryteriami, jak chociażby z uwzględnieniem wielkości trendu, czasu jego trwania, a także (co bardzo istotne) poprzedniej świecy. Kiedy na przykład doji występuje zaraz po dużej białej świecy (niezależnie czy zaraz nad nią, czy wewnątrz niej), która z kolei pojawia się po znacznych wzrostach w trendzie, możemy mówić o sytuacji, w której kupujący napotkali silny opór ze strony sprzedających, co sprzyja odwróceniu trendu.

Analiza doji zawsze powinna być prowadzona przez pryzmat formacji odwrócenia


Pamiętajmy, że samo wystąpienie doji – zwłaszcza w sąsiedztwie innych, niewielkich rozmiarów świec (także doji) – nie powinno budzić większego niepokoju, ponieważ w sąsiedztwie z innymi tego rodzaju świecami traci siłę wartości prognostycznej.
Czasami jednak dochodzi do sytuacji, w której poziomy doji zostają przełamane i kurs dalej podąża w kierunku istniejącego trendu. Taka sytuacja świadczy o niezwykłej sile rynku i oznacza kontynuację trendu. Jednym ze znanych nam sposobów na uniknięcie tego typu pułapki jest wyznaczenie w okolicach najwyższych wahań cen poziomej linii, która będzie stanowić poziom oporu lub linię obrony kapitału. Jeśli wierzchołek zostanie przekroczony, należy spodziewać się dalszych wzrostów. Zarówno analiza świec japońskich, jak również każda inna analiza sytuacji na wykresie, nigdy nie sprawdza się w 100 procentach. Gdyby tak było, poznanie takiej metody pozwalałoby każdemu bogacić się w nieskończoność.

Steve Nison

Jeśli rynek porusza się w trendzie horyzontalnym, doji nie ma znaczenia prognostycznego. Odzwierciedla ono wtedy w małej skali brak zdecydowania uczestników rynku, którego obrazem w skali makro jest sam trend. Natomiast doji następujące po dłuższym wzroście lub spadku może być zapowiedzią zwrotu. Japończycy mówią, że w takich sytuacjach jest ono oznaką szczytu lub dołka.

Steve Nison

Opinie

tylko dla zalogowanych