Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 118
Dodano dnia 2019-02-09 14:11:03
Aktualizacja 2019-03-19 08:56:38
Słowa kluczowe dyscyplina
Kategoria Psychologia inwestowania
Bibliografie
  • Victor Sperandeo - Trader Vic
  • Jake Bernstein - Inwestor jednosesyjny
  • Zenon Komar - Sztuka spekulacji po latach
  • Jack D. Schwager - Mistrzowie rynkow finansowych
Materiały powiązane
Narzędzia
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. Dyscyplina
  2. Dyscyplina emocjonalna
  3. Emocja a dyscyplina
  4. Długie okresy strat

Dyscyplina


Wiele osób, które odniosło sukces na rynkach finansowych, zawdzięcza go przede wszystkim dyscyplinie. Bez niej na dłuższą metę nie jesteśmy w stanie osiągnąć zamierzonego celu.
Dyscyplina jest najważniejszą z cech inwestorów giełdowych. Składa się na nią wiele elementów, zależnych między innymi od stylu inwestowania, uwarunkowań psychologicznych, osobowości itd.
Dyscyplina to nie tylko wytrwałość i systematyczność podczas każdego dnia, ale również postępowanie zgodne z zasadami przyjętymi przez inwestora. Jeśli w obawie o własne odczucia otworzysz zbyt wielką pozycję lub zbyt małą – nie jesteś zdyscyplinowany. Jeśli porzucasz strategię tylko dlatego, że kolejna transakcja okazała się stratna – również brakuje ci tej cechy.

Dyscyplina emocjonalna


Kluczem do sukcesu jest dyscyplina emocjonalna. Doskonałą analogią jest tutaj podjęcie decyzji o schudnięciu. Odchudzające się osoby wiedzą, że należy odżywiać się zdrowo, więcej ćwiczyć i regularnie wykonywać te wszystkie czynności, a mimo to nie udaje im się tego dokonać. Problemem jest brak dyscypliny emocjonalnej.
Jedną z najczęstszych przyczyn dotyczących strat na rynku są emocje (chciwość, strach i nadzieja). Jednakże bez nich nie moglibyśmy podjąć nawet najprostszych decyzji (pod warunkiem że nie zostaną w nas zaprogramowane). Istnieje tu pewien paradoks: z jednej strony emocje działają na nas destrukcyjnie, zaś z drugiej – są niezbędne w procesie logicznego myślenia. To właśnie dlatego najpierw czegoś doświadczamy, a dopiero później jesteśmy w stanie to wytłumaczyć.

Emocja a dyscyplina


W pewnym sensie emocje pełnią funkcję doradczą. Im mniejsze mamy doświadczenie, tym większa jest władza emocji i ich wpływ na nas. Z kolei osoby z bogatym bagażem doświadczeń intuicyjnie podejmują właściwe decyzje. Kiedy brakuje nam doświadczenia bądź intensywnie przeżywamy daną czynność (np. gdy stawiamy wszystko na jedną kartę), stajemy się niewolnikami własnych emocji i nie jesteśmy w stanie racjonalnie myśleć. W poczuciu straty, możliwej na rynkach każdego dnia, nie możemy kontrolować siebie, a co za tym idzie – nasz plan gry czy metoda prędzej czy później legnie w gruzach.

Zasady gry dyscyplinują graczy. Gracz sukcesu to realista. Nie trzyma się nadziei, nie ufa plotkom, lecz akceptuje to, co przynosi rzeczywistość. Jeśli na rynku panuje bessa, to nie walczy z trendem, tylko dostosowuje się do jej granic i możliwości. Krachy to miejsca, w których posiadacze akcji nieustannie tracą pieniądze, więc zaprzeczeniem byłoby szukać tu możliwości do zarabiania podczas ich wystąpienia.

W takich momentach samodyscyplina nie istnieje. To właśnie dlatego ludzie otyli są nadal otyli, a hazardziści wciąż tracą pieniądze. Innymi słowy, kiedy pojawi się możliwość zjedzenia deseru, wygrywa deser. Samokontrola ma ograniczone pokłady energii. Tak jak niezatankowany samochód nie zajedzie daleko, tak i twoja dyscyplina powinna być uważnie wykorzystywana.

Długie okresy strat


Szczególnie ważne jest zachowanie dyscypliny podczas długich serii strat. W tym okresie mamy większą tendencję do naginania reguł gry. Jeśli odnotujesz dziesiątą z rzędu stratę, to możesz zostać wręcz zablokowany i na podstawie własnych przekonań nie przeprowadzisz kolejnej transakcji. Jeśli twoja strategia została zaprojektowana i przetestowana w sposób prawidłowy, jeśli wyniki w ujęciu długoterminowym wskazują, że nieźle zarabia, to ominięcie w takim momencie transakcji może mieć katastrofalne konsekwencje na dalszej drodze do sukcesu inwestycyjnego. Na przykład może cię ominąć transakcja tak zyskowna, że wpłynie pozytywnie i znacząco na wyniki średniej zyskownej systemu z całego roku lub taka decyzja może zwiększyć skłonność do dalszego łamania reguł (jeśli raz złamiesz reguły, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zrobisz to po raz drugi, a kiedy zrobisz to po raz drugi, jest niemal pewne, że zrobisz to po raz… piąty. Na ogół takie decyzje długo się pamięta i drogo nas kosztują).
Przegapienie momentu otwarcia pozycji dla wielu profesjonalistów jest jeszcze gorsze od straty, ponieważ ograniczamy w ten sposób osiąganie zysku – tego samego zysku, który może okazać się większy od straty. Dobry system z każdą stratą sobie poradzi. Wskaże miejsce, w którym powinniśmy ją zamknąć, podczas gdy z przegapionym przez nas sygnałem nic nie może zrobić.

Jake Bernstein

Dyscyplina to nie tylko zdolność do stworzenia planu inwestycyjnego i postępowania zgodnie z nim, ale także umiejętność rozpoznania, kiedy plan przestaje być przydatny i należy go porzucić.

Jake Bernstein

Opinie

tylko dla zalogowanych