Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 185
Dodano dnia 2018-11-26 15:40:09
Aktualizacja 2019-03-19 05:57:34
Słowa kluczowe filiżanka z rączką
Kategoria Formacje liniowe
Bibliografie
  • William ONeil - Skuteczny inwestor
Materiały powiązane
Narzędzia
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. Formacja filiżanki z rączką
  2. Budowa formacji filiżanki z rączką
  3. Zasady gry w oparciu o formację filiżanki z rączką

Formacja filiżanki z rączką


Filiżanka z rączką to formacja, której nazwa pochodzi od kształtu filiżanki do kawy. Standardowa figura trwa na ogół kilka tygodni, ale równie dobrze możemy znaleźć przypadki zarówno 1-tygodniowe, jak i 2-letnie.

Budowa formacji filiżanki z rączką


Typowa filiżanka składa się z trzech części.

Aby w łatwy sposób odróżnić zwiększoną aktywność wolumenu, możemy posłużyć się linią nałożoną na wskaźnik, która pokazuje średnią wielkość obrotów z trzech ostatnich miesięcy. Pamiętajmy też, że wykresy w układzie tygodniowym są znacznie lepsze do poszukiwania i analizowania większości formacji, w tym również filiżanki z rączką.

Zanim kurs ustanowi nowe szczyty, musi raz jeszcze się cofnąć. Ruch ten nazywamy „rączką”. Warto odnotować, że rączka na rynku byka znosi średnio 10% całego ruchu wewnątrz formacji, natomiast podczas bessy może wynieść nawet trzy razy więcej. Rączka to swego rodzaju ochłodzenie wskaźników, które po silnym ruchu w części drugiej powinny zostać poddane ochłodzeniu, ponieważ są zbyt wyprzedane.
Rączka trwa krótko, bo średnio dwa tygodnie. Zdarzają się jednak przypadki, gdy rączka niemal w ogóle nie występuje lub jest luźna i szeroka tak jak pierwsza część formacji!
Na dnie, pomiędzy pierwszą a drugą częścią formacji oraz w dolnej części rączki obroty zazwyczaj są bardzo niewielkie, co czyni formację jeszcze bardziej wiarygodną.

  • Pierwszą z nich (zaczynając od lewej strony) jest spadek cen trwający średnio 6 tygodni,
  • następnie kształtuje się dno, które trwa zwykle kilkanaście tygodni,
  • później zaczyna się ruch wzrostowy, wznoszący kurs ponad połowę ruchu spadkowego z pierwszej części (według O’Neila ruch ten zamyka się średnio w granicach 10–15% poprzedniego najwyższego kursu formacji), charakteryzujący się wzrostem obrotów powyżej swej średniej w miarę upływu trwania ruchu,
  • poczym (trzecia część formacji) rozpoczyna się niewielkie załamanie kursu, formujące w ten sposób „rączkę”.

Baza formacji filiżanki z rączką powinna kształtować się od sześciu do ośmiu tygodni, podczas gdy cała formacja na ogół powinna trwać od połowy do jednego roku. Z kolei zasięg spadków wewnątrz całej formacji (liczony od największego punktu do najniższego) nie powinien przekraczać 40%. Warto również wiedzieć, że niemal wszystkie korekty wewnątrz formacji występują w tym samym czasie, co spadki głównych indeksów, a wolumen w lewej części filiżanki może być większy od średniej, ale tylko przez niewielką ilość czasu (przyjmuje się odległość dwóch tygodni jako średnią).

Zasady gry w oparciu o formację filiżanki z rączką


Najlepszym momentem kupna jest miejsce w rączce formacji. Większość inwestorów czeka na potwierdzenie sygnału w postaci przełamania linii osiowej całej formacji, jednak w naszej ocenie jest to spóźniony i ryzykowny moment otwarcia pozycji (po prostu jest zbyt oczywisty dla wszystkich). Bardziej doświadczeni inwestorzy akumulują akcje na dnie rączki, przy niskich obrotach, lub w drugiej części samej rączki, kiedy ceny zaczynają rosnąć. Wytrawniejsi gracze akumulują akcje średnio 10% poniżej tego poziomu (licząc od maksymalnego punktu całej formacji).

William J. O'Neil

Pod żadnym pozorem nie kupuj akcji w punktach przełamania na rynku niedźwiedzia. Formacje cenowe będą zbyt głębokie, szerokie i luźne w porównaniu z wcześniejszymi wzorami. Będą tworzyć trzecie i czwarte bazy; wznosić się, rozciągać lub formować strome rączki w dolnej połowie bazy, czy też budować wąskie formacje V wybijające z bazy bezpośrednio w górę ku nowym poziomom maksymalnym bez tworzenia formacji rączki (...) Nie w tym rzecz, że bazy, punkty przełamania czy metody inwestycyjne nie mają już dalszego zastosowania; chodzi o to, że i czas kupna, i wzory spółek są po prostu nieprawidłowe

William J. O'Neil

Najlepszym sposobem na rozpoznanie wiarygodności formacji jest obserwowanie wolumenu w układzie tygodniowym. Jeśli spadki wewnątrz formacji przejawiają się zwiększonym od średniej wolumenem (przez średnią wolumenu rozumiemy jej medianę z trzech ostatnich miesięcy) ryzyko fiaska formacji wzrasta. Oczywiście dwa, a nawet trzy tygodnie wewnątrz formacji mogą charakteryzować się zwiększoną średnią podczas spadków cen, niemniej większa ilość nie jest już dopuszczalna.
Kolejnym sygnałem ostrzegawczym może być układ samej rączki. W normalnej formacji rączka przyjmuje kształt litery „U”, ale może się też zdarzyć, że rączka – zamiast poddać się krótkookresowej korekcie – będzie dryfować w górę niczym klin rosnący. Większość formacji z takim ustawieniem na ogół kończy się negacją całej formacji, choć oczywiście odnotowaliśmy pozytywne przypadki, że i wtedy formacja jest prawdziwa.

Opinie

tylko dla zalogowanych