Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 167
Dodano dnia 2018-11-01 11:48:30
Aktualizacja 2019-03-17 10:38:33
Słowa kluczowe filtr otwarcia pozycji filtr potwierdzenia
Kategoria Zarządzanie
Bibliografie
  • John J. Murphy - Analiza techniczna rynków finansowych
  • Jack D. Schwager - Analiza techniczna rynków terminowych
Materiały powiązane
Narzędzia
filtr potwierdzenia
FW20. Przykład prostej strategii, która wykorzystuje 5-dniowy filtr potwierdzenia.
filtr potwierdzenia
FW20. 5-słupkowy filtr potwierdzenia wraz z naniesioną średnią ruchomą. Za pomocą filtra, nasza średnia zleceń zyskownych wzrasta.
filtr potwierdzenia
PKNOrlen. Piątkowy filtr potwierdzenia.
filtr potwierdzenia
CCC. Bardzo skutecznym kryterium potwierdzenia może być wolumen, którego średnia z dziesięciu ostatnich sesji powinna być co najmniej 2.5x większa, jeśli sygnał ma być właściwy.
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. Filtr otwarcia pozycji, filtr potwierdzenia
  2. Ustalona wielkość procentowa jako kryterium potwierdzenia
  3. Filtr potwierdzenia w czasie
  4. Filtry otwarcia pozycji skutecznie przyczyniają się do poprawy wyników inwestycyjnych

Filtr otwarcia pozycji, filtr potwierdzenia


Techniki oparte na standardowych sygnałach analizy technicznej nieustannie tracą na znaczeniu wskutek informatyzacji wiedzy, która jest już dostępna praktycznie dla każdego. A skoro każdy ma dostęp do tych samych źródeł wiedzy, będzie postępował niemal podobnie, o ile nie uświadomi sobie, że takie podejście w grze na giełdzie oznacza jedno – niepowodzenie. Profesjonalni inwestorzy wraz z upływem czasu zaczęli dodawać do sygnałów przeróżne kryteria, które poprawiały skuteczność ich inwestycji na tyle, że są warte stosowania.

Ustalona wielkość procentowa jako kryterium potwierdzenia


Jednym z takich pierwszych, ale wciąż stosowanych z powodzeniem filtrów, było kryterium potwierdzenia wybicia z danego sygnału o ustaloną wielkość procentową. Kiedy na przykład inwestorzy mieli do czynienia z wybiciem z danej formacji, czekali, aż ceny osiągną ustalone przez ich kryterium i dopiero wtedy otwierali pozycje. Wielkości te różniły się stylem każdego inwestora. Dla jednych były to jedno-, a dla innych aż pięcioprocentowe wielkości. Dzięki takiemu rozwiązaniu uczestniczyli w mniejszej liczbie transakcji, ale za to o lepszej zyskowności, co pozytywnie wpływało na końcowy wynik portfela.

Naszą ulubioną metodą potwierdzenia transakcji jest zastosowanie kryterium potwierdzenia przez wolumen wraz z piątkowym zamknięciem notowań w okolicach granicy danego trendu. Informujemy, że stosujemy wyłącznie metody co najmniej średnioterminowe, co pozwala nam na otworzenie pozycji w pewnej odległości od szczytu punkty odwrócenia. Z kolei piątkowe zamknięcie notowań w okolicy minimum trendu (dla pozycji krótkiej) lub maksimum (dla pozycji długiej) wskazuje na konkretny kierunek trendu.

W dzisiejszych czasach wahania cen są coraz większe, przez co wyrzucają tych mniej odpornych tylko po to, by za moment ponownie otwierali w tym samym kierunku transakcje. Wyobraźmy sobie sytuację, w której otworzyliśmy pozycje z chwilą wybicia z formacji trójkąta, po czym kurs nagle zaczyna zawracać i wybija się w odwrotnym kierunku, narażając nas na duże straty. Czujemy się oszukani, ponieważ wybicie z formacji faktycznie miało miejsce, jednakże było chwilowe oraz przeważnie spowodowane testowaniem przez kilku dużych graczy chcących sprawdzić tzw. silnych posiadaczy. Dodanie kryterium minimalnego wzrostu z wybicia niejeden raz pomogło nam ocenić „jakość” formacji. Pułapki (chwilowe wybicia ponad formację) będą się coraz częściej zdarzać, ponieważ konkurencja na rynku wciąż się zacieśnia.

Filtr potwierdzenia w czasie


Kolejnym kryterium, na które warto zwrócić uwagę, jest potwierdzenie wybicia w czasie. Jeśli ceny mają kontynuować swój bieg, muszą pozostać przez określony czas poza daną formacją. Podstawowymi tego typu filtrami są dwu- lub trzydniowe przebicia. Kiedy ceny pozostają przez ten czas poza formacją, szanse na kontynuację nowego trendu wzrastają. Bardzo często mamy sytuację, kiedy przez jeden dzień ceny wybijają się z danej formacji, a następnego podążają w odwrotnym kierunku.

imię i nazwisko

Wprawdzie czekanie na potwierdzenie wybić przynosi nieco gorsze wyniki transakcyjne, jeśli sygnał okaże się ważny, ale pomaga też uniknąć wielu sygnałów fałszywych. Każdy musi dla siebie sam ustalić odpowiednie kryteria potwierdzenia. Najważniejsze jednak jest to, by eksperymentować z różnymi kryteriami potwierdzenia, a nie ślepo reagować na wszystkie wybicia. Rada ta jest chyba jeszcze istotniejsza teraz niż w poprzednim dziesięcioleciu, ponieważ coraz powszechniejsze stosowanie analizy technicznej przyczyniło się do zwiększenia ilości fałszywych wybić.

Jack D. Schwager

Filtry otwarcia pozycji skutecznie przyczyniają się do poprawy wyników inwestycyjnych


Amatorzy przeważnie nie stosują filtrów, ponieważ ograniczają one możliwość zarobkową. Wolą uczestniczyć we wszystkich transakcjach niż tylko w nielicznych. W ten sposób narażają się na dodatkowe ryzyko w postaci pojawienia się nieustannych fałszywych sygnałów, ale za to mają okazję na uczestnictwo we wszystkich możliwych sygnałach. Profesjonaliści wybierają możliwość osiągnięcia mniejszego, lecz wiarygodniejszego zysku, ale zdają sobie sprawę, że niektóre sygnały – nawet te dobre – zwyczajnie w świecie przeoczą. Oczywiście dodanie filtru nie jest receptą na wszelkie niepowodzenia, niemniej korzystanie z nich znacząco poprawia liczbę fałszywych transakcji, a co za tym idzie – poprawę wyników finansowych.

Opinie

tylko dla zalogowanych