Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 147
Dodano dnia 2018-10-25 16:02:51
Aktualizacja 2019-03-19 16:25:26
Słowa kluczowe flagi chorągiewki
Kategoria Formacje liniowe
Bibliografie
  • John J. Murphy - Analiza techniczna rynków finansowych
  • Jack D. Schwager - Analiza techniczna rynków terminowych
Materiały powiązane
Narzędzia
flagi i chorągiewki
JSW. Flaga i chorągiewka w trendzie wzrostowym.
flagi i chorągiewki
WF20. Mówi się, że flaga powiewa w połowie całego ruchu.
flagi i choragiewki
WIG. Wybicia powinien cechować zwiększony wolumen (najlepiej 2.5-krotnie większy od średniej z 10 ostatnich dni). Fałszywe wybicia są częścią bardziej rozległych formacji.
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. Flagi i chorągiewki
  2. Budowa i występowanie flagi i chorągiewki
  3. Flaga i chorągiewka - zasady gry
  4. Pułapki

Flagi i chorągiewki


Formacje flagi i chorągiewki postanowiliśmy omówić razem, ponieważ są do siebie bardzo podobne zarówno pod względem wielkości, miejsca występowania, jak i pomiaru przyszłego ruchu cen. Należą do najbardziej godnych zaufania formacji kontynuacji trendu, niezwykle rzadko więc stanowią jego odwrócenie.
Formacje flagi i chorągiewki to krótkotrwałe formacje kontynuacji trendu. Powstają w momentach chwilowego przesilenia bardzo dynamicznego ostrego trendu. Po zbyt gwałtownym wzroście cen akcji przychodzi czas chwilowego odpoczynku, po którym ceny kontynuują swój agresywny bieg.
Wewnątrz formacji wolumen powinien wyraźnie wyhamować, by z chwilą wybicia ponownie rosnąć.

Budowa i występowanie flagi i chorągiewki


Flagi i chorągiewki możemy rozróżnić jedynie po ich kształcie.
Flaga ma równolegle nakreślone do siebie linie, co przypomina formację równoległoboku, najczęściej pochylonego w przeciwnym kierunku do trendu, chorągiewka zaś przypomina niewielkich rozmiarów trójkąt symetryczny.

Specjaliści wykorzystują wahania wewnątrz formacji i przyjmują transakcje zgodnie z kierunkiem wybicia. Taka strategia pozwala zmniejszyć procentową potencjalną stratę na wypadek, gdyby doszło do przeciwnego kierunku wybicia. Zlecenia obronne możemy składać w dolnej krawędzi formacji. Od czasu do czasu wybicie występuje w kierunku przeciwnym, co należy interpretować jako odwrócenie trendu dominującego.

Obie formacje należą do krótkoterminowych, zapowiadających kontynuację trendu. Kształtują się najczęściej od jednego do trzech tygodni i powstają mniej więcej w połowie całego trendu, przy czym w trendzie spadkowym powstają nieco krócej (do dwóch tygodni). Mogą więc służyć jako narzędzie do prognozowania przyszłych poziomów cenowych. Ponieważ dość często występują na wykresach, mogą posłużyć jako główny czynnik kompletnej strategii inwestycyjnej opartej na wybiciach z tychże formacji.

Flaga i chorągiewka - zasady gry


Flagi i chorągiewki zwykle pochylają się w kierunku przeciwnym do trendu, choć mogą się zdarzyć przypadki, kiedy kąt nachylenia będzie zgodny z kierunkiem trendu. Takie formacje są szczególnie silne, ponieważ rynek informuje nas o tym, że ceny nie mają ochoty cofnąć się nawet na chwilę, a jedynie trwa krótkoterminowe zbieranie siły przed dalszym ruchem zgodnie z dominującym trendem.
Równie silne formacje możemy spotkać podczas górnych (lub analogicznie do trendu spadkowego – dolnych) granic formacji o większym "rozmiarze", jak chociażby: formacja prostokąta, formacja głowy i ramion, formacja trójkąta. Konsolidacja przy liniach granicznych może wskazywać, że rynek zbiera siły do ważnego wybicia.

John J. Murphy

Mówi się, że flagi i chorągiewki "powiewają w połowie masztu". Połowę masztu wyznacza uprzedni gwałtowny wzrost lub spadek cen, zwany też słupkiem. Termin "w połowie masztu" sugeruje, że te formacje kontynuacji pojawiają się na ogół w połowie całego ruchu. Ruch cen po wyjściu z formacji flagi lub chorągiewki będzie miał na ogół wielkość ruchu poprzedzającego powstanie całej formacji.

John J. Murphy

Pułapki


Od czasu do czasu, po oczekiwanym wybiciu zgodnie z kierunkiem trendu głównego, ceny wybijają się z formacji tylko na krótką chwilę, poczym zawracają i przełamują równoległą linię formacji w odwrotnym kierunku. Takie zachowanie cen zapowiada odwrócenie trendu i ma bardzo silną wymowę.
Pułapki to bardzo silne formacje, których nie sposób przewidzieć, a jedynie możemy na nie zareagować po fakcie. Pamiętajmy, że dla wiarygodnego sygnału technicznego liczą się ceny zamknięcia, a nie jednorazowe przełamania wewnątrz sesji, które równie dobrze mogą być naruszeniem linii formacji. Dzięki potwierdzeniu zyskujemy wiarygodniejsze sygnały, ale za to kosztem mniej korzystnej ceny.

Opinie

tylko dla zalogowanych