Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 178
Dodano dnia 2018-11-09 12:03:35
Aktualizacja 2019-03-19 15:47:41
Słowa kluczowe formacja prostokąta
Kategoria Formacje liniowe
Bibliografie
  • John J. Murphy - Analiza techniczna rynków finansowych
  • Jack D. Schwager - Analiza techniczna rynków terminowych
  • Alexander Elder - Zawód inwestor giełdowy
Materiały powiązane
Narzędzia
formacja prostokąta
DINO. Górna oraz dolna granica prostokąta przebiega przez co najmniej dwa punkty graniczne. Im więcej punktów, tym silniejsza wymowa formacji.
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. Formacja prostokąta
  2. Kształtowanie się prostokątów
  3. Zasady gry na podstawie formacji prostokąta
  4. Ciekawostki na temat prostokątów

Formacja prostokąta


Formacja prostokąta (zwana również obszarem zagęszczenia) kształtuje się na wykresach pomiędzy dwoma równoległymi poziomymi liniami z chwilą powstania trendu horyzontalnego. Zazwyczaj stanowi chwilową przerwę w trendzie, po której ceny podążają zgodnie z kierunkiem trendu głównego.

Kształtowanie się prostokątów


Prawidłowa formacja prostokąta powstaje około dwóch – trzech miesięcy, ale równie dobrze możemy spotkać figury kształtujące się latami. Od czasu do czasu zdarzą się sytuacje, w których ceny z formacji wybiją się w kierunku przeciwnym do oczekiwanego. Dlatego należy uważnie śledzić zachowanie wolumenu, ponieważ może okazać się to niezwykle pomocne we wskazaniu układu sił między kupującymi a sprzedającymi.
Jeżeli wolumen wraz ze spadkiem cen będzie malejący, a podczas wzrostów cen rosnący, powinniśmy liczyć się z możliwością kontynuacji trendu wzrostowego. Natomiast jeśli wolumen podczas zniżek rośnie, prawdopodobieństwo wybicia dołem się zwiększa.

Zasady gry na podstawie formacji prostokąta


Niektórzy sprytni inwestorzy przeprowadzają transakcje wewnątrz formacji w rejonach linii wsparć lub oporów, które przebiegają poziomo. Liczą na to, że ceny ponownie będą testować przeciwległe poziomy, zatrzymując się po przeciwnej stronie linii. Inni natomiast będą dokonywać zleceń w okolicach minimów, licząc na kontynuację trendu głównego (w tym przypadku wzrostowego). Pamiętajmy o uważnej analizie wolumenu zarówno wewnątrz formacji, jak i zaraz w momencie wybicia, ponieważ jest to jeden z lepszych wskaźników potwierdzających. Ogólnie mówiąc, nie jest to technika na tyle odpowiednia, aby była łatwa w zastosowaniu.

W formacjach horyzontalnych (np. prostokątach) większość systemów oraz wskaźników podążających za trendem sprawdza się z reguły bardzo słabo lub w ogóle. Doskonale za to działają oscylatory, ale prostokątów nie sposób dostrzec w trakcie ich powstawania. Za to po fakcie wszystko wygląda wspaniale. Warto również zwrócić uwagę na to, że większość innych formacji cenowych (np. trójkąty, flagi, czy chorągiewki) zwykle nie ma większego zastosowania w praktyce, natomiast po fakcie wszystko wygląda takie proste.

O wiele lepiej jest przeprowadzać transakcje na podstawie wybić z prostokątów. Kiedy prostokąt już się wykształci, wybicia poza jego granice mogą okazać się doskonałymi sygnałami do zajęcia pozycji, pod warunkiem że zastosujemy kryterium potwierdzenia, co pozwoli na zwiększenie skuteczności pomiędzy transakcjami zyskownymi a fałszywymi.

Ciekawostki na temat prostokątów


1. Im prostokąt dłuższy, tym większe ma znaczenie potencjalne wybicie.
2. Wąskie prostokąty mają szczególnie duże znaczenie (oraz potencjał!), jeśli chodzi o sygnał wybicia.
3. Wybicia – pułapki poza obszar prostokąta spowodowane są realizacją zleceń obronnych, które na ogół składane są niewiele poza granicami formacji. W wyniku niewielkich zleceń w obszarze „stopów” dochodzi do ich realizacji i gwałtownych wybić. Jeśli za zleceniami nie idą w parze żadne fundamentalne przesłanki, najczęściej dochodzi do załamania całego ruchu i powrotu do wnętrza prostokąta. Profesjonaliści stosują zasadę potwierdzenia wybicia. Wiarygodność wybić wzrasta wraz z użyciem odpowiednich filtrów.
4. Według Dowa momenty, w których powstają prostokąty, nazywane są "linią".

John J. Murphy

Niektórzy analitycy wykorzystują taką formację [red. prostokąta], kupując na spadkach i sprzedając przy górnej linii zwyżek. Metoda ta pozwala graczowi krótkoterminowemu wykorzystać wyraźnie wytyczone granice wahań cen i osiągać zyski nawet podczas tego bocznego trendu. Ponieważ pozycje są tu zajmowane przy skrajnych poziomach zakresu wahań cen, ryzyko jest stosunkowo niewielkie i łatwe do obliczenia. Jeśli zakres wahań cen pozostaje bez zmian, metoda ta sprawdza się bardzo dobrze. Kiedy dokona się wybicie, gracz nie tylko natychmiast porzuca ostatnio zajętą pozycję, która okazała się niewłaściwa, ale może też dokonać kolejnych transakcji zgodnie z nowym trendem.

John J. Murphy

Opinie

tylko dla zalogowanych