Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 272
Dodano dnia 2018-10-27 18:27:10
Aktualizacja 2019-03-19 15:35:30
Słowa kluczowe formacja głowy i ramion RGR
Kategoria Formacje liniowe
Bibliografie
  • John J. Murphy - Analiza techniczna rynków finansowych
  • Zenon Komar - Sztuka spekulacji po latach
  • Alexander Elder - Zawód inwestor giełdowy
Materiały powiązane
Narzędzia
głowa i ramiona lpp
LPP. Formacja głowy i ramion w ujęciu średnioterminowym
rgr jako kontynuacja w trendzi
LOTOS. Formacja głowy i ramion jako formacja kontynuacji w trendzie
głowa i ramiona w trendzie
Krezus. Formacje głowy i ramion, które występują poniżej ostatniego lokalnego szczytu cechuje większe prawdopodobieństwo wybicia zgodnie z założeniami formacji
formacja głowy i ramion nachyl
Krezus. Formacja nie zawsze musi występować w linii prostej. Jej nachylenie oznacza słabość lub siłę kupujących. W tym przykładzie jest to drugi wariant
RGR CCC
CCC. Formacja głowy i ramion w praktyce. Zwróć uwagę na krótki czas wystąpienia prawego ramienia. Jest to oznaka słabości byków i kolejny atut niedźwiedzi.
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. Formacja głowy i ramion (RGR)
  2. Psychologia kształtowania się formacji głowy i ramion
  3. Budowa i kształtowanie się formacji głowy i ramion
  4. Przebicie linii szyi
  5. Załamanie się i zmiana kategorii formacji
  6. Głowa i ramiona jako formacja kontynuacji trendu

Formacja głowy i ramion (RGR)


To jedna z najpopularniejszych wśród graczy formacji, zaliczanych do odwrócenia trendu. Wnikliwy obserwator zauważy, że większość z nich to jedynie pochodne wersje głowy i ramion i znaczna część uwarunkowań – zarówno przed, wewnątrz, jak i po ukształtowaniu – ma zastosowanie dla innych tego typu formacji.

Psychologia kształtowania się formacji głowy i ramion


Wiadomo, że aby istniała tego typu formacja, musi istnieć trend. Wiadomo również, że jak każdy trend, kiedyś musi się skończyć. I to właśnie proces kończenia trendu wymagać będzie skupienia, uwagi, elastyczności oraz cierpliwości. W zależności od osi czasu (my interpretujemy wykresy w skali tygodniowej) kształtowanie formacji może wynieść nawet kilkanaście miesięcy. Wprawdzie formacje pojawiają się w każdym przedziale czasowym (nawet minutowym), to nasze (i nie tylko nasze) badania wskazują, że im dłuższy horyzont, tym mniejsze szanse na manipulację kursem i większa wiarygodność formacji.

Budowa i kształtowanie się formacji głowy i ramion


Formacja składa się z ukształtowanych trzech wyraźnych wierzchołków, z których środkowy (głowa) jest położony najwyżej z nich.
Drugi oraz trzeci wierzchołek są usytuowane przy spadających obrotach, co już samo w sobie powinno budzić wątpliwości co do kondycji istniejącego trendu. Innym sygnałem ostrzegawczym może być przełamanie trendu wzrostowego, które zazwyczaj powstaje podczas formowania prawego ramienia.
Z reguły ostatni wierzchołek (prawe ramię) sięga jedynie od połowy do 2/3 drugiego wierzchołka, po czym następuje ponowny spadek w kierunki linii szyi.

Przebicie linii szyi


O pełnej formacji głowy i ramion możemy mówić w momencie przebicia tejże linii.
Przebicie nie zawsze odbywa się przy podwyższonym wolumenie. Istnieją przykłady, kiedy ceny schodzą na kilka dni przy niewielkich obrotach, poczym powracają w kierunku linii szyi, aby ją przetestować, a następnie ponownie spadają już przy podwyższonych obrotach. Takie momenty cofnięcia w kierunku linii szyi nazywane są ruchem powrotnym.

Żadna z formacji nie jest w 100% wiarygodna. Formacje to pewne powtarzalne wzory na wykresach, które przeważnie się sprawdzają, ale nie zawsze. Amatorzy o tym zapominają i uparcie trzymają transakcje, jakby rynek nagradzał za to, czy mamy rację czy nie. Tymczasem profesjonaliści akceptują niewielkie straty i – co najważniejsze – nie przywiązują się emocjonalnie do nich. Zdolność szybkiej reakcji na niepowodzenie wyrobiło sobie niewielu, dlatego też niewielu odnosi sukcesy w tej grze.

Czasami ceny nie docierają do linii, a jedynie zatrzymują się w miejscu na pewien czas, a jeszcze innym razem przebijają ją z impetem przy podwyższonych obrotach, nie dając szans na jakąkolwiek korektę. Najczęściej jednak mamy do czynienia z dwoma wariantami. Pierwszy to przebicie linii szyi przy niewielkim wolumenie i powrót do niej, drugi – przebicie przy zwiększonych obrotach bez szans na ruch powrotny.

Załamanie się i zmiana kategorii formacji


Czasami możemy być świadkiem załamania się formacji. Coś pójdzie nie tak i linia szyi, która wpierw została przekroczona, nagle przestanie służyć jako wsparcie i ceny znów będą poniżej. W większości przypadków „teoretyczne” zejście poniżej linii szyi jest spowodowane niewłaściwym jej wytyczeniem przez inwestora, ewentualnie krótkotrwałym testowaniem graczy (tych mniej odpornych na emocje). Jednakże w niektórych przypadkach będziemy mieć do czynienia po prostu z załamaniem się formacji i zanegowaniem jej sygnału w całości, co przyczyni się do poniesienia przez nas strat. Co w takiej chwili robić? Absolutnie nic i czekać na rozwój wydarzeń, o ile złożyliśmy zlecenie obronne w chwili otwarcia pozycji. Jeśli jednak tego nie zrobiliśmy, powinniśmy jak najszybciej wyrobić sobie nawyk składania zleceń obronnych niezwłocznie po otwarciu zlecenia.

Głowa i ramiona jako formacja kontynuacji trendu


Istnieją momenty, w których formacja głowy i ramion będzie stanowić jedynie formę przerwy przed dalszą zwyżką cen. Wprawdzie figura RGR należy do formacji odwracających trend, jednak czasami może występować jako formacja kontynuacji trendu. W takim przypadku powinniśmy spodziewać się kontynuacji trendu co najmniej do poziomu wysokości całej formacji.
Jeśli chodzi o sam kształt figury, to różnica jest widoczna w miejscu pojawienia się głowy, która formuje się w odwrotny sposób od tradycyjnej formacji głowy i ramion. W trendzie wzrostowym występuje ona jako najniższy dołek, natomiast podczas bessy – jako najwyższy. Innymi słowy mówiąc, w trendzie wzrostowym będzie formacja przypominać odwróconą formację głowy i ramion, a w trendzie spadkowym - RGR.
Techniki pomiaru docelowego poziomu zostały szczegółowo opisane w osobnym artykule.

John J. Murphy

Jako ogólną zasadę przyjmuje się, że drugi wierzchołek (głowa) powinien się ukształtować przy mniejszym wolumenie niż lewe ramię. Nie jest to warunek konieczny, ale dość silna tendencja i wczesne ostrzeżenie o zmniejszającej się presji ze strony kupujących. Najważniejszy sygnał związany z wolumenem pojawia się w czasie formowania się prawego ramienia. Wolumen powinien być wówczas wyraźnie mniejszy niż przy poprzednich dwóch wierzchołkach. Następnie powinien wzrosnąć przy przerwaniu linii szyi, zmniejszyć się podczas ruchu powrotnego i znów zwiększyć się po zakończeniu tego ruchu.

John J. Murphy

Opinie

tylko dla zalogowanych

Avatar
Wy_kiK 2018-10-28 17:12:25

Łapka w górę emotka