Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 241
Dodano dnia 2018-10-23 17:22:38
Aktualizacja 2019-03-19 11:15:06
Słowa kluczowe hossa fazy hossy
Kategoria Trend
Bibliografie
 • Victor Sperandeo - Trader Vic
 • William ONeil - Skuteczny inwestor
 • Zenon Komar - Sztuka spekulacji po latach
Materiały powiązane
Narzędzia
hossa 1994
Rekordzistką pozostaje wciąż pierwsza hossa z lat ’90. Wzrost na poziomie niemal 2000% w niecały rok robi wrażenie!
hossa 2003-2007
Indeks Wig. Spektakularna hossa na warszawskiej giełdzie, która została zapoczątkowana na początku lipca 2003 roku, a zakończyła się równe 4 lata później. W tym okresie Wig wzrósł o 310%
rozpoczęcie hossy
Zapoczątkowanie hossy wiąże się z przełamaniem ostatniego lokalnego szczytu i powinno być zawsze potwierdzone przez wolumen. Rosnący wolumen podczas wybicia zwiększa szanse na kontynuację wzrostu.
hossa
Dopóki hossa nie przełamie ostatniego lokalnego wsparcia w ujęciu średnioterminowym nie warto zakładać odwrócenia trendu. Bardzo często po pierwszym tąpnięciu ceny mają tendencję do powrotu w górę, gdzie możemy poznać siłę trendu.
fazy hossy i bessy
Fazy hossy oraz bessy
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
 1. Hossa na giełdzie. Zdecydowany wzrost, który trwa średnio ponad dwa lata
 2. Cechy charakterystyczne dla rynku hossy
 3. Występują trzy fazy hossy (według teorii Dowa)
 4. Hossa zawsze kończy się przesadnym optymizmem

Hossa na giełdzie. Zdecydowany wzrost, który trwa średnio ponad dwa lata


Hossa to czas, gdy zarabiamy na zwyżkach cen akcji. Największe tempo jej wzrostu szacuje się na pierwsze dwa lata trwania rynku byka. Cykl kulminacyjny na rynku zwyżkującym można rozpoznać po tym, w jaki sposób jest notowana większość spółek gorszej jakości w czołówce rankingów aktywnych spółek w ciągu kilku sesji. W czasie hossy ceny 75 procent wszystkich akcji rosną (w czasie bessy 90 procent zniżkuje).
Hossa nigdy nie zacznie się bez istotnego przełamania, które niekiedy wydaje się po prostu nieprawdziwe, ponieważ wielu graczy, przerażonych ostatnimi spadkami cen, nie wierzy w odbicie. Artykuły w pierwszych stron gazet, opinie większości analityków i biuletyny doradców inwestycyjnych – na ogół zgodne z panującymi na rynku nastrojami – sprawiają, że inwestor również uczestniczy w odbudowywaniu ran po ostatniej bessie.

Cechy charakterystyczne dla rynku hossy


Charakterystyczną cechą hossy jest to, że indeksy kontynuują ruch do nowych szczytów, a korekty niemal nigdy nie sięgają poziomów z poprzednich ważnych dołków.
Największe zyski pojawiają się wtedy, gdy wybierzemy papiery spółek, które jako pierwsze ustanowią nowe szczyty. Zwykle są to liderzy pełnego cyklu byka, jednakże dopóki cały szeroki rynek nie osiągnie dna, nie będzie można rozpoznać przyszłych liderów.

Korekty wyższego rzędu w hossie charakteryzują się ostrym, dynamicznym ruchem w kierunku przeciwnym do głównego trendu. Czynników kształtujących hossę należy upatrywać zarówno w poprawie kondycji całej gospodarki, inwestycjach, na które rośnie popyt, jak również we wzroście liczby spekulantów kupujących akcje, waluty lub inne produkty.

Na podstawie zasad teorii Dowa zostały przeanalizowane (data ostatniej aktualizacji: 25.10.2018) wszystkie okresy hossy dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie od czasu jej założenia. Oto cechy charakterystyczne dla tego typu rynku:

 • rozpiętość hossy to xx% wzrostu, licząc od najniższego do najwyższego punktu
 • średni czas trwania
 • liczba korekt i średni ich spadek
 • czas trwania głównych i mniejszych korekt oraz obrotów

Występują trzy fazy hossy (według teorii Dowa)


1. Zrodzenie zaufania, nadziei oraz wiary dotyczącej poprawy stanu gospodarki - reakcja na niedowartościowanie rynku, panujące fatalne odczucia i nastroje wśród inwestorów.
2. Poprawa zysków notowanych na rynku firm - w tej fazie większość inwestorów zarabia najwięcej.
3. Spektakularny wzrost optymizmu i wygórowane oczekiwania odnośnie dalszych wzrostów cen akcji - to czas, gdzie ceny nie poprzedza czynnik fundamentalny, a jedynie uczucia, nadzieje i oczekiwania co do lepszej przyszłości. Akcje, które są napędzane zbyt wygórowanymi oczekiwaniami stają się przewartościowane.

Hossa zawsze kończy się przesadnym optymizmem


Podczas hossy nasze zaangażowanie w akcje powinno sięgać 100 procent, a w czasie bessy – w obligacjach i innych funduszach płynnych.
Zenon Komar radzi, aby podczas pierwszych dwóch lat hossy linia obrony kapitału była wyznaczona dość odlegle. Pierwsze dwa lata to okres najbardziej dynamicznej zwyżki i czas, kiedy można zarobić najwięcej. Amatorzy mają tendencję do ustawiania linii stop loss zbyt blisko, co w konsekwencji prowadzi do realizacji niewielkich zysków przez przypadkowe wahania cen. Takie wahania nazywamy szumem rynkowym i są spowodowane niejednokrotnie przez pojedyncze osoby (instytucje), które nie mają żadnego wpływu na wydarzenia związane z sytuacją w firmie.
William O’Neil przeprowadził badania na rynku akcji w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat i stwierdził, że najlepszy okres wzrostu dla pojedynczego papieru wynosi średnio 18–24 miesięcy, a tylko pojedyncze akcje potrafią rosnąć dłużej niż 5–10 lat. Pamiętać o tym powinny zwłaszcza te osoby, które inwestują długoterminowo. Szanse, że trafisz na takie akcje, są naprawdę niewielkie. Pamiętaj także o tym, że nawet najlepsze z nich w końcu zniżkują i nie jest to nic nadzwyczajnego.
Po bessie przychodzi hossa, a po hossie bessa. Każda hossa ma swych nowych liderów. Lata 90. XX wieku to czas, kiedy dominował internet. Millennium to okres budownictwa, a następnie prym wiódł sektor energetyczny. Twoim zadaniem jest znalezienie najsilniejszych sektorów, a spośród nich – wyłonienie liderów z grupy.

Opinie

tylko dla zalogowanych