Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 133
Dodano dnia 2018-11-02 09:46:52
Aktualizacja 2019-03-13 18:47:55
Słowa kluczowe linie kanału
Kategoria Trend
Bibliografie
  • John J. Murphy - Analiza techniczna rynków finansowych
  • William ONeil - Skuteczny inwestor
  • Alexander Elder - Zawód inwestor giełdowy
Materiały powiązane
Narzędzia
tymczasowa linia trendu
WIG40. Kiedy ceny przełamują od dołu linię trendu spadkowego (1), połącz dwa ostatnio utworzone wierzchołki (2), a następnie nakreśl linię równoległą od najniższego poziomu (3), która będzie stanowić doskonały moment otwarcia długich pozycji. Według Eldera, otrzymana w w ten sposób linia wstępna trendu wzrostowego, często sygnalizuje wspaniałe okazje do kupna.
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. Linie kanału
  2. Wykorzystanie linii kanału cenowego w praktyce
  3. Przełamanie linii kanału

Linie kanału


Czasami możemy zaobserwować, że trend biegnie między dwoma równoległymi względem siebie liniami. Jeśli mamy do czynienia z trendem wzrostowym, to podstawową linię rysujemy wzdłuż dołków, a linię kanału – wzdłuż szczytów. Natomiast w przypadku trendu spadkowego cała procedura jest odwrotna. Pamiętajmy jednak, że linia trendu ma tu znaczenie podstawowe, a linia kanału – jedynie pomocnicze.

Wykorzystanie linii kanału cenowego w praktyce


Istnieje wiele technik inwestycyjnych związanych z wykorzystaniem kanału cenowego. W książce Analiza techniczna rynków finansowych John Murphy wskazuje, aby podstawową linię trendu wykorzystywać do długoterminowych inwestycji, a linię kanału – do krótkoterminowych.

Jeśli ceny akcji przebiją kanał cenowy, to na podstawie statystyk O’Neila można z 75 do 80% skutecznością stwierdzić, że to doskonały moment do zamknięcia pozycji, gdyż na ogół jest to punkt kulminacyjny. Warto też pamiętać, aby nie zamykać przedwcześnie pozycji, ponieważ w większości przypadków ceny będą odbijać się od linii kanału, niż ją przełamywać. Samo odbicie od takiej linii świadczy o tym, że ceny najprawdopodobniej przechodzą ruch korekcyjny – tylko po to, aby kontynuować trend zwyżkowy.

Wykorzystywanie linii kanału do przeprowadzenia krótkich pozycji zazwyczaj bywa niewiele opłacalną i dość ryzykowną metodą gry. Inwestorzy powinni raczej wykorzystywać istotne przełamania linii i odpowiednio reagować w zależności od kierunku przełamania. Przełamanie podstawowej linii trendu stanowi zapowiedź jego zakończenia, natomiast wybicie ponad linię kanału – jego przyspieszenia. W obu przypadkach zasięg potencjalnego wybicia możemy zmierzyć szerokością kanału i nanieść go od momentu wybicia.

Przełamanie linii kanału


Siłę trendu możemy poznać po jego zachowaniu się w okolicy linii kanału. Jeśli ceny w ogóle do niego nie dochodzą – powinno to być ostrzeżeniem o możliwości zmiany trendu. W takiej sytuacji jest wielce prawdopodobne, że podstawowa linia zostanie co najmniej ponownie przetestowana. Pamiętajmy, że w większości przypadków w takich przypadkach dochodzi do jej przełamania.
Istotne przełamania linii stanowią zapowiedź do kontynuacji trendu o zasięgu co najmniej równej szerokości kanału. Wielu doświadczonych graczy kreśli wówczas nową, przyspieszoną linię kanału, co możemy zobaczyć na rys. 1. W praktyce taka przyspieszona linia kanału sprawdza się o wiele lepiej niż dotychczasowa.

Alexander Elder

Linie kanału, podobnie jak linie trendu, powinny być wykreślane przez granice stref konsolidacji, tak aby ekstremalne szczyty i dołki pozostały na zewnątrz.

Alexander Elder

Opinie

tylko dla zalogowanych