Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 147
Dodano dnia 2018-11-15 18:05:28
Aktualizacja 2019-03-18 13:51:28
Słowa kluczowe linie trendu Thomasa DeMarka
Kategoria Trend
Bibliografie
  • John J. Murphy - Analiza techniczna rynków finansowych
Materiały powiązane
Narzędzia
test
s
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. Linie trendu Thomasa DeMarka
  2. Podstawowe założenia linii trendu Thomasa DeMarka

Linie trendu Thomasa DeMarka


Thomas DeMark w swojej książce The New Science of Technical Analysis przedstawił całkiem nową koncepcję rysowania linii trendu, ponieważ, jak zauważył, na jednym wykresie można wytyczyć linie na wiele sposobów. Problemu by nie było, gdyby taka linia była oparta na dwóch punktach, ale często jest ich więcej i jedne są położone niżej, inne zaś wyżej. Na tej podstawie DeMark stwierdził, że najlepszym rozwiązaniem tego problemu będzie oparcie linii na dwóch punktach, ale w odwrotnym kierunku, tzw. od prawej strony wykresu do lewej.

Podstawowe założenia linii trendu Thomasa DeMarka


Relatywny szczyt. To poziom wyższy od poprzedniego poziomu w ciągu N dni. Parametr N należy określić indywidualnie w zależności od akceptowane horyzontu czasowego. Na przykład wartość 5 oznacza relatywny szczyt dla przyszłego, jak i wcześniejszego okresu 5 dni.

Jeśli jesteśmy inwestorami długoterminowymi, możemy przyjąć wyższe wartości, np. 10 dni. Jeśli zaś zależy nam na szybkim reagowaniu na zmianę trendu, powinniśmy przyjąć wartości zbliżone do 1. Osobiście uważamy, że o wiele lepiej jest zastosować nieco większe wartości, ponieważ w ten sposób unikamy szeregu pomyłek, jakie płyną z tak wrażliwej interpretacji trendu. Pamiętajmy jednak, że wszystko tak naprawdę zależy od naszego stylu inwestowania.

Relatywny dołek. Stanowi analogię do relatywnego szczytu. Jest to więc najniższy poziom z N dni dla okresu poprzedniego oraz kolejnych dni.
Linia TD trendu spadkowego. Linia, która łączy dwa ostatnie lokalne szczyty z N dni w trendzie spadkowym.
Linia TD trendu wzrostowego łącząca dwa dołki cenowe z N dni.
Wraz z upływem czasu linie trendu będziemy musieli wyznaczać na nowo, dopóki kurs nie zamknie się trzykrotnie poniżej (lub powyżej) linii.

Alexander Elder

Jeżeli wolumen wzrasta zgodnie z kierunkiem linii trendu, wówczas potwierdza linię trendu. Gdy wolumen spada, kiedy ceny cofają się od linii trendu, jest to również potwierdzenie trendu. Jeżeli wolumen wzrasta, gdy ceny wracają do linii trendu, stanowi to ostrzeżenie przed ewentualnym przełamaniem linii trendu; jeżeli wolumen spada, kiedy ceny odbijają się od linii trendu – sygnalizuje to nam, że linia ta znajduje się w niebezpieczeństwie.

Alexander Elder

Opinie

tylko dla zalogowanych