Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 271
Dodano dnia 2018-10-23 13:05:41
Aktualizacja 2019-03-18 22:21:18
Słowa kluczowe linie trendu
Kategoria Trend
Bibliografie
 • John J. Murphy - Analiza techniczna rynków finansowych
 • William J. ONeil - Skuteczny inwestor
 • Steve Nison - Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów
 • Victor Sperandeo - Trader Vic
 • Jack D. Schwager - Mistrzowie rynkow finansowych
 • Jake Bernstein - Inwestor jednosesyjny
Materiały powiązane
Narzędzia
linie trendu
LPP. Sygnały płynące z przełamania linii trendu coraz częściej okazują się fałszywe i mało znaczące.
linia trendu długoterminowego
LOTOS. Podobnie jak kąt nachylenia, tak samo długość linii ma istotne znaczenie. Warto więc posługiwać się linią trendu o długotrwałym funkcjonowaniu. Podobnie jest w przypadku punktów potwierdzenia – linia, która ma zaledwie trzy punkty odbicia, okazuje się słabsza od 10-krotnej.
linia trendu pod ostrym kątem
KGHM. Nachylenie linii pod ostrym kątem należy do krótkookresowych momentów.
linia trendu średnia ruchoma
DINO. Linię trendu głównego może zastąpić średnia ruchoma o 100 lub 200 jednostkach, trend średniookresowy – 40-dniowa lub podobna, a trend krótkoterminowy na przykład 13-dniowa.
linie trendu
WIG. Linie trendu możemy wyznaczyć na wiele sposobów. Która linia zatem jest właściwa?
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
 1. Linie trendu
 2. Zidentyfikowanie trendu to najszybsza i najskuteczniejsza metoda gry, jaka kiedykolwiek powstała
 3. Przyspieszona linia trendu lub dostosowanie obecnej linii
 4. Naruszenie linii trendu
 5. Zaawansowane techniki w oparciu o linie trendu
 6. Doskonały trend to taki, który przebiega pod kątem 45 stopni

Linie trendu


Linie trendu zalicza się do najprostszych i zarazem najbardziej wartościowych narzędzi w analizie technicznej. Linie te mogą biegnąć pod dowolnym kątem, w górę, w dół, poziomo, co ułatwia rozpoznanie aktualnie panującego trendu. Przełamanie linii trendu skutkuje zmianą roli takiej linii. Tak jak w przypadku wsparcia i oporu, które po przełamaniu stają się swoją odwrotnością, tak samo przełamana linia trendu wzrostowego automatycznie staje się linią oporu.

Zidentyfikowanie trendu to najszybsza i najskuteczniejsza metoda gry, jaka kiedykolwiek powstała


Prawidłowe wyznaczenie linii trendu jest nie lada wyzwaniem. Potrzeba sporego doświadczenia, inteligencji oraz intuicji, aby posługiwać się nią zgodnie z jej przeznaczeniem. Czasami potrzebne będzie ponowne jej wykreślenie, a takie momenty kojarzą się z napotkanym przez nas oporem, zatem warto zaznajomić się z zasadami, które stosują wielcy inwestorzy.
Podstawową metodą kreślenia linii trendu wzrostowego jest wyznaczenie jej wzdłuż coraz to wyżej położonych dołków. Aby wykreślić wstępną linię trendu, będziemy potrzebować co najmniej dwóch takich punktów, co jest oczywiste z samej swej natury. Z kolei linia trendu spadkowego jest wyznaczana wzdłuż coraz to niżej położonych wierzchołków. Posługiwanie się wyznaczoną linią trendu w oparciu o zaledwie dwa punkty nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ istnieje zbyt duże ryzyko przełamania linii w najbliższej przyszłości.

Dawniej dni przełamania sprawdzały się zwykle w 80%. Pozostała część ruchu (20%) kończyła się niepowodzeniem w ciągu kilku najbliższych dni. Dziś ta proporcja jest zupełnie inna. Statystycy obliczyli, że przełamania na liniach trendu są w większości pułapkami i bardziej opłacalna jest gra w oparciu o... fałszywe przełamania.

Dlatego profesjonaliści stosują warunek trzech punktów odbicia i czekają z otwarciem pozycji, aż kurs zniweluje minimum połowę ostatnich spadków. Jeszcze inni czekają z otwarciem, aż kurs przebije ostatni lokalny szczyt, co jest metodą bardzo bezpieczną.
Ciekawą koncepcję rozpoznania układu sił na rynku przedstawił Steve Nison. Nie mogliśmy tego lepiej ująć, dlatego posłużyliśmy się cytatem: "Charakter rynku można ocenić, porównując względną długość, częstotliwość i kolor grupy świec”. Kiedy mamy do czynienia z trendem horyzontalnym, klasyczna analiza techniczna okazuje się mało skuteczna, ale analiza kolorów i wielkości świec może pomóc nam rozwiązać ten problem. Warto więc zwrócić uwagę na sam układ świec, ponieważ ocena ilościowa może pomóc nam określić, kto aktualnie na rynku kontroluje sytuację.

Przyspieszona linia trendu lub dostosowanie obecnej linii


W zestawie narzędzi mamy do wyboru wiele rozwiązań – hiperbole, średnie kroczące lub inne ciekawe zestawienia – i każde z nich ma swoją skuteczność w zależności od upodobań. Zwolennicy średnich kroczących kwestionują przydatność hiperboli, natomiast ci drudzy nie wyobrażają sobie pracy bez nich. Technika posługiwania się liniami trendu jest zatem bardzo subiektywna.
Kiedy badamy formacje widoczne na wykresach, zdajemy sobie sprawę, że istnieje pewien związek pomiędzy czasem potrzebnym do ukształtowania się tych formacji i potencjałem wynikającego z nich ruchu cen. Im dłużej funkcjonuje dana linia trendu, wsparcia lub oporu, tym bardziej staje się istotna i wiarygodna.
Niekiedy trend zaczyna zwyczajnie przyspieszać i w takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie nakreślenie nowej, przyspieszonej linii trendu, ponieważ płaska, oddalona od cen linia będzie mało użyteczna.

Naruszenie linii trendu


Tu zdania są podzielone. Jedni są przekonani, że powinno uwzględniać się wszystkie ruchy cen, a więc wykorzystywać minima lub maksima w ciągu dnia (najpopularniejsza metoda), inni – że tylko ceny zamknięcia mają jakiekolwiek znaczenie (małopowszechna metoda), zaś jeszcze inni wyznaczają je... od końca.
Chwilowe i częściowe naruszenie linii trendu przypomina formację pułapki i przysparza wiele problemów z interpretacją wykresu. Pojawia się dylemat: czy wykreślić linię na nowo i pominąć krótkotrwały incydent, czy uznać, że mamy już do czynienia z wstępnym sygnałem odwróceniem trendu. Niestety, na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Będziemy musieli zadowolić się tym, co daje większe prawdopodobieństwo wystąpienia w przyszłości.

John J. Murphy

Jedna z podstawowych zasad dotyczących trendu mówi, że biegnący trend wykazuje tendencję do zachowania swego kierunku. Dodatkowo przyjmuje się tu również, że jeśli trend cechuje się określonym kątem nachylenia, czyli tempem, które pokazuje linia trendu, zazwyczaj będzie zachowywał to samo nachylenie w przyszłości. Linia trendu pomaga wówczas nie tylko określić rozmiar korekt, ale, co bardziej istotne, mówi nam, kiedy trend się zmienia.

John J. Murphy

Jeżeli więc ceny nieznacznie przebiją linię trendu, to lepszym rozwiązaniem będzie wyznaczenie drugiej, pomocnej linii, której znaczenie będzie drugorzędne. Krótkotrwałe naruszenie spowodowane wyrzuceniem z rynku najmniej cierpliwych graczy może być doskonałym momentem powiększenia pozycji pod warunkiem, że zostaną spełnione inne kryteria bezpieczeństwa.
Jeżeli chcemy dalej mówić o chwilowym naruszeniu linii trendu, to ceny nie mogą zbyt długo przebywać poza jej granicami. Doskonale sprawdza się tu reguła dwóch/trzech dni – jeśli do tego dnia ceny nie zawrócą, mamy do czynienia z potwierdzeniem sygnału odwrócenia trendu. Oprócz tego istnieje jeszcze inny filtr, tzw. określonego procentowego wzrostu. Innymi słowy mówiąc, jeśli ceny wzrosną powyżej 3-5% od linii przełamania, mamy do czynienia z potwierdzeniem, a co za tym idzie, silniejszym sygnałem technicznym.
Prawdę mówiąc, linie trendu spisują się najlepiej po fakcie. Wraz z trwaniem trendu bardzo często są one naruszane, przełamywane, testowane. Mówiąc inaczej, im dłuższy trend, tym częściej zajdzie konieczność wytyczania nowych linii trendu, ponieważ przełamania lub wybicia będą na ogół fałszywymi sygnałami.
Trend wzrostowy trwa dotąd, dopóki nie dojdzie do przełamania ostatniego dołka. Samo naruszenie tego poziomu powinno być jedynie wskazówką, a nie stanowić absolutnego sygnału.

Zaawansowane techniki w oparciu o linie trendu


Linie trendu mogą również spełniać funkcję prognostyczną, tzn. określać poziomy docelowe. Mierzymy tu najwyżej położony punkt od podstawy linii i nanosimy go w miejsce przełamania. Metoda ta naprawdę daje doskonałe wyniki.
Zapewne niewiele osób wie, że naniesienie na wykres odpowiedniej wielkości średnich kroczących może znacznie ułatwić pracę ze zwykłą linią trendu. W procesie trwania trendu mamy takie momenty, kiedy trend zwalnia lub coraz silniej przyspiesza. Wówczas należy wprowadzać poprawki lub wytyczać na nowo linie pod coraz to nowszym kątem nachylenia. Zdarzają się też takie momenty, kiedy będziemy potrzebować zwyczajnej hiperboli, stosowanej w okresach istnej euforii.
Czasami technicy wyznaczają wewnętrzne linie trendu, które bardziej odzwierciedlają dominujący trend i są bardziej użyteczne przy wyznaczaniu potencjalnych obszarów wsparcia lub oporu. Tradycyjne linie trendu położone są w obszarach „emocjonalnie skrajnych”, podczas gdy wewnętrzne linie przebiegają przez jak największą liczbę szczytów i dołków.
Niektórzy eksperci podkreślają, że nie ma żadnych dowodów i statystyk przemawiających za skutecznością linii trendu. Ich zdaniem wyznaczanie linii jest sprawą bardziej subiektywną niż mechaniczną. Przeprowadzenie takich testów jest o tyle trudne, gdyż linie te wypadają dość dobrze dopiero po fakcie, natomiast w czasie bieżącym nie mamy już takiej pewności.

Interpretacja Jeden z naszych znajomych stosuje z powodzeniem następującą metodę gry z linią trendu. Sygnał otwarcia pozycji musi spełniać aż trzy kryteria:
1). trzyprocentowe wybicie ponad linię trendu,
2). ponowny spadek w okolicę linii (tym razem z przeciwnej strony),
3). ponowny wzrost w kierunku ostatniego lokalnego szczytu i ustawienie zlecenia aktywującego w jego pobliżu.

Doskonały trend to taki, który przebiega pod kątem 45 stopni


Nachylenie linii trendu pod odpowiednim kątem ma zasadnicze znaczenie dla jego dalszego istnienia. Za podstawową linię trendu uważa się taką, która nachylona jest pod kątem 45 stopni, licząc od ważnych poziomów wsparć lub oporów.
Z kolei według Williama Eckhardta wyznaczanie kątów przekreśla metodę jako w pełni praktyczną, gdyż „miara kąta rysowanego na wykresie kursów nie jest zależna od skali wykresu”. Kiedy przeprowadzimy badania, okazuje się, że na wykresach z dwóch różnych źródeł z dwoma różnymi skalami czasu przecięcia będą różniły się od siebie miejscami. Wynika z tego fakt, że linia trendu pod stałym kątem zależy tak naprawdę od przyjętych jednostek oraz szerokości słupków rozłożonych na wykresie.
Problem ten znika, kiedy dwa lub więcej punktów na wykresie zaznaczymy arbitralnie – mówiąc inaczej: wytypujemy linie trendu ręcznie, pod zależnym od wykresu kątem, łącząc dwa punkty lub więcej.

Opinie

tylko dla zalogowanych