Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 207
Dodano dnia 2018-10-25 12:13:13
Aktualizacja 2019-03-19 09:09:47
Słowa kluczowe luki luka startu luka uczieczki luka pomiarowa luka kontynuacji luka wyczerpania luka wewnętrzna luka dwóch czarnych świec luka doji
Kategoria Analiza techniczna
Bibliografie
 • John J. Murphy - Analiza techniczna rynków finansowych
 • Jake Bernstein - Inwestor jednosesyjny
 • Steve Nison - Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów
 • Zenon Komar - Sztuka spekulacji po latach
 • Alexander Elder - Zawód inwestor giełdowy
Materiały powiązane
Narzędzia
luka baholdiing
BAHOLDING. Luki powstają w skutek niespodziewanych wydarzeń po zamknięciu sesji. W tym przypadku koncentracja zleceń sprzedaży była tak silna, że spadek wyniósł blisko 50 procent
luka zwykła
KGHM. Luka zwykła (wewnętrzna) wywołana dywidendą. Zazwyczaj tego rodzaju luki zostają w krótkim czasie zapełnione.
luki
CDPROJEKT. Luki na wykresie intraday. Zwróć uwagę na to, że luka pomiarowa wystąpiła w połowie całego trendu.
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
 1. Luki cenowe
 2. Rodzaje luk cenowych
 3. Luki to jedne z najsilniejszych formacji cenowych
 4. Luka startu
 5. Luka ucieczki (pomiarowa, mierzona, kontynuacji)
 6. Luka wyczerpania
 7. Luka dwóch czarnych świec
 8. Luka doji

Luki cenowe


Lukami cenowymi nazywamy miejsca, które na wskutek nieprzeprowadzenia żadnych transakcji powodują na wykresie tzw. pustą przestrzeń. Są to formacje jednodniowe i powstają wtedy, gdy dzisiejsza cena otwarcia jest powyżej lub poniżej wczorajszej ceny maksymalnej.
Najczęściej taka sytuacja zachodzi na początku notowań, kiedy po zamknięciu sesji napływają jakieś ważne dla inwestorów informacje dotyczące danej spółki lub indeksu. Lukę mogą kształtować również wyłącznie czynniki techniczne.

Rodzaje luk cenowych


W klasycznej analizie technicznej znane są cztery podstawowe rodzaje luk cenowych: luka zwykła, luka startu, luka ucieczki (tzw. pomiarowa) oraz luka wyczerpania. Natomiast w japońskiej szkole inwestowania występują jeszcze dwie dodatkowe luki w kontekście świec japońskich: luka dwóch czarnych świec oraz luka doji.
Luki cenowe dzielą się na:

 • wzrostowe; co potwierdza siłę trendu wzrostowego,
 • spadkowe; potwierdzające jego słabość,
 • nic nieznaczące; luki wewnętrzne, nazywane często pułapkami.

Te ostatnie powinny niemal zawsze zostać zapełnione, ponieważ powstają w trendzie horyzontalnym i charakteryzują się zbyt małą siłą przebicia.

Luki to jedne z najsilniejszych formacji cenowych


Według Japończyków luki to jedne z najsilniejszych formacji świecowych. Nazywane są przez nich „oknami”, które zaliczane są do grupy formacji kontynuacji w trendzie. Stanowią bardzo silne obszary wsparć i oporów. O ich przebiciu często świadczy kierunek nowego trendu.

Czy wiesz, że im większy wolumen powstaje podczas luki startu, tym większe prawdopodobieństwo, że nie zostanie ona zapełniona? Bardzo często obszary wybić służą jako doskonałe miejsce wsparcia lub oporu. Jeśli ceny powrócą do miejsca sprzed wybicia, możemy mówić o pułapce i pozornym wybiciu z danej formacji.

Luki można traktować również jako swego rodzaju istotny filtr potwierdzający inne sygnały płynące z analizy technicznej. Jeśli na przykład pojawi się taki sygnał w kontekście dodatkowej luki, możemy uznać całą sytuację za dużo ważniejszą, niż w przypadku, kiedy taka luka nie istnieje.
Spotkaliśmy się z opinią, że jeśli w ciągu trzech dni nie dojdzie do zakrycia luki, ceny najprawdopodobniej będą podążać w kierunku zgodnym z wybiciem luki. Zgodnie z japońską zasadą trzech dni w oknie należy odczekać wspomnianą liczbę dni, aby zyskać potwierdzenie, czy dana luka zostanie wypełniona, czy też nie.
Podczas korekt bardzo często dochodzi do sytuacji, w których ceny naruszają (a nawet zakrywają przez moment obszary luk cenowych), a dopiero później kontynuują trend głównego stopnia. Warto zatem w ich okolicach powiększać pozycje, ponieważ na ogół luki działają jako wsparcie (w trendzie wzrostowym) lub jak opór (w trendzie spadkowym).

Luka startu


Lukę startu najczęściej możemy spotkać po ukształtowaniu się jakiejś istotnej formacji odwrócenia trendu. Może to być np. przełamanie ważnego wsparcia, oporu, wybicie z kanału cenowego lub nawet z samej linii trendu.
Luka startu charakteryzuje się dużym wolumenem (zasada ta dotyczy jedynie luk wzrostowych) i zazwyczaj nie zostaje zapełniona w całości. Często zdarza się, zwłaszcza przy dużych rozmiarach luk, że ceny zaczynają zamykać pustą przestrzeń, co na ogół ma charakter korekcyjny, pod warunkiem że nawet niewielka jej część pozostanie pusta. Zamknięcie całej luki ma wymowę negatywną i powinno być traktowane jako sygnał zamknięcia pozycji.

Luka ucieczki (pomiarowa, mierzona, kontynuacji)


Luka ucieczki zwana również luką pomiarową, mierzoną lub kontynuacji pojawia się mniej więcej w połowie całego ruchu i – podobnie jak w przypadku swej poprzedniczki (luki startu) – z reguły nie jest zapełniana. Nazywana jest również luką pomiarową, ponieważ występuje mniej więcej w połowie całego trendu. Znając dotychczasowy zasięg ruchu cen od początku trendu do momentu powstania luki, możemy z łatwością określić przybliżony zasięg docelowy zakończenia trendu. W momencie zapełnienia luki ucieczki trzeba liczyć się z większym prawdopodobieństwem odwrócenia trendu.

Luka wyczerpania


Luka wyczerpania zawsze powstaje w końcowej fazie trendu i oznacza jego przesilenie (zakończenie). Według Japończyków uznawana jest za formację, która świadczy o dojrzałości rynku. Mówiąc inaczej, rynek osiągnął już wystarczający poziom do nadchodzącej korekty. Dlatego też luka wyczerpania jest doskonałym momentem dla wielu wytrawnych graczy na zamknięcie pozycji blisko szczytu. Niektórzy zamykają pozycje natychmiast po jej pojawieniu się, inni czekają na potwierdzenie słabości rynku przez domknięcie luki przez ceny, jeszcze inni zaś analizują wykres w szerszym kontekście – i to właśnie ta trzecia technika gry jest naszym zdaniem najskuteczniejsza.
Lukę wyczerpania możemy rozpoznać po tym, jak powstaje w przybliżonej odległości od luki pomiarowej, gdzie w ciągu kilku dni zostaje zapełniona. Specjaliści określają jej podstawę jako miejsce zamykania pozycji, o ile ceny w pełni zakryją wspomnianą formację.
Czasami po luce wyczerpania następuje kilka spokojnych, płaskich dni cenowych, a następnie pojawia się luka startu (trendu przeciwległego), tworząc na wykresie silną formację odwrócenia trendu – wyspę odwrotu.

Luka dwóch czarnych świec


Luką dwóch czarnych świec nazywamy sytuację, w której po luce spadkowej występują dwie czarne świece. Jest to formacja zapowiadająca dalsze spadki cen.

Luka doji


Luka doji należy do rzadko spotykanych, ale za to bardzo silnych formacji. Składa się z okna bessy (luki), doji oraz czarnej świecy następującej po doji. Szczególnie ważne jest, aby ostatnia ze świec była czarnym, spadkowym słupkiem, ponieważ kiedy na przykład pojawi się długi biały korpus na wysokim otwarciu cenowym, wymowa całej formacji ulegnie odwróceniu o 360 stopni.
Luka doji występuje nie tylko w trendzie spadkowym, ale i wzrostowym. W tym przypadku mamy do czynienia z analogiczną sytuacją – to znaczy, że po luce hossy występuje doji wraz z kolejną białą wzrostową świecą. Taki obraz jest niezwykle optymistyczny i zapowiada dalsze wzrosty cen.

Steve Nison

W mojej praktyce użyteczna okazała się ogólna reguła mówiąca, że trend należy uznać za zakończony wtedy, gdy okno zostaje przebite przez cenę zamknięcia. Jeśli na przykład między cenami 83 i 85 dolarów powstaje okno hossy, a następnie zdarzy się, że cena zamknięcia wypadnie poniżej jego dna (to znaczy poniżej 83 dolarów), można uznać trend zwyżkujący za zakończony. Jeśli z kolei "bykom" uda się doprowadzić do zamknięcia sesji powyżej górnej granicy okna bessy, znaczy to, że "niedźwiedź" został pokonany.

Steve Nison

Opinie

tylko dla zalogowanych