Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 63
Dodano dnia 2019-01-30 13:25:40
Aktualizacja 2019-03-18 16:59:55
Słowa kluczowe MA oscylator
Kategoria Wskaźniki analizy technicznej
Bibliografie
  • John J. Murphy - Analiza techniczna rynków finansowych
Materiały powiązane
Narzędzia
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nd [?]
Spis treści
  1. MA oscylator
  2. Interpretacja MA oscylatora
  3. Zastosowanie MA oscylatora

MA oscylator


MA oscylator jest oscylatorem, który mierzy różnicę (dystans) pomiędzy dwiema średnimi kroczącymi, aby zbadać, czy trend zwiększa czy traci impet. Składa się z jednej szybkiej i jednej wolnej MA.
Kombinacje średnich mogą być dowolne i uzależnione od preferencji inwestora. W naszym przykładzie posłużymy się kombinacją 5- oraz 20-dniową podwójną średnią wykładniczą.
Jeśli szybsza średnia krocząca znajduje się powyżej wolnej średniej, oscylator rośnie zgodnie z kierunkiem trendu, kiedy natomiast szybsza podąża w kierunku wolnej – trend zwalnia, czyli traci swój impet.

Interpretacja MA oscylatora


Oscylator podąża wokół linii zero. Jeśli znajduje się powyżej niej, mamy do czynienia z trendem wzrostowym, jeśli poniżej – ze spadkowym.

Słupki histogramu naniesione są na wykres wokół linii zero, której przekroczenie jest jednoznaczne z przecięciem się średnich nawzajem. Dzięki temu zyskujemy szersze zastosowanie wskaźnika, nie musząc obserwować już samych średnich.

Oscylator MA powinien znajdować się wyłącznie przez 10 procent czasu w obszarach wykupienia lub wyprzedania. Przez pozostały czas (90 procent) powinien przebywać pomiędzy tymi granicami.

Zastosowanie MA oscylatora


Większość inwestorów stosuje oscylator MA w formie histogramu. Jeśli na przykład średnia szybsza będzie na poziomie 100 pkt, a wolna – na poziomie 80 pkt, wartość słupka oscylatora będzie wynosić 1,25 pkt (100/80). Jak nietrudno się domyślić, rozszerzające się różnice w wysokościach będą wskazywać na rosnący histogram i potwierdzenie trendu wzrostowego, zaś zawężające się linie – na jego spadek. Dzięki temu możemy badać zarówno krótkoterminowe odchylenia względem trendu głównego stopnia, jak również poziomy wykupienia i wyprzedania.

Interpretacja Szybsza MA - Wolna MA

Opinie

tylko dla zalogowanych