Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 119
Dodano dnia 2019-01-03 18:19:51
Aktualizacja 2019-03-19 14:00:14
Słowa kluczowe MAC kanał średniej kroczącej
Kategoria Metody i techniki gry
Bibliografie
  • Jake Bernstein - Inwestor jednosesyjny
  • Jack D. Schwager - Analiza techniczna rynków terminowych
Materiały powiązane
Narzędzia
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nd [?]
Spis treści
  1. MAC - kanał średniej kroczącej
  2. Zasady gry w oparciu o MAC

MAC - kanał średniej kroczącej


Kanał średniej kroczącej (Moving Average Canal, w skrócie MAC) jest bardzo prostą i skuteczną techniką gry, zalecaną głównie początkującym inwestorom. Składa się z dwóch, równolegle do siebie położonych na wykresie, średnich ruchomych wykładniczych. Pierwsza średnia wykorzystuje ceny maksymalne, natomiast druga – minimalne.
Metoda nadaje się do inwestowania długoterminowego, krótkoterminowego, a także dla daytraderów. Czyli będzie się sprawdzać zarówno na wykresach 3-, 5-, 15-minutowych, jak również w układzie dziennym i tygodniowym, choć – jak podkreśla sam autor – najlepiej ją stosować w grze jednosesyjnej.
Metoda kanału średniej kroczącej składa się z dwóch równolegle do siebie położonych średnich kroczących (tzw. kanału), które stanowią swego rodzaju granicę do wyznaczenia wsparcia i oporu. Autor zaleca stosowanie następujących wartości: dla linii górnej kanału – 10, dla dolnej – 8 okresów.
Wsparciem w trendzie wzrostowym jest poziom dolnej linii kanału, który wykorzystujemy jako sygnał kupna, natomiast oporem jest górna linia kanału w trendzie spadkowym, który z kolei oznacza sygnał sprzedaży krótkiej.

Inwestorzy bardziej ostrożni mogą w swej strategii wykorzystać kryterium wystąpienia dywergencji. W przypadku dywergencji pozytywnej należy złożyć zlecenie o jeden tick powyżej górnej linii kanału. Natomiast w przypadku dywergencji negatywnej – o jeden tick poniżej dolnej linii kanału. Pamiętajmy o tym, aby po każdym dniu dostosowywać na bieżąco poziomy zlecenia, ponieważ linie MAC także się zmieniają. Jeżeli ceny nie osiągną oczekiwanych poziomów, należy czekać na kolejną dywergencję. Linię obrony kapitału należy ustawić o jeden tick powyżej lub poniżej MAC, w zależności od kierunku otwartej pozycji. Jeśli jesteśmy posiadaczami długich pozycji, zlecenie stop powinno znajdować się poniżej dolnej linii kanału. Jeśli krótkich pozycji – powyżej górnej linii.

Zasady gry w oparciu o MAC


Posługując się metodą kanału MAC, powinniśmy w pierwszej kolejności określić, z jakim trendem mamy aktualnie do czynienia. Trend możemy określić na wiele sposobów. Autor strategii zaleca następujący sposób:
Jeśli ceny wyjdą poza obszar kanału (tzn. cena zamknięcia słupka będzie powyżej lub poniżej linii kanału), mamy do czynienia z wyznaczeniem kierunku trendu. Przełamanie górnej linii kanału interpretujemy jako trend wzrostowy, przełamanie dolnej – spadkowy.
Samo przebicie linii kanału może stanowić pierwsze kryterium do otwarcia pozycji, pod warunkiem że zaakceptujemy większe ryzyko. Jeśli ceny wejdą powyżej górnej linii kanału, możemy otworzyć połowę długiej pozycji, kiedy ceny spadną poniżej dolnej linii – pozycję krótką.

Jack D. Schwager

Wprawdzie trzymanie pozycji do czasu, gdy ceny przebiją bardziej odległą linię MAC, przynosi dobre rezultaty, kiedy rynek jest w silnym, stabilnym trendzie, ale takie uporządkowane ruchy rynku bez nagłych skoków cenowych są raczej wyjątkiem niż regułą. Na dzisiejszych chwiejnych i zmiennych rynkach warto pomyśleć o strategii realizacji zysków na ustalonym wcześniej poziomie cenowym zamiast czekania na odwrócenie trendu.

Jack D. Schwager

Opinie

tylko dla zalogowanych