Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 186
Dodano dnia 2018-11-09 11:10:21
Aktualizacja 2019-03-19 17:25:40
Słowa kluczowe MACD histogram MACD
Kategoria Wskaźniki analizy technicznej
Bibliografie
 • John J. Murphy - Analiza techniczna rynków finansowych
 • Jake Bernstein - Inwestor jednosesyjny
 • Phil Town - Zasada nr 1
 • Jack D. Schwager - Analiza techniczna rynków terminowych
 • Alexander Elder - Zawód inwestor giełdowy
Materiały powiązane
Narzędzia
macd sygnał sprzedaży pknorlen
PKNOrlen. Sygnał sprzedaży. Wystąpienie rozbieżności pomiędzy ceną a wskaźnikiem MACD.
kruk fiasko sygnału macd
Kruk. Nie wszystkie sygnały są doskonałe. Pozioma linia to przykład zastosowania dość konserwatywnego poziomu, w którym przyznamy się do błędu i wyjdziemy z pozycji.
macd zblizajacy sie sygnal
CCC. Zbliżający się sygnał kupna. Dodatkowym atutem jest tutaj przełamanie linii wsparcia, które może okazać się wkrótce pułapką.
bezradnosc macd
Wig. Bezradność wskaźnika w trendzie horyzontalnym sprawia, że posługiwanie się tradycyjnym sygnałem wyłącznie z przecięć linii jest bezwartościowe.
fw20 bezradnosc macd
FW20. Niektórzy analitycy uważają, że histogram MACD reaguje zbyt czule na wahania cen i dlatego pomijają jego interpretację, zaś inni, że rozbieżności płynące z niego to jedne z najlepszych sygnałów dywergencji.
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
 1. MACD (wskaźnik zbieżności i rozbieżności średnich ruchomych)
 2. Budowa wskaźnika MACD
 3. Sygnały płynące ze wskaźnika MACD
 4. Histogram MACD

MACD (wskaźnik zbieżności i rozbieżności średnich ruchomych)


MACD to z pewnością jeden z najbardziej wiarygodnych wskaźników analizy technicznej, który w najspójniejszy sposób przedstawia istotne zmiany w trendzie. Jego twórcą jest ekonomista i analityk dr Gerald Appel, który wykorzystał koncepcję połączenia wskaźników podążających za trendem i oscylatorów.

Budowa wskaźnika MACD


Wskaźnik MACD wykorzystuje trzy średnie wykładnicze:

 • Krótkookresową
 • Długookresową – tzw. wyzwalającą
 • Średnią wykładniczą EMA

Przedstawiany jest na wykresie jako dwie średnie – wolniejsza i szybsza, których przecięcie daje sygnały kupna i sprzedaży. Wykorzystanie średniej wykładniczej pozwala uzyskać bardziej wygładzoną linię oraz przypisać większą wagę nowszym wartościom cenowym.
Pierwsza z nich to tak zwana linia MACD, czyli różnica pomiędzy dwiema średnimi wykładniczymi zwykle z 12 i 26 jednostek (godzin, dni, tygodni) cen zamknięcia. Z kolei druga z nich (wolniejsza) nazywana jest linią sygnału i odzwierciedla 9-okresową średnią wykładniczą pierwszej linii.
Appel stosował również inne wartości MACD, między innymi: 8-17-9.

Sygnały płynące ze wskaźnika MACD


Sygnałem kupna jest przecięcie obydwóch linii przez siebie nawzajem. Podobnie jak w przypadku przecięć średnich kroczących linia szybsza będzie przecinać linię wolną od dołu, natomiast w przypadku sygnału sprzedaży linia szybsza będzie znajdować się po przeciwnej stronie wskaźnika. Możemy również obserwować dywergencje pomiędzy wskaźnikiem a ceną.

Przy posługiwaniu się MACD autor wskaźnika zalecał stosowanie różnych wartości dla sygnałów kupna oraz sprzedaży, ponieważ rynek zawsze szybciej reaguje na spadki. Zatem powinno się uwzględniać szybsze parametry przy zamykaniu pozycji lub krótkiej sprzedaży. Natomiast trend wzrostowy zwykle kształtuje się wolniej, przez co należy wydłużyć sam wskaźnik.

Według Bernsteina, doświadczonego daytradera, na rynkach terminowych MACD najlepiej sprawdza się w krótkich okresach trwających od dwóch do sześciu dni. W przeciwieństwie do innych oscylatorów MACD nie posiada ustalonej skali, a zatem może tworzyć nowe, rekordowe szczyty lub dołki w zależności od ruchu trendu.

Histogram MACD


Histogram MACD bada różnicę pomiędzy linią MACD a linią sygnału. Pozwala określić w bardziej precyzyjny sposób rozbieżność między dwiema średnimi MACD. Autorem wskaźnika jest Thomas Aspray, który do tego stopnia ułatwił korzystanie ze wskaźnika, że jeszcze łatwiej znaleźć zbliżanie się punktu wyzwalającego (linia zerowa na histogramie lub punkt przecięcia na MACD).
Kiedy różnica pomiędzy średnimi zacznie się zmniejszać, pionowe słupki histogramu osiągną odpowiednią (niewielką) wysokość. Natomiast z chwilą powiększania się odstępu pomiędzy średnimi będą wzrastać. W ten sposób możemy z łatwością wskazać formacje rozbieżności. Histogram naniesiony jest na skalę wraz ze stałą linią zero, która pozwala określić kierunek trendu. Jeśli słupki wskaźnika znajdują się powyżej linii, mamy do czynienia z trendem wzrostowym, jeśli poniżej – ze spadkowym.
Niektórzy analitycy uważają, że histogram MACD reaguje zbyt czule na wahania cen i dlatego pomijają jego interpretację.

Jack D. Schwager

Podstawowa metoda posługiwania się MACD polega na kupowaniu, kiedy linia MACD przecina od dołu linię sygnału, i sprzedawaniu, kiedy linia MACD przecina linię sygnału od góry. Poleganie jedynie na takich przecięciach prowadzi jednak do wpadania w pułapki i ponoszenie strat. Najlepszym sposobem wykorzystywania MACD jest czekanie na przecięcia, które poprzedzone są dywergencją i potwierdzone zachowaniem cen.

Jack D. Schwager

Opinie

tylko dla zalogowanych