Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 254
Dodano dnia 2018-10-25 11:07:45
Aktualizacja 2019-03-13 13:43:32
Słowa kluczowe metody i techniki gry
Kategoria Metody i techniki gry
Bibliografie
 • Victor Sperandeo - Trader Vic
 • Jake Bernstein - Inwestor jednosesyjny
 • Richard Koch - Sztuka wyboru akcji
 • Zenon Komar - Sztuka spekulacji po latach
 • Guy Spier - Moja droga do inwestowania w wartość
 • Jack D. Schwager - Mistrzowie rynkow finansowych
Materiały powiązane
Narzędzia
ewidencja giełdowa
Nieustannie zapisuj, monitoruj i analizuj swe transakcje. Większość graczy tego nie robi lub poddaje się na wskutek serii strat.
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
 1. Metody i techniki gry - wprowadzenie
 2. Wybierając metodę, powinniśmy kłaść nacisk na fundamentalne znaczenie
 3. Dostosuj metodę do własnych preferencji
 4. Idealna metoda gry nie istnieje
 5. Przede wszystkim prostota
 6. Dziennik transakcyjny i notatki
 7. Wszystkich profesjonalistów różni sposób gry, ale łączy jedno
 8. Gra bez planu to udawanie, że wie się więcej od rynku

Metody i techniki gry - wprowadzenie


Większość metod różni się od siebie zarówno pod względem doświadczenia, zaangażowania, jak i podejścia do pieniędzy. Reguły gry są po to, aby kontrolować gracza. Najważniejsze w nich jest to, że dzięki nim mamy przewagę. Nie ma co wierzyć innym. Jeśli raz złamiesz zasady, kolejne ich lekceważenie lub naginanie będzie przychodzić coraz łatwiej.
Metody gry stosowane przez wyjątkowych graczy są bardzo zróżnicowane. Jedni wykorzystują analizę fundamentalną, inni wyłącznie analizę techniczną, a jeszcze inni łączą obie te metody naraz. Inwestorzy żartobliwie mówią, że ilu uczestników rynku, tyle metod zarabiania pieniędzy.
Niektórzy z nich uważają, że dwa dni to bardzo długi okres, drudzy – że zmiany dziennie nie mają żadnego znaczenia i należy analizować wyłącznie tygodniowe zmiany cen.
Wśród zwolenników danej grupy (np. analizy technicznej) również istnieją podziały na poszczególne kategorie – mamy zwolenników profilu rynku, kątów Ganna, fal Elliotta itd. Każdy z nich ma wypracowaną własną metodę gry, więc tak naprawdę nie chodzi o sam rodzaj metody, lecz o to, by ją w ogóle mieć.
Trzeba mieć na tyle otwarty umysł, aby dostrzec na rynku prawidłowość i coś, co sprawia, że nasze szanse będą po naszej stronie.

Wybierając metodę, powinniśmy kłaść nacisk na fundamentalne znaczenie


Zapewne wielu z was zauważyło, że większość metod, technik czy systemów inwestycyjnych na ogół dość dobrze sprawdza się na rynkach akcji, a na rynkach terminowych i walutowych okazują się kompletnie bezużyteczne.
Metoda musi być dochodowa. Pamiętaj, że nawet najgorsze techniki gry od czasu do czasu okazują się trafne. Powinieneś się skupić na długoterminowym przyroście swych aktywów, a nie na tym, co działa teraz. Bardzo często gracze testują strategie na zbyt wąskich danych, przez co wyciągają niewłaściwe wnioski. Dotyczy to również niektórych rzeczy w internecie. Niestety, ale prawda jest taka, że osoby przedstawiające jakieś metody gry w większości przypadków nigdy nie zarobiły na rynku prawdziwych pieniędzy. Znane są serwisy opisujące wiele rodzajów systemów inwestycyjnych, jak gdyby sukces zależał wyłącznie od nich. Im większy zysk da system, tym większa ocena i więcej lajków. Tak w skrócie możemy podsumować tego typu przedsięwzięcia.

Dostosuj metodę do własnych preferencji


Powinieneś wybrać taką metodę gry, która nie tylko pasuje do ciebie, ale jeszcze zarabia. Jeśli nie czujesz się dobrze z liczbami, przeglądaniem raportów, analitycznym podejściem do liczb, to metoda Warrena Buffetta nie będzie do ciebie pasować. Zaś z drugiej strony, jeśli gdzieś w głębi siebie chciałbyś być taki jak on: cierpliwy, skromny, zdyscyplinowany, a mimo to spekulujesz jako daytrader na walutach, to może warto byłoby podjąć naukę w tę stronę? Jeśli czegoś nie spróbujesz, to nie będziesz miał pewności, że ta metoda do ciebie nie pasuje. Najgorsze jest to, że większość graczy i spekulantów jest tak uzależnionych od swych metod gry, że nie są w stanie ich zmienić. Uzależnienie od inwestowania to temat na osobny artykuł. Każda osoba powinna mieć własną metodę gry. Metoda taka musi być prosta i (najlepiej w dziesięciu zdaniach) przedstawiać kryteria wejścia, wyjścia z rynku. Im bardziej złożona i trudna do zapamiętania, tym większe prawdopodobieństwo, że o czymś zapomnisz i naruszysz jej zasady. Wybierajmy taką metodę, z którą to ty czujesz się dobrze, a nie kto inny.
Zapamiętanie zasad nie sprawia wiele trudności. Różni się jednak od ich całkowitego zrozumienia i przestrzegania. Pamiętajmy, że prawie każdy, kto odniósł sukces na rynku, stosował metodę, która pasuje do jego osobowości.

Nie ma jednej, sprawdzonej metody, która umożliwia wybór lepszych od rynku akcji. Niektóre z nich są lepsze, zaś inne – gorsze. Jeśli jednak będziesz stosował je systematycznie i konsekwentnie, zaczną działać na twoja korzyść, pod warunkiem że będą to metody sprawdzone i zaprojektowane zgodnie z zasadami skutecznego inwestowania.

Metody i techniki powinny być przede wszystkim dostosowane do naszego stylu inwestycyjnego. Jeśli pracujemy na etacie, nieodpowiedzialnym byłoby wybranie metod przeznaczonych dla krótkookresowych notowań. Jeśli jednak ktoś dysponuje odpowiednim czasem, może z powodzeniem stosować techniki dla daytraderów, pod warunkiem że wykaże się odpowiednią konsekwencją w działaniu oraz dyscypliną.
Metody gry stosowane przez wyjątkowych graczy są bardzo zróżnicowane. Jedni wykorzystują analizę fundamentalną, inni wyłącznie analizę techniczną, a jeszcze inni łączą obie te metody naraz.
Niektórzy z nich uważają, że dwa dni to bardzo długi okres, drudzy – że zmiany dziennie nie mają żadnego znaczenia i należy analizować wyłącznie tygodniowe zmiany cen.
Wśród zwolenników danej grupy (np. analizy technicznej) również istnieją podziały na poszczególne kategorie – mamy zwolenników profilu rynku, kątów Ganna, fal Elliotta itd. Każdy z nich ma wypracowaną własną metodę gry, więc tak naprawdę nie chodzi o sam rodzaj metody, lecz o to, by ją w ogóle mieć. Trzeba mieć na tyle otwarty umysł, aby dostrzec na rynku prawidłowość i coś, co sprawia, że nasze szanse będą po naszej stronie.

Idealna metoda gry nie istnieje


Korzystając z wybranej metody, powinniśmy wziąć pod uwagę w szczególności:

 • własne cechy charakteru,
 • doświadczenie,
 • umiejętności,
 • horyzont czasowy inwestycji,
 • awersję do ryzyka,
 • czas, który jesteśmy w stanie poświęcić na inwestycje,
 • ilość pieniędzy.

Przedstawione zasady należą do ogółu wszystkich inwestorów, którzy odnieśli sukces. Każdy z nich stosował odmienne style gry, filozofie inwestowania i wierzył w zupełnie coś innego. Matematycy zarabiali na mechanicznych systemach inwestycyjnych i statystyce, inwestorzy skoncentrowani specjalizowali się w wynajdywaniu przedsiębiorstw niedowartościowanych, jeszcze inni osiągali doskonałe wyniki, kupując firmy wzrostowe ze wskaźnikami tak wysokimi, że ci pierwsi chwytali się za głowę.
Wszystkich tych ludzi różni sposób gry, ale łączy przede wszystkim to, że odnieśli niesamowity sukces inwestycyjny. Średnioroczne stopy wzrostu, sięgające nawet średnio 50 procent zysków, na przestrzeni kilkudziesięciu lat naprawdę robią wrażenie! Nie sposób się z nimi nie zgodzić. W końcu pokazali, że zarabiają.

Przede wszystkim prostota


Dobra metoda gry to taka, która nie tylko współgra z naszą osobowością, ale jest na tyle prosta, aby zbytnio nie komplikowała sytuacji. Na przykład próby opisania strategii Warrena Buffetta zawsze kończyły się fiaskiem, ponieważ w rzeczywistości wykorzystuje on trzy lub cztery różne metody losowo, zmieniając je bez naszej wiedzy, dlaczego tak się dzieje.

Dziennik transakcyjny i notatki


Ktoś kiedyś powiedział: „Byłbym dziś o wiele bogatszy, gdybym w początkowych latach mojego inwestowania wiedział, jak ogromne znaczenie – zwłaszcza dla inwestora jednosesyjnego – ma prowadzenie notatek o zawieranych transakcjach”.
Dlaczego to takie ważne? Otóż należy wyrobić w sobie nawyk spisywania wszystkich transakcji, przemyśleń, powodów i odczuć na papierze dzień w dzień, tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu. Niektórzy gracze bardzo chętnie prowadzą ewidencję do czasu, aż przytrafi się im seria strat. Wtedy porzucają swoje notatki i zniechęceni przerzucają się na nowe techniki gry.
Szczegółowe prowadzenie ewidencji i czytanie jej raz dziennie pozwala wypracować zachowania, które prowadzą do osiągnięcia sukcesu na giełdzie.

Wszystkich profesjonalistów różni sposób gry, ale łączy jedno


Przedstawione zasady należą do ogółu wszystkich inwestorów, którzy odnieśli sukces. Każdy z nich stosował odmienne style gry, filozofie inwestowania i wierzył w zupełnie coś innego. Matematycy zarabiali na mechanicznych systemach inwestycyjnych i statystyce, inwestorzy skoncentrowani specjalizowali się w wynajdywaniu przedsiębiorstw niedowartościowanych, jeszcze inni osiągali doskonałe wyniki, kupując firmy wzrostowe ze wskaźnikami tak wysokimi, że ci pierwsi chwytali się za głowę.
Wszystkich tych ludzi różni sposób gry, ale łączy przede wszystkim to, że odnieśli niesamowity sukces inwestycyjny. Średnioroczne stopy wzrostu, sięgające nawet średnio 50 procent zysków, na przestrzeni kilkudziesięciu lat naprawdę robią wrażenie! Nie sposób się z nimi nie zgodzić. W końcu pokazali, że zarabiają.

Gra bez planu to udawanie, że wie się więcej od rynku


Zenon Komar porównał brak planu gry z zamówieniem obiadu bez spojrzenia na ceny w karcie dań. W ten sposób akceptujemy niewiadomą, jaką jest wystawienie rachunku przez kelnera.
Supergracz stosuje efektywną metodę gry. Pisząc „metodę gry”, mam tu na myśli zbiór reguł i zasad, które prowadzą do zyskownych transakcji. Dobra metoda to taka, która jest w pełni zautomatyzowana, dzięki czemu jesteśmy w stanie podejmować zdecydowane działanie.
Taka metoda powinna być połączona z planem kontroli ryzyka. Dobrzy gracze potrafią zapanować nad swymi emocjami, a najlepsi są w stanie znieść wszystko! Zamiast panikować, postępują konsekwentnie według wyznaczonego celu.
Mając jasne i sprecyzowane zasady gry, usprawniamy sobie życie nie tylko w sferze inwestowania, ale i w innych aspektach życia. Bez posiadania zasad nie da się zarabiać pieniędzy na większą skalę. Wiedzą o tym profesjonaliści – zwłaszcza wtedy, gdy nadejdą trudne dla rynku czasy.
Zasady gry powinieneś sam wypracowywać, udoskonalać, rozwijać, analizować. Tego nie da się po prostu przekazać nikomu. To musi wypłynąć od ciebie. Od wewnątrz.

Victor Sperandeo

Celem zasad jest uczynienie rynkowych posunięć tak obiektywnymi i tak spójnymi, jak tylko to na ludzki sposób możliwe. Bez nich skończyłbyś nakładając swoje życzenia na decyzje inwestycyjne i dziewięć razy na dziesięć rynek rozwiewałby twoje nadzieje.

Victor Sperandeo

Opinie

tylko dla zalogowanych