Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 107
Dodano dnia 2019-02-07 16:34:19
Aktualizacja 2019-03-18 12:15:50
Słowa kluczowe uśrednianie strat
Kategoria Reguły gry
Bibliografie
  • William ONeil - Skuteczny inwestor
  • Zenon Komar - Sztuka spekulacji po latach
Materiały powiązane
Narzędzia
uśrednianie w dół Krezus
KREZUS. Nigdy nie kupuj oraz nie uśredniaj akcji, których głównym trendem dominującym jest trend spadkowy. Szybko ucinaj straty, a zyskom pozwalaj rosnąć
kumulowanie to nie uśrednianie
CCC. Kumulowanie akcji chwilowo tracących na wartości różni się od uśredniania w dół przede wszystkim kierunkiem głównego trendu, który zawsze powinien być wzrostowy
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. Nigdy nie uśredniaj strat
  2. Uśrednianie strat w praktyce
  3. Uśrednianie strat to nie to samo co akumulacja

Nigdy nie uśredniaj strat


Uśrednianie strat to nic innego, jak nieprzyznawanie się do błędu lub brak przyznania się do straty. Nikt nie lubi przegrywać – to fakt. Ale poniesienie strat podczas niektórych transakcji powinno być wpisane w nasz plan finansowego sukcesu. Nie ma idealnych, bezbłędnych decyzji i rozwiązań. Straty są częścią tej gry – czy tego chcesz, czy nie.
Uśrednianie strat to dodawanie do istniejących stratnych akcji kolejnych, po coraz niższej cenie, co w efekcie powoduje zaniżenie średniej ceny zakupu. To także usprawiedliwianie swoich błędnych decyzji.

Uśrednianie w dół jest wnioskiem płynącym z zasady gry szybko ucinaj straty. Uśrednianie w dół jest bardzo często stosowane przez amatorów. Często też jest mylnie przez nich interpretowane jako zasada kumulowania akcji, która tak naprawdę nie ma z tym nic wspólnego.

Uśrednianie strat w praktyce


Wygląda to mniej więcej tak: straciłem 20 procent na tych akcjach, ale kiedy teraz dokupię ich kolejny pakiet, to strata spadnie o połowę. Ale czy na pewno? Strata to strata i nieważne, czy po uśrednieniu spadnie wartość w procentach. Jeśli straciłeś na transakcji 5 tys. złotych, to uśrednianie tego nie zmieni. Dlatego najlepiej wszelkie wyrażenia zysków i strat przedstawiać w walucie, a wartości w procentach traktować jako pomocnicze. Dzięki temu wiesz dokładnie, ile straciłeś.

Uśrednianie strat to nie to samo co akumulacja


Uśrednianie strat akcji, które tracą na wartości, to nie to samo, co uzupełnianie pozycji. Jeśli na przykład kupisz akcje firmy po 30 złotych, kurs wzrośnie do 33, a następnie cofnie się do poziomu 32 i uformuje formację wzrostową, możesz powiększyć pozycję o 30–60 procent w stosunku do pierwszej transakcji. To, co odróżnia od uśredniania w dół, to fakt, że twoja pierwsza transakcja jest nadal zyskowna.
Victor Sparandeo powiedział: Uśrednianie w dół nie jest niczym ograniczone, zatem wyjście z rynku staje się subiektywną, emocjonalną decyzją. Unikaj więc za wszelką cenę myślenia w kategorii: te akcje jeszcze nigdy nie były tak tanie (lub drogie). Jeśli ceny akcji są tak niskie, to najwyraźniej musi być ku temu jakiś fundamentalny powód.

William J. O'Neil

Nigdy nie uśredniaj w dół ceny kupna żadnej akcji w swoim portfelu. Jeżeli kupisz walory po 50 dolarów, a ich kurs spada do 45, nie dokupuj więcej papierów tej spółki. Owszem, czasami może ci się udać, ale nie częściej, niż zdarza się to w dobieraniu zwycięskiej karty w pokerze. W długim okresie czasu matematyka będzie działać przeciwko tobie, dlatego wcześniej czy później poniesiesz dotkliwe straty.

William J. O'Neil

Opinie

tylko dla zalogowanych