Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 46
Dodano dnia 2019-03-03 00:23:27
Aktualizacja 2019-03-19 10:24:19
Słowa kluczowe guru
Kategoria Giełda
Bibliografie
  • Jack D. Schwager - Jak naprawdę działają rynki
Materiały powiązane
Narzędzia
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. O guru rynkowych i innych ekspertach
  2. Jim Cramer, guru dla milionów widzów

O guru rynkowych i innych ekspertach


Większość zawodowych komentatorów nigdy nie prowadziła własnego rachunku inwestycyjnego i ich głównym przychodem nie są zyski z inwestycji, lecz etat i prowizje od sprzedanych produktów.
Pomimo tego słuchamy ich rad, ponieważ wpojono nam, że są bardziej wyuczeni i doświadczeni od nas. Badania dowodzą, że ci sami eksperci popełniają te same błędy inwestycyjne, co my. Mało tego, większość z nich ślepo wierzy przedstawicielom przedsiębiorstw podczas konferencji prasowych, zachowując się jak klakierzy, a nie prawdziwi reporterzy czy eksperci.

Jim Cramer, guru dla milionów widzów


W 2007 roku Jim Cramer, guru dla milionów widzów, w programie Mad Money dla kanału CNBC nie szczędził pochwał dla kondycji takich firm, takich jak Bank of America, American International Group (AIG) czy chociażby Bear Stearns. Inwestorzy, którzy posłuchaliby jego rad, mieliby dziś ponad milion dolarów… pod warunkiem, że zaczynaliby od stu milionów.
I tak, na przykład, w chwili wydania rekomendacji kupuj Bank of America kosztował blisko 50 dolarów, by po roku płacono za niego 2 dolary i 35 centów, zaś akcje Bear Stearns tydzień po wydaniu prognozy o dobrej kondycji banku przestały istnieć.
Grupa naukowców (Joseph Engelberg, Caroline Sasseville i Jared Williams) postanowiła sprawdzić skuteczność rekomendacji z wyżej wspomnianego programu Mad Money na przestrzeni czterech lat (2005–2009). W ciągu tego okresu prowadzący Jim Cramer wydał 1140 rekomendacji.
Najpierw badacze skonstruowali portfel akcji, które były kupowane w dniu ogłoszenia rekomendacji, gdy każda ze spółek miała taką samą wartość, a następnie porównali inwestycje od 50 do 250 dni sesyjnych. We wszystkich przypadkach wyniki po uwzględnieniu kosztów transakcyjnych były poniżej zera.
Kolejnym etapem badań naukowców było zbadanie, jaki wpływ ma sama rekomendacja prowadzącego eksperta (program był prowadzony wieczorem, więc dopiero następnego dnia można było kupić akcje). Jak się okazało, średnia stopa zwrotu pomiędzy zamknięciem kursu z dnia poprzedniego a otwarciem wynosiła aż 2,4 procenta. Przy ponad tysiącu transakcji to naprawdę sporo!
Badania dowiodły, że inwestowanie oparte na radach eksperta CNBC okazało się poniżej oczekiwań (od 3 do 10 procent straty w zależności od okresu inwestycyjnego), lecz same decyzje miały ponad dwuprocentową średnią zyskowną. Wynika z tego, że naśladując Cramera, mogliśmy przegapić całą hossę z lat 2005–2009 roku i o wiele rozsądniejsze byłoby kupienie funduszu indeksowego i cierpliwe czekanie.
Jak to się więc stało, że tak doświadczony ekspert w swej czternastoletniej karierze uzyskał – według „Business Week” – średnią stopę zwrotu na poziomie 24 procent netto, zarządzając funduszem hedgingowym? CDN

Opinie

tylko dla zalogowanych