Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 172
Dodano dnia 2018-11-23 17:57:54
Aktualizacja 2019-03-19 14:53:08
Słowa kluczowe oscylator RSI
Kategoria Wskaźniki analizy technicznej
Bibliografie
  • John J. Murphy - Analiza techniczna rynków finansowych
  • Zenon Komar - Sztuka spekulacji po latach
Materiały powiązane
Narzędzia
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. Oscylator RSI
  2. Zastosowanie RSI w praktyce
  3. Interpretacja wskaźnika RSI

Oscylator RSI


Indeks siły względnej (Relative Strength Index, RSI) – opracowany przez J. Wellesa Wildera Jr. w latach 70. XX wieku – jest zaliczany do jednych z najpopularniejszych oscylatorów cenowych, zwłaszcza na rynkach terminowych i walutowych. Dzięki swej budowie rozwiązuje dwa podstawowe problemy, z jakimi mieli do czynienia inwestorzy posługujący się większością oscylatorów z grupy impet (grupa oscylatorów opierająca się na różnicach cen).
Pierwszym z nich był moment, w którym dochodziło do pojedynczych gwałtownych zmian cen, podczas gdy pozostałe wahania przebiegały dość spokojnie. Zaś drugim problemem był brak stałych różnic wskaźnika, koniecznych do przeprowadzania porównań.
RSI wskazuje trzy rodzaje sygnałów (według siły sygnału):

  • dywergencje,
  • formacje na wykresach cenowych,
  • poziomy wykupienia i wyprzedania.

Zastosowanie RSI w praktyce


Wilder zalecał posługiwanie się 14-dniowym RSI, przy czym, jak zaznaczał, z powodzeniem można również stosować wartości oparte na wielkościach cykli czy liczb Fibonacciego (5, 8, 13 lub 21). Szczególnie w dzisiejszych czasach większość analityków preferuje szybsze wartości, takie jak 5-, 7- czy 9-dniowe.

Najbardziej wiarygodne sygnały uzyskuje się, kiedy RSI tworzy dywergencje. W takich momentach zaleca się zaczekać na potwierdzenie sygnału w postaci przełamania linii trendu, wsparcia lub oporu, przebicia średniej kroczącej lub dowolnie wybranego warunku potwierdzenia.

Wilder jako pierwszy wprowadził termin failure swings, który określa w pewnym sensie formację załamania ruchu w trendzie i jest wykorzystywany głównie przy obserwacjach dywergencji na oscylatorach. Według niego sygnały dywergencji były najsilniejszymi technikami gry opartymi na jego oscylatorze. Wprawdzie zalecał, aby używać wyłącznie własnego RSI, niemniej wraz z pojawieniem się innych wskaźników możemy wykorzystywać inne, podobne w budowie oscylatory z równie skutecznym powodzeniem. Więcej o ruchu załamanym i technice posługiwania się nim znajduje się w artykule o rozbieżności cen.
Wskaźnik RSI zaliczamy do grupy wskaźników wyprzedzających trend lub równych, ale nigdy nie zwalniających.
Poziomy wykupienia i wyprzedania najczęściej znajdują się na wysokości 80 i 20 punktów lub – rzadziej – 90 i 10. Kiedy mamy do czynienia z silnym rynkiem byka, wartości te się podnosi do poziomów 80 i 40, ponieważ ceny mogą przez długie okresy znajdować się w środkowej części przedziału wskaźnika. A jeśli mamy bessę – zaleca się stosować wartości 60 i 20.
Obok dywergencji RSI może wskazywać z wyprzedzeniem pewne ruchy. Na przykład, kiedy dostrzeżemy na wykresie cenowym formację głowy i ramion, możemy z wyprzedzeniem przewidzieć jej przełamanie, które potwierdzi RSI notujący coraz niższe wartości.
RSI może z wyprzedzeniem wskazywać na przełamanie linii trendu. Zwykle jest to dzień lub dwa przed faktycznym wybiciem cen na wykresie.

Interpretacja wskaźnika RSI


RSI obliczamy według następującego wzoru:

Interpretacja RSI = 100 100 1 + RS
RS = a b
gdzie:
RS - średnia zmian z określonej liczby dni

Zenon Komar

Klasyczne metody analizy wykresów dają przy RSI lepsze rezultaty niż w przypadku innych wskaźników. Często RSI kończy pełne ukształtowanie tych formacji na kilka dni przed cenami i uprzedza nas w ten sposób o prawdopodobnym odwróceniu trendu.

Zenon Komar

Opinie

tylko dla zalogowanych