Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 201
Dodano dnia 2018-10-25 11:35:57
Aktualizacja 2019-03-18 17:23:53
Słowa kluczowe oscylator otwarcia-zamknięcia
Kategoria Wskaźniki analizy technicznej
Bibliografie
  • Jake Bernstein - Inwestor jednosesyjny
Materiały powiązane
Narzędzia
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. Oscylator otwarcia-zamknięcia
  2. Budowa oscylatora otwarcia-zamknięcia
  3. Zasady gry według oscylatora otwarcia-zamknięcia

Oscylator otwarcia-zamknięcia


Oscylator otwarcia-zamknięcia (Open-Close oscylator) został opracowany przez Jake’a Bernsteina i doskonale sprawdza się w obrębie jednej sesji.

Budowa oscylatora otwarcia-zamknięcia


Zbudowany jest z dwóch wygładzonych średnich kroczących: średniej z cen otwarcia z 6–10 słupków oraz średniej z cen zamknięcia z 12–24 słupków. Do obliczenia danych wykorzystujemy 5-, 10- lub 20-minutowe okresy.

Zasady gry według oscylatora otwarcia-zamknięcia


Sygnałami transakcyjnymi są przecięcia średnich. Jeśli średnia wolna zostanie przecięta od dołu przez szybszą, mamy do czynienia z sygnałem kupna. Natomiast sygnałem sprzedaży jest przecięcie średniej wolniejszej od góry. Sygnałem otwarcia pozycji może być również samo przecięcie linii zero, pod warunkiem że wprowadzimy odpowiednio ustaloną wysokość przecięcia. Jak możemy zauważyć na diagramie pierwszym, niewielkie przełamania linii zero mogą okazać się serią mylnych sygnałów.

Posługiwanie się tymi samymi kryteriami wejścia – wyjścia nie jest właściwym rozwiązaniem przy wykorzystywaniu oscylatorów. Dlatego zamykanie pozycji powinno odbywać się według bardziej wrażliwych danych cenowych. Jeśli, na przykład, otwieramy transakcje na podstawie 10-minutowych wykresów, powinniśmy zamykać pozycje w oparciu o ten sam wskaźnik, ale już o częstsze notowania, tzn. 3–5-minutowe. Pamiętajmy, że zamknięcie pozycji nie jest jednoznaczne w tym wypadku z jej odwróceniem. Przy otwarciu nowej transakcji zawsze powinniśmy posługiwać się kryteriami nieco wolniejszymi – nawet w przypadku otwarcia krótkiej sprzedaży.

Oscylator otwarcia-zamknięcia może być wykorzystywany zarówno przez daytraderów jak i inwestorów pozycyjnych. Dzięki jasno określonym sygnałom otwierania i zamykania zleceń możemy stworzyć prostą, mechaniczną strategię inwestycyjną, która wykorzystuje duże zmiany cen.

Opinie

tylko dla zalogowanych