Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 193
Dodano dnia 2018-11-23 18:48:24
Aktualizacja 2019-03-19 15:00:03
Słowa kluczowe oscylator stochastyczny
Kategoria Wskaźniki analizy technicznej
Bibliografie
  • John J. Murphy - Analiza techniczna rynków finansowych
  • Jake Bernstein - Inwestor jednosesyjny
  • Jack D. Schwager - Mistrzowie rynkow finansowych
Materiały powiązane
Narzędzia
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. Oscylator stochastyczny
  2. Budowa oraz rodzaje oscylatora stochastycznego
  3. Zasady gry w oparciu o oscylator stochastyczny
  4. Zastosowanie oscylatora stochastycznego w praktyce
  5. Interpretacja oscylatora stochastycznego

Oscylator stochastyczny


W czasach dzisiejszych oscylator stochastyczny (Stochastic Oscillator, STS) to najczęściej wykorzystywany przez inwestorów wskaźnik na rynkach terminowych. Został skonstruowany przez dr Georgea C. Lane'a w późnych latach 50. XX wieku. Jest przedstawiony na wykresie w skali od 0 do 100 z wyznaczonymi poziomami wykupienia na poziomie 80 oraz wyprzedania – na 20.

Budowa oraz rodzaje oscylatora stochastycznego


STS składa się z dwóch linii:

  • linii szybkiej %K
  • linii wolnej %D

Pierwsza z nich pozwala zbadać w procentach (od 0 do 100) wartość, jaką posiada ostatnia cena zamknięcia do całego zakresu cenowego. Z kolei druga linia jest 3-okresową średnią linii %K.
Najczęściej spotykanymi parametrami są następujące wartości: 3 dla %K oraz 5 dla %D.
Rozróżniamy dwa rodzaje oscylatorów stochastycznych: szybkie oraz wolne (nie mylić z liniami %D oraz %K!). Wolny oscylator jest bardziej wygładzony, przez co daje wiarygodniejsze sygnały. Natomiast szybszy daje bardzo wiele gwałtownych sygnałów. Większość inwestorów posługuje się linią wolniejszą (%K), która daje o wiele wiarygodniejsze sygnały od linii szybszej.

Zasady gry w oparciu o oscylator stochastyczny


Tradycyjna szkoła inwestowania uczy, że kiedy linia wskaźnika przecina obszar wykupienia na poziomie 75, należy oczekiwać spadków cen. Natomiast kiedy wskaźnik spadnie do poziomu 25 – wzrostów. Jednakże sam fakt przebywania wartości na tych poziomach wcale nie musi oznaczać zakończenia trendu. Jeśli trafimy na dynamiczny i silny trend, ceny mogą uczestniczyć w nim jeszcze bardzo długo, bez jakichkolwiek korekt.

To, że oscylator stochastyczny jest najczęściej wykorzystywany przez inwestorów na rynkach terminowych, wcale nie musi oznaczać, że jest najlepszym wskaźnikiem z grupy oscylatorów. Wręcz przeciwnie. Niewykluczone, że tak powszechne wykorzystywanie go przez wiele osób może obniżyć jego skuteczność na tyle, by uznać go za jeden z najgorszych wskaźników!

Kolejna szkoła uczy, aby przeprowadzać zlecenia w momencie przecięć linii %K z linią %D. Jest to bardzo dobra technika pod warunkiem, że jesteśmy maklerami i czerpiemy korzyści z prowizji od swoich klientów. Metoda przecięć linii oscylatora przypomina technikę przecięć dwóch średnich ruchomych, czyli najogólniej mówiąc, wypada bardzo kiepsko na tle innych strategii. Dodatkowo, ze względu na czułość oscylatorów, pochłania bardzo dużą ilość kosztów transakcyjnych, co w większości przypadków nie pozwala osiągnąć oczekiwanych zysków.

Zastosowanie oscylatora stochastycznego w praktyce


Z naszego kilkudziesięcioletniego doświadczenia wiemy, że samo posługiwanie się oscylatorami nie jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Wprawdzie istnieją techniki, dzięki którym ich autorzy zakładają, że można zarabiać, jest to jednak bardzo żmudna i ciężka praca.
Dlatego też uważamy, że wykorzystywanie oscylatorów (obojętnie jakich) powinno być analizowane w kontekście dodatkowego wskaźnika. Takim wskaźnikiem może być sama dywergencja, która znacznie wzmacnia wymowę każdego sygnału. W przypadku oscylatora stochastycznego sygnałem kupna będzie moment, w którym ceny osiągają nowe minima, natomiast wskaźnik już go nie potwierdza.
Z sygnałem sprzedaży jest odwrotnie. Kiedy ceny osiągają nowe maksima w trendzie, a wskaźnik nie potwierdza tego ruchu, należy liczyć się z faktem, że trend ulega wyczerpaniu.
Bardzo ważne jest też właściwe rozpoznanie dywergencji, ponieważ to, co na pierwszy rzut oka wygląda jak rozbieżność, po pewnym czasie może przypominać zupełnie coś innego. Szczegółowy opis rozbieżności cenowych opisaliśmy w osobnym artykule.

Interpretacja oscylatora stochastycznego


Najogólniej mówiąc, STS porównuje cenę bieżącą z okresem sprzed n sesji temu. Na przykład 5-dniowy oscylator stochastyczny wykorzystuje do porównania ceny sprzed 5 dni.

Interpretacja %K = 100 C - L n H n - L n
gdzie:
C - bieżąca cena zamknięcia
Ln - najniższa cena z n dni
Hn - najwyższa cena z n dni

%D = 100 H n L n
gdzie:
Hn - n-dniowa suma z (C - Ln)
Ln - n-dniowa suma z (Hn - Ln)

Zenon Komar

Oscylator stochastyczny można stosować również na wykresach długoterminowych sporządzonych w układzie miesięcznym i tygodniowym, co pozwala uzyskać znacznie dłuższą perspektywę.

Zenon Komar

Opinie

tylko dla zalogowanych