Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 54
Dodano dnia 2019-03-05 23:55:14
Aktualizacja 2019-03-19 13:54:13
Słowa kluczowe planowanie
Kategoria Psychologia inwestowania
Bibliografie
 • Zenon Komar - Sztuka spekulacji po latach
 • Guy Spier - Moja droga do inwestowania w wartość
 • Jack D. Schwager - Mistrzowie rynkow finansowych
Materiały powiązane
Narzędzia
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
 1. Planowanie
 2. Planuj na kartce papieru
 3. Sensowny plan inwestycyjny
 4. Eksperyment

Planowanie


Nieplanowanie to planowanie porażki. Jeśli chcesz wygrać w tę grę, musisz wiedzieć, po co grasz. Musisz mieć plan.
Upewnij się, że Twój plan jest właściwy. Psycholog i gracz Brett Steenbarger uważa, że nasze straty w większości przypadków są powodowane właśnie przez nieodpowiednie planowanie. Jak podkreśla, kiedy jakaś strategia przestanie działać, niecierpliwi gracze natychmiast porzucają ją na rzecz innej. Przypomina to trochę brak dyscypliny, ale nie jest nią do końca.

Planuj na kartce papieru


Plan powinien być właściwie sporządzony, w przeciwnym razie na nic się nie zda. Zawarta w nim metoda gry musi być zyskowna, spójna, logiczna, jak najprostsza i przede wszystkim przetestowana na jak największej liczbie danych (minimum 100 lat!). Planuj na kartce papieru. Nigdy w głowie. Zapisane słowa mają dużo większą moc niż myśli.

Unikaj zleceń kupna po każdej cenie. Złóż zlecenie z limitem i cierpliwie czekaj. Jeśli się zrealizuje, to dobrze. Jeśli nie, spróbuj następnego dnia ponownie.

Prowadź szczegółową ewidencję i analizuj każdą zakończoną transakcję. Znajdź wspólne cechy sukcesu i porażki. Powtarzaj te pierwsze, a eliminuj drugie. Dyscyplina to wspólny element planowania. Bez niej nawet najlepszy plan nie zostaje zrealizowany.

Sensowny plan inwestycyjny


Każdego dnia określ kierunek rynku. Musisz wiedzieć, czy mamy hossę, bessę, trend horyzontalny, fazę akumulacji czy dystrybucji. To ważne, ponieważ dzięki temu unikniesz bycia po niewłaściwej stronie rynku. Musisz być także pewien, jaką pozycję chcesz otworzyć, za ile, na jak długo, a także wiedzieć, na jakim poziomie zrealizować stratę.
Każdą transakcję potwierdź analizą techniczną. Zawodowcy znani są z tego, że targują się o każdą złotówkę. Jeśli zauważysz, że istnieją duże szanse na zniżkę cen, wstrzymaj się z zakupem na kilka dni czy tygodni. Zaoszczędzone pieniądze to zarobione pieniądze.
George Patton zwykł mawiać: Dobry plan konsekwentnie wykonany dzisiaj jest lepszy niż idealny plan wykonany jutro. By wygrać w grę o sumie minus, musisz mieć odpowiednio sporządzony plan działania. Zdumiewa nas to, jak wiele osób zabiera się za grę bez jakiejkolwiek wiedzy na ten temat.
Plan działania powinien obejmować: określenie strategii dostosowanej do własnego stylu osobowości, wybór rynku, system zarządzania pozycją oraz ryzykiem. Pamiętajmy również o tym, że samo sporządzenie planu to nie to samo, co jego konsekwentne realizowanie.

Eksperyment


Robert Krausz przeprowadził ciekawe badania nad grupą studentów, którzy grają na giełdzie. Eksperyment polegał na uszeregowaniu czynników w kolejności od największej słabości:

 • złożenie zlecenia,
 • analiza,
 • brak wiedzy,
 • brak pewności siebie,
 • brak planu gry,
 • problemy osobiste,
 • strach przed stratą,
 • niepoświęcenie wystarczającej ilości czasu.

Spośród wszystkich uczestników aż 90 procent wszystkich osób uszeregowało w takiej samej kolejności pierwsze cztery elementy, a były to:

 • brak pewności siebie,
 • brak planu gry,
 • złożenie zlecenia,
 • strach przed stratą.

W wyniku tego doświadczenia Krausz stwierdził, że podstawowym źródłem niepowodzenia na giełdzie jest brak odpowiedniego planu gry. Składanie zlecenia w nieodpowiednim czasie, brak pewności siebie oraz strach przed stratą (czyli pozostałe trzy czynniki) są tak naprawdę spowodowane brakiem planowania. Jeśli tylko mamy odpowiednio sensowny plan gry, pozostałe problemy powinny same zniknąć.

Zenon Komar

Plany długoterminowe są bardzo niebezpieczne. Dają złudzenie, że możemy kontrolować przyszłość. Patrząc w przyszłość, możemy w miarę dobrze zaplanować siedem dni tygodnia, przewidzieć wartość naszych nieruchomości, akcji, obligacji, kont oszczędnościowych, złota i innych instrumentów finansowych. Jednakże nawet tego rodzaju ocena może być błędna. Jutro może nastąpić krach na giełdzie. Pojutrze możesz przejechać komuś duży palec u nogi i stanąć przed sądem, który w ramach odszkodowania każe ci zapłacić każdy grosz, który posiadasz.

Zenon Komar

Opinie

tylko dla zalogowanych