Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 185
Dodano dnia 2018-10-25 16:36:51
Aktualizacja 2019-03-19 09:07:01
Słowa kluczowe formacja podwójnego szczytu formacja mikro-M
Kategoria Formacje liniowe
Bibliografie
  • John J. Murphy - Analiza techniczna rynków finansowych
  • William ONeil - Skuteczny inwestor
  • Jack D. Schwager - Mistrzowie rynkow finansowych
Materiały powiązane
Narzędzia
formacja M z platformą
LPP. Od czasu do czasu możemy spotkać formację M z platformą, która stanowi przerwę w trakcie spadku cen. Zwykle powstaje w połowie przebytego dystansu
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. Formacja podwójnego szczytu zwana również M
  2. Budowa formacji podwójnego szczytu
  3. Interpretacja i zagrożenia ze strony formacji podwójnego szczytu
  4. Formacja mikro-M

Formacja podwójnego szczytu zwana również M


Formacja podwójnego szczytu jest zaraz po formacji głowy i ramion najczęściej spotykanym i rozpoznawalnym wzorem na wykresach rynkowych. Potocznie nazywana jest formacją M, ponieważ jej budowa przypomina wspomnianą literę.

Budowa formacji podwójnego szczytu


Formacja podwójnego szczytu składa się z dwóch rozpoznawalnych względem siebie wierzchołków (szczytów), usytuowanych mniej więcej na zbliżonym do siebie poziomie. Czasami poziomy te różnią się od siebie wielkością, co niekiedy utrudnia jej rozpoznanie, niemniej jednak – podobnie jak w przypadku innych tego typu formacji – w pierwszej kolejności powinniśmy skupić swoją uwagę na czynnikach kształtujących drugi wierzchołek (m.in. na wolumenie), a dopiero później zastanawiać się nad tym, czy wzór na wykresie przypomina formację M.

Spotkaliśmy się z metodami niezwykle niebezpiecznymi, polegającymi na otwieraniu pozycji, kiedy drugi wierzchołek zbliża się do poziomu pierwszego, co jest tak naprawdę jednoznaczne ze zbyt wczesnym zakwestionowaniem istnienia całej formacji. W większości przypadków potencjalna formacja M przekształca się w inną formację (np. prostokąta czy trójkąta) i ma charakter jedynie chwilowej korekty lub po prostu, zwyczajnie, trend głównego stopnia łapie oddech przed kolejną fazą wzrostu.

Jak już wspomnieliśmy, formacja M składa się z dwóch wierzchołków. Pierwszy z nich charakteryzuje się podwyższonym wolumenem, natomiast drugi powstaje przy niewielkich obrotach i ma mniej więcej taką samą wysokość, co pierwszy. Czasami ceny na krótko wznoszą się powyżej wierzchołka pierwszego, innym zaś razem osiągają tylko 90 procent jego wielkości, niemniej jednak powinniśmy elastycznie podchodzić do wszystkich formacji jakie znamy, ponieważ idealne wzory bardzo rzadko występują.
W dzisiejszych czasach spotkanie książkowej formacji, której dwa wierzchołki lub dołki występują na takim samym poziomie, jest bardzo trudne. Zazwyczaj druga część formacji znajduje się albo powyżej poprzedniego szczytu, albo poniżej jego. W obu przypadkach spowodowane jest to czynnikami psychologicznymi, ponieważ większość aktywnych graczy oczekuje, że przełamanie ostatnich poziomów uaktywni nowy kierunek trendu, w związku z czym otwierane są pozycje przez najbardziej aktywnych akcjonariuszy. Z kolei duzi inwestorzy, tacy jak instytucje finansowe, mogą wykorzystywać niższe poziomy jako atrakcyjne miejsca do pozbywania się akcji.

Interpretacja i zagrożenia ze strony formacji podwójnego szczytu


Formacje podwójnego szczytu obok trójkątów należą do jednych z najbardziej zdradliwych formacji. Widząc, jak kształtuje się drugi wierzchołek, inwestorzy bardzo często prognozują zbyt wczesne powstanie formacji i zapominają o tym, że rynek może przeobrazić formację w zupełnie coś innego. Innymi słowy mówiąc, dopóki ceny nie przełamią się na stałe poniżej podstawy formacji, możemy mówić jedynie o istnieniu potencjalnej formacji, która najczęściej przeradza się w zupełnie coś innego.

John J. Murphy

Wielkość formacji jest zawsze bardzo istotna. Im dłuższy jest odcinek czasu pomiędzy dwoma wierzchołkami i im większa jest wysokość formacji, tym większy kryje się w niej potencjał odwrócenia trendu. Odnosi się to do wszystkich formacji. Ogólnie rzecz biorąc, większość wiarygodnych formacji podwójnego szczytu lub podwójnego dna powinien cechować odstęp przynajmniej miesiąca pomiędzy dwoma wierzchołkami lub dwoma dnami.

John J. Murphy

Pomimo zagrożenia, jakie istnieje przy prognozowaniu formacji M, warto otwierać pozycję wewnątrz niej i nie czekać z wybiciem, które powinno być jedynie dopełnieniem naszej analizy. Ogólnodostępne sygnały analizy technicznej są bezmyślnie piętnowane przez nieświadomych graczy, a co za tym idzie, stają się przyczyną wielu niepowodzeń. Problemy uniwersalnych sygnałów to zmora dla niedoświadczonych analityków technicznych!
Mając świadomość podwyższonego ryzyka, możemy złożyć pierwsze zlecenie w momencie oddalenia się ceny od drugiego wierzchołka o około 50 procent, a kolejne – w momencie jego przełamania. Oczywiście każde tego typu zlecenie powinno być wnikliwie przeanalizowane zarówno pod kątem opłacalności inwestycji (stosunek zysków nie mniejszy niż 3:1), jak również uwarunkowań, które z kolei zostały opisane we wprowadzeniu do formacji odwracających trend.

Formacja mikro-M


Szczyty mikro-M oraz dołki mikro-W należą do pewnej odmiany klasycznych formacji podwójnego szczytu oraz podwójnego dna i różnią się jedynie czasem ich trwania. Podczas gdy klasyczne formacje zaliczane są do średnioterminowych, formacje mikro kształtują się w ciągu zaledwie kilku dni.
Formacji mikro-M należy wypatrywać zawsze przy szczycie cenowym. Najlepiej stosować je w połączeniu z oscylatorami, które wskazują wykupienie bądź wyprzedanie rynku. Dzięki temu zyskujemy potwierdzanie i zwiększamy szansę trafności sygnału.

Interpretacja Kiedy na wykresie pojawi się negatywna dywergencja, rozpoznaj formację mikro-W i ustaw zlecenie z limitem aktywacji o jeden tick powyżej całej formacji.
Z kolei zlecenie obronne należy ustawić o jeden tick poniżej całej formacji. Realizacja zlecenia powinna być dostosowana do preferencji inwestora, ale najlepszym rozwiązaniem jest zamykanie zleceń w miejscach występowania silnego wsparcia lub zasięgu ruchu mierzonego. Można również dla połowy pozycji zastosować drailing stop.

Opinie

tylko dla zalogowanych