Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 216
Dodano dnia 2018-10-16 10:04:58
Aktualizacja 2019-03-14 22:38:04
Słowa kluczowe pojedyncza średnia ruchoma
Kategoria Metody i techniki gry
Bibliografie
  • John J. Murphy - Analiza techniczna rynków finansowych
  • Jake Bernstein - Inwestor jednosesyjny
  • Jack D. Schwager - Analiza techniczna rynków terminowych
Materiały powiązane
Narzędzia
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. Pojedyncza średnia ruchoma
  2. Wykorzystanie pojedynczej średniej w praktyce
  3. Pojedyncza średnia ruchoma jako strategia przeciwtrendowa?

Pojedyncza średnia ruchoma


Najprostszą strategią, jaką znamy, jest metoda posługująca się pojedynczą średnią ruchomą oraz sygnały generujące wybicia powyżej lub poniżej tej średniej. Polega ona na naniesieniu na wykres odpowiednio dobranej przez nas średniej, a następnie śledzeniu wybić cen ponad nią lub poniżej niej.

Wykorzystanie pojedynczej średniej w praktyce


Wykorzystywanie powyższych ogólnodostępnych dla wszystkich reguł w dzisiejszych czasach okazuje się zazwyczaj nieopłacalne i mało efektywne. Według naszych obliczeń takie systemy spisują przez maksymalnie przez 25–35 procent całego czasu.

Strategie oparte na wybiciach z pojedynczych średnich kroczących nie przynoszą żadnych korzyści i mogą być przydatne jedynie jako pewna koncepcja we wprowadzeniu budowy strategii inwestycyjnej. O wiele lepiej zrobi ten inwestor, który zrezygnuje z sygnałów polegających na pojedynczych średnich, ponieważ w najlepszym przypadku straci czas, a zyski z wyraźnych trendów zrównają się z kosztami transakcyjnymi oraz serią mylnych transakcji powstałych wskutek działania trendu horyzontalnego. W tym momencie warto odnieść się do badań Williama Gordona i jego 200-dniowej średniej, który obliczył, że kupując lub sprzedając akcje z indeksu przemysłowego w latach 1917–1967, uzyskalibyśmy średni zysk na poziomie 18,5 procent (o 0,4 procent lepszy niż przy posługiwaniu się sygnałami płynącymi z teorii Dowa i niemal dwa razy lepszy od średniej z indeksów).

Wyniki możemy poprawić, jeśli dodamy odpowiednie kryterium wchodzenia i wychodzenia z rynku. Takim potwierdzeniem sygnału może być np. zaczekanie z transakcją do czasu, aż sama średnia podąży w kierunku wybicia, odpowiednio duże wybicie ponad nią (3 procent) lub kryterium czasowe.

Pojedyncza średnia ruchoma jako strategia przeciwtrendowa?


Niektórzy inwestorzy mogą traktować sygnały płynące z długoterminowej średniej kroczącej (np. 40-tygodniowej) jako sygnał informujący, że korekta dobiega końca. W momencie, gdy ceny spadają do określonej średniej lub ją przecinają od góry, wytrawni gracze kupują akcje lub otwierają długie pozycje – lub odwrotnie: gdy występuje trend spadkowy, gracze sprzedają akcje lub otwierają pozycje krótkie. Opisywana metoda zalicza się do strategii przeciwtrendowych i na pierwszy rzut oka jest sprzeczna z uniwersalną techniką gry podążającą za trendem.

imię i nazwisko

Dłuższe średnie kroczące są lepsze podczas utrzymywania się istniejącego trendu, natomiast kiedy dochodzi do zmiany jego kierunku, skuteczniejsze okazują się krótsze średnie.

John J. Murphy

Opinie

tylko dla zalogowanych