Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 212
Dodano dnia 2018-10-25 12:09:42
Aktualizacja 2019-03-15 02:10:48
Słowa kluczowe prognozowanie docelowego poziomu cen
Kategoria Analiza techniczna
Bibliografie
  • John J. Murphy - Analiza techniczna rynków finansowych
Materiały powiązane
Narzędzia
poziomy docelowe na wigu
WIG. Mierzenie poziomów docelowych na zasadzie prostokątów i/lub kwadratów. Warunkiem do precyzyjnego wymierzenia poziomów powinny być co najmniej 3 punkty zwrotne
ruch mierzony
WIG. Metoda mierzenia poziomów docelowych w oparciu o technikę Ruchu Mierzonego
ruch mierzony
CDPROJEKT. W silnym trendzie wzrostowym warto prognozować ruchy wzrostowe na licząc od początku rozpoczęcia korekty
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. Prognozowanie docelowego poziomu cen
  2. Prognozowanie docelowego poziomu cen - metoda pionowa
  3. Prognozowanie docelowego poziomu cen - metoda pozioma
  4. Minimalny zasięg cen

Prognozowanie docelowego poziomu cen


Rozróżniamy dwie metody dokonywania pomiarów prognozowania przyszłych ruchów cen z powstałych formacji: metoda pionowa (uniwersalna) oraz metoda pozioma.

Prognozowanie docelowego poziomu cen - metoda pionowa


Metoda pionowa, prognozowania docelowego poziomu cen, którą stosuje się w wykresach liniowych, świecowych, słupkowych i innych, opiera się na zmierzeniu wahań cen formacji (od jej podstawy do szczytu), a następnie nałożenie pomiaru w miejsce potencjalnego wybicia.

Prognozowanie docelowego poziomu cen - metoda pozioma


Inną, mniej znaną techniką mierzenia wybicia jest metoda pomiaru szerokości formacji na wykresie punktowo-symbolicznym (kółko i krzyżyk). W momencie, kiedy formacja dobiegnie końca, należy policzyć liczbę kratek, jakie obejmowały swym zasięgiem formację konsolidacji, a następnie przenieść ją w miejsce wybicia cen. Jeśli formacja ma szerokość 20 kratek, możemy spodziewać się minimalnego poziomu docelowego również w liczbie 20 kratek, licząc od momentu zakończenia formacji i rozpoczęcia nowego trendu.

Im większa wysokość formacji, tym większy potencjalny zasięg formacji. Szukajmy formacji dużych, zwłaszcza tych na wykresach średnio- oraz długoterminowych, gdzie pole do manipulacji kursem przez bywalców rynkowych jest niewielkie (o wiele taniej manipulować ceną w ciągu dnia niż w ciągu tygodnia). Większość graczy skupia się na wykresach dziennych, a nawet jeszcze węższych, co sprawia, że ryzyko niepowodzenia znacznie wzrasta. Mikroformacje mają też jeszcze jedną wadę – są po prostu zbyt małe, aby osiągnąć zadowalający zysk. Bardzo często prowizja plus poślizg cenowy stanowi 1/3 całego ruchu docelowego. Kiedy dodamy do tego ruch wynikający z filtra lub inne kryterium, możemy być świadkiem wypełnienia formacji w 100 procentach.

Pamiętajmy, aby w tym celu wykorzystywać parametry o jednokratkowym odwróceniu oraz dość elastycznie podchodzić w liczeniu samych kratek. O wiele lepiej jest zmierzyć średnią szerokość konsolidacji, niż precyzyjnie wytyczyć jej granice. Ustalając pomiar, należy również tak prowadzić linię, aby było jak najwięcej punktów X oraz O.

Minimalny zasięg cen


Pomiar wysokości oraz szerokości formacji daje nam minimalny zasięg, który w zależności od czynników może wynieść nawet cały uprzedni trend, a więc 100 procent całego zniesienia. Niektórzy specjaliści stosują współczynnik Fibbonacciego, który mnożą przez wielkość minimalnego wybicia, zaś jeszcze inni szukają ważnych miejsc (wsparć lub oporów), które będą stanowić dla nich miejsca realizacji transakcji.
W większości przypadków sam pomiar minimalnego zasięgu docelowego okazuje się niewystarczającą techniką gry opartej na wybiciach z formacji. Ustalenie minimalnego zasięgu powinno być jedynie wstępnym, ale ważnym krokiem w celu wskazania najodpowiedniejszego poziomu realizacji zysku. Doświadczony gracz powinien uwzględnić różne dane techniczne. Może wziąć pod uwagę na przykład to, gdzie znajduje się najbliższy ważny poziom wsparcia lub oporu, jak wygląda procentowe zniesienie uprzedniego trendu i szereg innych czynników poprawiających skuteczność analizy. Jeśli na przykład minimalny zasięg wybicia z formacji znajduje się na poziomie 150 pkt, ale na poziomie 145 można dostrzec miejsce, w którym przecina się kilka wsparć, warto skupić się na tym ostatnim poziomie (145) i tam szukać wyjścia z transakcji.

Interpretacja Załóżmy na przykład, że formacja prostokąta znajduje się w przedziale cenowym pomiędzy 100 a 130 punktów. Odległość od jej najniższego do najwyższego punktu będzie w takim wypadku wynosić 30 punktów, które należy dodać (lub odjąć, jeśli wybicie występuje dołem) w miejsce poziomu wybicia (przełamania) z formacji. W takim wypadku minimalnym zasięgiem będzie poziom 160 pkt (130 + 30) dla trendu wzrostowego lub 70 pkt (100 – 30), jeśli wybicie wystąpi dołem.

John J. Murphy

Należy pamiętać, że wyznaczany w ten sposób poziom cen stanowi jedynie minimalny zasięg ich ruchu; ceny często znacznie wykraczają poza ten poziom. Ustalenie takiego minimum może być jednak bardzo pomocne w określeniu zawczasu, czy rynek dysponuje dostatecznym potencjałem, by można było bezpiecznie otworzyć lub zamknąć pozycję. Maksymalny zasięg ruchu cen równa się rozmiarom poprzedniego ruchu. Jeśli podczas hossy rynek przebył odległość od 30 do 100, to maksymalny zasięg spadku ze szczytu równać się będzie całkowitemu zniesieniu tego ruchu, czyli zejściu do poziomu 30.

John J. Murphy

Opinie

tylko dla zalogowanych