Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 103
Dodano dnia 2018-12-17 11:02:29
Aktualizacja 2019-03-19 02:44:05
Słowa kluczowe proporcje cenowe
Kategoria Analiza techniczna
Bibliografie
  • John J. Murphy - Analiza techniczna rynków finansowych
  • Steve Nison - Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów
Materiały powiązane
Narzędzia
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. Proporcje cenowe
  2. Trzy podstawowe wartości proporcji cenowych
  3. Proporcje cenowe w praktyce

Proporcje cenowe


Chociaż na rynku nie ma nic pewnego, to istnieniu tejże reguły nie można jakkolwiek zaprzeczyć. Reguły, która ma zastosowanie w teorii Dowa, Elliotta, Ganna, a także w liczbach Fibonacciego i analizie z linią trendu.

Trzy podstawowe wartości proporcji cenowych


Niemal każdy trend głównego rzędu biegnie zazwyczaj w określony „umownie” porządek. Można w nim zauważyć tak zwane ruchy powrotne do miejsc absolutnie nieprzypadkowych, gdzie najczęstszym takim miejscem są okolice połowy zniesienia poprzedniego trendu.
Obok 50-procentowego ruchu powrotnego mamy jeszcze dwa, dość istotne poziomy – 33–38 procent oraz 62–68 procent zniesienia.

Chociaż proporcje pomiędzy ruchami cen występują w każdych przedziałach czasowych i w każdych stopniach trendu (głównych, wtórnych i krótkoterminowych), to jednak zalecamy stosowanie tych wykresów, które mają największe znaczenie i są najmniej podatne na szum rynkowy i manipulacje – czyli wykresy tygodniowe i dłuższe.

Wśród analityków na szczególną uwagę zasługuje poziom 50-procentowego zniesienia. Ma on większe znaczenie, kiedy pojawi się w rejonie silnego wsparcia lub zostanie nakreślona optymistyczna formacja świecowa (np. przenikania).

Proporcje cenowe w praktyce


Załóżmy, że kurs akcji wrósł o 100 procent z poziomu 10 zł (do 20 zł) i dalsze wzrosty zostały wyhamowane. Posługując się złotą proporcją, możemy wyznaczyć na wykresie trzy podstawowe linie zniesienia, które będą stanowiły wsparcie i umowną okazję do dalszych wzrostów.
Jak już wiemy, największe szanse przypiszemy ruchowi powrotnemu do poziomu 50 procent – a więc spadek do poziomu 10 zł. Warto pamiętać, że w silnym trendzie ruch ten może nigdy nie dojść do tego miejsca, a jedynie zatrzymać się w okolicach 33–38 procent – czyli 12,50 zł. Czasami korekta pogłębia się na tyle mocno, że dopiero poziom 62–68 procent zatrzymuje spadek cen (okolice 7 zł). Poziom ten ma o tyle duże znaczenie, że stanowi tzw. ostatnią deskę ratunku dla istniejącego jeszcze trendu. Przebicie tego poziomu niweczy jakiekolwiek szanse na jego kontynuację i najczęściej znosi cały ówczesny trend główny.

Opinie

tylko dla zalogowanych