Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 164
Dodano dnia 2018-10-25 12:57:28
Aktualizacja 2019-03-18 16:06:46
Słowa kluczowe pułapki hossy i bessy
Kategoria Analiza techniczna
Bibliografie
  • John J. Murphy - Analiza techniczna rynków finansowych
  • Jack D. Schwager - Analiza techniczna rynków terminowych
Materiały powiązane
Narzędzia
pułapki hossy i bessy
WIG. Pułapka hossy wraz z dwoma sygnałami sprzedaży.
pułapki hossy i bessy
FW20. Fałszywe przełamania wsparć, oporów oraz linii trendu.
pułapki hossy i bessy
WIG. Zastosowanie pułapki bessy w praktyce.
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. Pułapki hossy i bessy, fałszywe wybicia
  2. Fałszywe przełamania linii trendu
  3. Zasady gry
  4. Zapełnianie luki

Pułapki hossy i bessy, fałszywe wybicia


Jednymi z najbardziej wiarygodnych sygnałów technicznych są niewątpliwie fałszywe wybicia oraz pułapki hossy i bessy. Składają się z tradycyjnych wybić zgodnie z oczekiwanym kierunkiem trendu głównego stopnia (obojętnie z jakich formacji), po których następuje załamanie i szybki powrót poniżej poziomów z wybicia. Takie zachowanie kursu świadczy o tym, że kupującym (lub sprzedającym w analogicznej sytuacji) brakuje siły do kontynuacji trendu.

Fałszywe przełamania linii trendu


Najwięcej fałszywych sygnałów możemy otrzymać z przełamań linii trendu. Takie momenty również możemy wykorzystać w naszej strategii przeciwtrendowej. Według Jacka Schwagera fałszywe przełamania są o wiele bardziej wiarygodne niż klasyczne przełamania.
Podczas wzrostów lub spadków cen pułapki formują się w taki sposób, że ceny spadają lub rosną tylko na tyle, by uruchomić zlecenia obronne, poczym następuje powrót do obszaru konsolidacji z powodu braku presji kupujących lub sprzedających. Takie cofnięcie się kursu zaraz po istotnym wybiciu należy traktować jako bardzo silny i wiarygodny sygnał odwrócenia trendu.

Zasady gry


Jednym z najkorzystniejszych kryteriów potwierdzenia jest powrót cen w obszar konsolidacji (a dokładniej: mediany konsolidacji, która poprzedza wybicie). Jeśli więc ceny wybiją się z bazy tylko na moment, a następnie zawrócą i dojdą w miejsce konsolidacji, możemy złożyć zlecenie, oczekując na odwrócenie trendu.

Niektórzy inwestorzy stosują kryteria potwierdzenia w czasie, a więc jeśli ceny nie powrócą w ustalonym terminie (np. czterech tygodni) do poziomów ekstremów cenowych, można składać zlecenia. Kryteria czasowe można stosować również w połączeniu z pozostałymi filtrami, np. wolumenem. Jednak najbardziej wiarygodnym kryterium jest po prostu potwierdzenie cenowe, czyli zejście cen w bardziej odległe obszary konsolidacji.

Zapełnianie luki


Luki na ogół stanowią formację kontynuacji trendu. Czasami jednak dochodzi do jej zapełnienia, co również możemy uznać za formację pułapki i tym samym negację istotnego sygnału. Szczególne znaczenie zapełnienia luk jest wtedy, gdy są one bardzo szerokie – są to luki startu – lub też zapełniane są co najmniej dwie kolejne luki.
Z zapełnieniem luki mamy do czynienia w sytuacji, kiedy cena zakryje w całości pustą przestrzeń pomiędzy cenami i zamknie się poniżej tego poziomu. Niektórzy stosują zasadę potwierdzenia i czekają, aż ceny zejdą jeszcze niżej i zakryją w całości słupek poprzedzający lukę. W ten sposób zyskujemy bardziej wiarygodne sygnały, ale za to kosztem mniej atrakcyjnego poziomu cenowego. Mówiąc inaczej, coś za coś.

Zenon Komar

Formacja pułapki zwykle zapowiada zmianę trendu głównego (ruch rzędu 25-50%) lub trendu wtórnego (ruch rzędu 10-25%). Z tego powodu gracz giełdowy powinien momentalnie sprzedać kupioną wcześniej pozycję lub odkupić pozycję krótką.

Zenon Komar

Opinie

tylko dla zalogowanych