Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 99
Dodano dnia 2019-01-26 23:56:30
Aktualizacja 2019-03-18 13:05:15
Słowa kluczowe reguła czterech tygodni
Kategoria Metody i techniki gry
Bibliografie
  • John J. Murphy - Analiza techniczna rynków finansowych
Materiały powiązane
Narzędzia
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-sa [?]
Spis treści
  1. Reguła czterech tygodni
  2. Reguła czterech tygodni jest metodą ciągłą
  3. Interpretacja i zastosowanie

Reguła czterech tygodni


Wraz z narastającą komputeryzacją i łatwością dostępu do wielu narzędzi powstaje niezliczona ilość strategii, które coraz częściej stają się bardziej skomplikowane, jak gdyby poziom zaawansowania miał świadczyć o ich sukcesie. Zapominamy o prostych, wciąż aktualnych metodach, które nie tylko przetrwały próbę czasu, ale coraz częściej spisują się lepiej od nowoczesnych i skomplikowanych metod gry. Jedną z takich technik jest metoda wybicia z czterech tygodni, którą w latach 60. XX wieku przedstawił Richard Donchian.

Reguła czterech tygodni jest metodą ciągłą


Sygnałem kupna jest przekroczenie cen zamknięcia powyżej poziomu z czterech ostatnich pełnych tygodni kalendarzowych. Natomiast sygnałem sprzedaży jest spadek cen poniżej poziomów z czterech ostatnich tygodni.
Mamy więc do czynienia z metodą ciągłą, dzięki której jesteśmy na rynku przez cały czas (raz posiadamy pozycję długą, a raz – krótką). Dla wielu jest to niewątpliwie przeszkodą, ponieważ uczestnicząc we wszystkich dniach sesyjnych, jesteśmy skazani także na uczestnictwo w trendzie horyzontalnym.

W związku z tym, że jest to technika wykorzystująca czterotygodniowe sygnały transakcyjne, złapanie szczytu lub dołka będzie ze swej natury wręcz niemożliwe. Ceny muszą przecież spaść do określonych poziomów, aby można było zakończyć transakcję. Z drugiej strony – otrzymujemy obszar, w którym wahania cen będą akceptowane jako neutralne ruchy w trendzie.

Interpretacja i zastosowanie


Reguła czterech tygodni nie zawsze musi być interpretowana jednakowo. Może służyć jako filtr potwierdzający trend lub inny sygnał techniczny. Warto wspomnieć również o tym, że nie musimy tu czekać na przecięcia czterotygodniowe. Nasze testy wskazują, że wybicia jedno-, dwu- lub trzytygodniowe sprawdzają się równie dobrze, co oryginalna metoda. Wszystko więc zależy od ryzyka, jakie jesteśmy w stanie zaakceptować.
Donchian zalecał przede wszystkim stosowanie techniki na rynkach terminowych, ale z powodzeniem można ją również wykorzystać dla rynków kapitałowych.

Opinie

tylko dla zalogowanych