Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 84
Dodano dnia 2019-01-31 17:20:53
Aktualizacja 2019-03-19 06:41:11
Słowa kluczowe sesje rekordowe
Kategoria Formacje świecowe
Bibliografie
  • Steve Nison - Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów
Materiały powiązane
Narzędzia
sesje rekordowe minimów
WIG. Sesje rekordowe minimów
sesje rekordowe maksimów i min
WIG. Sesje rekordowych maksimów oraz minimów
sesje rekordowe liczenie na no
WIG. Sesje rekordowe nie zawsze się sprawdzają. W takich momentach należy przeprowadzać liczenie od nowa
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nd [?]
Spis treści
  1. Sesje rekordowe
  2. Osiem lub dziesięć sesji rekordowych
  3. Korekty cenowe wewnątrz formacji

Sesje rekordowe


Teoria ośmiu lub dziesięciu sesji rekordowych należy do bardzo ważnych formacji świecowych wśród Japończyków i daje cenne informacje o panującym trendzie.
Mówi nam o tym, że po ośmiu lub dziesięciu sesjach rekordowego wzrostu (lub spadku) rośnie prawdopodobieństwo odwrócenia trendu. Wtedy nie powinniśmy dokonywać transakcji zgodnych z trendem, lecz skłaniać się ku zamykaniu wszystkich pozycji, ponieważ ryzyko zakończenia trendu po ośmiu lub dziesięciu sesji jest bardzo duże. Jeśli pojawi się inna formacja świecowa zapowiadająca spadki, powinniśmy otwierać pozycje krótkie. Zasadę tę stosujemy zarówno do trendu wzrostowego, jak i spadkowego.

Sesje rekordowe możemy również z powodzeniem stosować wśród wykresów przełamania trzech linii oraz kagi. Interpretacja jest tu taka sama, jak w przypadku wykresów świecowych, a więc w momencie, gdy kolejno wystąpi osiem lub dziesięć sesji spadkowych lub wzrostowych (z małymi przerwami korekcyjnymi), należy spodziewać się silnego wykupienia lub wyprzedania, co w konsekwencji prowadzi do zwrotu cen w kierunku przeciwnym.

Osiem lub dziesięć sesji rekordowych


Koncepcja ośmiu lub dziesięciu dni jest tylko w pewnym sensie uproszczeniem i nie należy nadawać jej większego znaczenia. Równie dobrze moglibyśmy znaleźć wiele przykładów rekordowych sesji w liczbie 9, 13, a nawet 33. Niemniej jednak musimy pamiętać, że wraz z rosnącą liczbą dni wzrostowych rośnie prawdopodobieństwo zakończenia trendu. Z drugiej strony warto wiedzieć, że w przypadku rynków kapitałowych łapanie szczytów nie jest rekomendowane przez profesjonalnych inwestorów. Trendy główne mogą trwać latami.

Korekty cenowe wewnątrz formacji


Czasami możemy zauważyć, że rynek w trakcie formacji przechodzi w nieco głębsze korekty tylko po to, by zredukować skrajne wartości wskaźników. W takich przypadkach istnieje realna szansa, że trend będzie kontynuowany. W tym momencie jednak cała formacja traci ważność i należy rozpocząć odliczanie od początku.
Japończycy przywiązują niezwykłą wagę do sesji rekordowych również na wykresach kagi. W tym przypadku liczymy odpowiednio po sobie ułożone „ramiona” lub „talie”.

Steve Nison

Ogólnie rzecz biorąc, rekordowe sesje mogą być oddzielone dwiema lub trzema sesjami trendu bocznego. Nie powinno się natomiast zdarzać, by pojawiły się między nimi gwałtowne ruchy w kierunku przeciwnym trendowi. Gwałtowne korekty oraz dłuższe ruchy horyzontalne osłabiają wymowę formacji lub wręcz ją unieważniają.

Steve Nison

Opinie

tylko dla zalogowanych