Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 288
Dodano dnia 2018-10-25 12:23:29
Aktualizacja 2019-03-19 17:44:43
Słowa kluczowe trend trend główny trend średnioterminowy (wtórny) trend krótkoterminowy trend horyzontalny
Kategoria Trend
Bibliografie
 • John J. Murphy - Analiza techniczna rynków finansowych
 • Steve Nison - Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów
 • William J. ONeil - Skuteczny inwestor
 • Zenon Komar - Sztuka spekulacji po latach
Materiały powiązane
Narzędzia
trend wzorstowy i spadkowy
Wig. Zastosowanie linii trendu w praktyce
trend wzrostowy sapdkowy horyz
LOTOS. Bardzo często pomiędzy trendami wzrostowym a spadkowym powstaje konsolidacja zwana trendem horyzontalnym.
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
 1. Trend to kierunek, w którym podąża rynek
 2. Dominującym trendem na rynku jest trend horyzontalny (tzw. boczny)
 3. Rodzaje trendu
 4. Trend główny
 5. Trend średnioterminowy (wtórny)
 6. Trend krótkoterminowy
 7. Przeciwnie do istniejącego trendu

Trend to kierunek, w którym podąża rynek


Podzielony jest on najczęściej serią zygzakowatych ruchów, tak zwaną serią szczytów i dołków przypominających występujące po sobie fale. Jeżeli szczyty układają się po sobie coraz wyżej, mamy do czynienia z trendem wzrostowym. Z kolei trend spadkowy to pogłębienie coraz to nowszych dołków. Mamy jeszcze trend boczny, tzw. horyzontalny, w którym cena nie odbiega zasadniczo od swego położenia.
Pojęcie trendu jest dość istotne, ponieważ wszystkie narzędzia analizy technicznej (wskaźniki, formacje, wsparcia, opory itd.) mają to samo zadanie – rozpoznać i ułatwić jego analizę.

Dominującym trendem na rynku jest trend horyzontalny (tzw. boczny)


Według Wildera trend boczny występuje średnio przez 70% czasu notowań i jest okresem, kiedy większość wskaźników podążających za trendem zawodzi. Podczas trwania wyraźnego trendu bardzo łatwo zarabiać pieniądze, natomiast w czasie panowania trendu horyzontalnego większość wskaźników i narzędzi analizy technicznej po prostu nie działa. Warto dodać, że takie okresy są przyczyną wielu strat w systemach inwestycyjnych. Problemem nie jest tu rynek, lecz osoba, która na siłę stosuje narzędzia niemające odniesienia do danej chwili.

Czy wiesz, że trzy spośród czterech spółek z indeksów giełdowych będzie podążać w tym samym kierunku, co rynek? Innymi słowy: nawet jeśli rozpoznasz rewelacyjną firmę z parkietu, wcale nie oznacza to, że na niej zarobisz. Dopóki sprzedających na rynku będzie więcej, ceny nadal będą spadać, niezależnie od twoich przekonań i opinii. Analiza linii trendu w przypadku wskaźników jest bardzo cenna, ponieważ często są one przełamywane przed standardowymi liniami trendu.

Trend w idealnej równowadze to taki, który biegnie pod kątem 45 stopni. Wiele programów analizy technicznej posiada narzędzia do kreślenia linii pod właśnie tym kątem. Jeżeli ceny utrzymują się ponad linią, mamy do czynienia ze wzorowym trendem wzrostowym.
Zbyt płaskie lub strome linie trendu nigdy nie utrzymują długo swojego kąta nachylenia, ponieważ zbyt gwałtowne wzrosty są wyłącznie krótkoterminową falą emocjonalnych transakcji ze strony inwestorów, natomiast zbyt słaby kąt nachylenia to oznaka jego słabości.

Rodzaje trendu


Poza trzema kierunkami trendu mamy jeszcze cztery jego odmiany. Są to:

 • trend główny
 • średnioterminowy (wtórny)
 • krótkoterminowy
 • horyzontalny (boczny)

Trend główny


Trend główny może trwać od roku dla rynku akcji (lub 6 miesięcy dla rynków terminowych) do kilku lub nawet kilkunastu lat i to jemu inwestorzy przypisują najważniejsze znaczenie. Trend główny to nic innego niż hossa lub bessa.

Trend średnioterminowy (wtórny)


Po okresie bessy następuje trend wtórny, który mimo bardzo niekorzystnych nastrojów i wiadomości podnosi ceny na poziomy sprzed ostatniej fali spadków – paniki. W pierwszych tygodniach jego trwania jest absolutnie niemożliwe do stwierdzenia, czy ów trend (wtórny) jest tylko zwykłą korektą w trendzie spadkowym, czy pierwszą fazą nowej hossy. Czasami trend ten jest bardzo dynamiczny i wynosi akcje o ponad 20 procent wyżej tylko po to, by za chwilę spadły jeszcze więcej, a czasem przybiera formę trendu horyzontalnego, co świadczy o względnej sile rynku. Według Zenona Komara, jeśli taki trend boczny wznosi się lekko ku górze, a jego najniższy poziom nie zostaje pogłębiony, można ostrożnie zajmować długie pozycje.
Trend wtórny (inaczej: średniookresowy lub korekta wtórna) to najbardziej złudny trend ze wszystkich pozostałych. Jest korektą trendu głównego, która znacząco wpływa na jego opóźnienie. Trwa średnio od trzech tygodni do trzech miesięcy, znosząc 1/3 – a często 2/3 – poprzedniego ruchu cen. W czasie hossy występuje jako ostry spadek (lub silny wzrost podczas bessy), którego tempo znacznie przewyższa dynamikę ruchu trendu głównego.
Trend wtórny ma decydujące znaczenie zwłaszcza dla spekulantów. Korekty wtórne bardzo często są błędnie interpretowane jako sygnał zmiany trendu głównego, ponieważ – jak podkreślił to Robert Rhea: wydaje się oczywiste, że pierwszy etap rynku hossy musi zawsze zbiegać się z ruchem, który może się okazać jedynie reakcją wtórną na rynku bessy. Dlatego powinniśmy obserwować i wyciągać wnioski na podstawie nie samego trendu, lecz w połączeniu z wiedzą o ogólnym stanie gospodarki, wskaźnikiem nastrojów, wynikami firm, a zwłaszcza w kontekście wielkości obrotów, które towarzyszą podczas wzrostów i spadków cen.

Trend krótkoterminowy


Trendy krótkoterminowe to najmniej znaczące ruchy cen, zaliczane jako nieistotne fluktuacje dzienne trwające do dwóch tygodni (zdania są tu podzielone – niektórzy autorzy przypisują trzytygodniowy okres trwania). Jest najmniej przewidywalnym trendem i na ogół ma znaczenie jedynie dla amatorów. Jego rola powinna ograniczyć się jedynie do synchronizacji z trendem średnioterminowym w celu wykorzystania optymalnych poziomów do przeprowadzenia transakcji. Na przykład, kiedy na rynku panuje hossa, możemy wykorzystać poziomy tuż przed korektą wyższego rzędu do sprzedaży akcji i odkupienia w miejscu zakończenia korekty. Możemy również przeczekać cały ten ruch, wiedząc, że jest to tylko średnioterminowa korekta i ceny najprawdopodobniej przełamią ostatni lokalny poziom.
Analizując fluktuacje dzienne, powinniśmy szybko dojść do wniosku, że są one bezwartościowe i będą niemal zawsze fałszywe. Niemniej powinniśmy je śledzić, ponieważ seria dziennych ruchów tworzy wzór, który układa się w wartościowy trend średnioterminowy.

Przeciwnie do istniejącego trendu


Istnieje coś takiego, co nazywamy działaniem przeciwnym do kierunku trendu. W ludzkiej naturze mamy zakorzenione postępowanie, które każe działać wprost proporcjonalnie do istniejących trendów.
Większość graczy zawsze inwestuje przeciwnie do istniejącego trendu, ponieważ zakłada, że ceny wkrótce powrócą do normalności. Ale co oznacza normalną cenę?
Pojęcia tanio i drogo są czysto subiektywne, a na przestrzeni czasu ludzie mają tendencję do przyzwyczajania się do wysokich lub niskich cen i po pewnym czasie traktują je jak normalne.

John J. Murphy

Uczestnik rynku ma przed sobą zawsze trzy możliwości: otworzyć długą pozycję, zająć krótką pozycję albo nie robić nic. Kiedy rynek idzie do góry, należy kupować. Kiedy spada, trzeba sprzedawać krótko. Kiedy jednak rynek znajduje się w trendzie horyzontalnym, najbardziej rozsądna będzie zazwyczaj trzecia możliwość, czyli pozostanie poza rynkiem.

John J. Murphy

Opinie

tylko dla zalogowanych

Avatar
niezapominajka88 2019-02-03 11:44:10

Troche krótki ten artykuł. Barkuje kilka waznych fundamentow. Pozdrawiam