Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 146
Dodano dnia 2018-11-09 10:21:21
Aktualizacja 2019-03-17 03:20:22
Słowa kluczowe unikaj tanich akcji
Kategoria Reguły gry
Bibliografie
  • Phil Town - Zasada nr 1
  • Phil Town - Czas wypłaty
  • William ONeil - Skuteczny inwestor
  • Zenon Komar - Sztuka spekulacji po latach
Materiały powiązane
Narzędzia
kety unikaj tanich akcji
Kety. Można zaliczyć do tych firm, które rozwijają się stabilnie, regularnie, i których ceny świadczą o jakości przedsiębiorstwa.
getin unikaj tanich akcji
Getin. Inwestycje w akcje groszowe niesie za sobą ryzyko dużych wahań cen, na których tylko nieliczni zarabiają.
Krezus unikaj tanich akcji
Krezus. Król komedii i spekulacji. Pamiętajmy, że cena to jeden z wielu czynników jakie należy brać pod uwagę przy analizie przedsiębiorstwa, ale nigdy jedyny!
cdprojekt unikaj tanich akcji
Spoglądając na wykres umysł podpowiada nam: znajdź bardzo tanie akcje, które powtórzą sukces CDProjekt [33000 procent w 10 lat!].
pknorlen unikaj tanch akcji
PKNOrlen. Kolejny przykład firmy, której cena spełnia warunek dalszej analizy.
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. Unikaj tanich akcji
  2. Cena określa wartość akcji
  3. Groszowe akcje są warte grosze

Unikaj tanich akcji


Jedna z zasad profesjonalnego zarządzania pieniędzmi mówi o tym, że nie warto angażować się w spółki, które po prostu są tanie. Przez „tanie” rozumiemy absolutnie wszystkie akcje znajdujące się poniżej 1 zł. Od tej reguły nie ma wyjątku! Inwestorzy bardziej konserwatywni mogą nawet podnieść ten limit do 5 zł i uważać za niebezpieczne wszystkie akcje poniżej tej wartości. Niektórzy nazywają tanie akcje „śmieciowymi” nawet wtedy, gdy zaliczają się do indeksów średnich lub mniejszych przedsiębiorstw (WIG40 lub WIG80).

Cena określa wartość akcji


Musisz wiedzieć, że cena na ogół określa wartość akcji w odpowiednim czasie. Jeśli akcje spółki kosztują 13 zł, to ich wartość wynosi 13 zł. Jeśli znalazłeś akcje warte 30 groszy, nie licz na to, że ich wartość w najbliższym czasie będzie większa od ceny bieżącej. Prawdopodobieństwo, że tanie akcje wzrosną, jest bardzo małe, w przeciwieństwie do akcji o cenie powyżej „marginesu bezpieczeństwa”. Najczęstszą przyczyną tak niskich cen akcji jest to, że spółki nie radzą sobie na tyle dobrze, aby były wyceniane powyżej. Z kolei akcje spółek po 30, 50, 100 zł lub więcej to najczęściej bardzo dobrze rokujące przedsiębiorstwa, które są najchętniej kupowane przez dużych, zawodowych inwestorów.

Na nowojorskiej giełdzie średnia cena 50 spółek, które zanotowały ponad 10-krotny zwrot z inwestycji, wyniosła początkowo ok. 45 dolarów, a ich cena do zysku w początkowym okresie wzrostu była aż 36 razy większa od bieżącego zysku [na podstawie badań Wiliama O’Neila w latach 1997–2000 dla średniej ceny 50 spółek, które osiągnęły największy wzrost na giełdzie].

Groszowe akcje są warte grosze


Wielu amatorów lokuje swoje nadzieje w spółkach średniej jakości, będąc przekonanym, że firma w końcu stanie na nogi. Cena to najlepszy pod pewnymi względami wyznacznik wartości przedsiębiorstwa. Giełda to miejsce, gdzie wygrywa nie ilość, lecz jakość. O wiele lepiej jest kupić jedną czy dwie akcje świetnej spółki niż tysiąc akcji groszowych. Wielu o tym zapomina i kieruje się kryteriami ilościowymi. Pamiętaj, że warto posiadać jedynie te firmy, które mają instytucje finansowe. Akcje te wykazują się zwykle większym popytem, płynnością oraz – jak już wiemy – wartością.
Akcje groszowe mają jeszcze jeden minus. Ich ceny mogą się wahać każdego dnia o 10–20 procent. Amatorzy lubią takie skoki wartości, ponieważ dodaje im to niezłego impulsu w postaci ekscytacji. Gdzieś w głębi siebie zamiast zysków szukają przygody.
Kupuj akcje drogie, ale nie przewartościowane. Firma, której ceny przekroczą próg racjonalności, spadnie do takiego poziomu, gdzie znów będzie tania i atrakcyjna dla zawodowców.
Inwestuj tylko w najlepsze akcje, których ceny nigdy nie znajdują się poniżej 5, a nawet 10 zł. Groszowe akcje są warte grosze. To nic, że kupisz dwie lub kilka akcji. Lepiej kupić mniej akcji, ale za to znacznie lepszej jakości, niż posiadać 1000 udziałów w firmie ze śmieciowego rankingu.

Phil Town

W ludzkiej naturze leży myślenie, że jeżeli zainwestujesz w nisko wycenione walory, będziesz mógł kupić ich większą liczbę i szybko zarobić więcej pieniędzy. W ten sposób myśli większość amatorów i nowicjuszy. Ale nie jest to słuszne myślenie. W rzeczywistości akcje te należą do grupy znacznie bardziej spekulacyjnych walorów, mają słabiej udokumentowaną historię wyników i cechuje je mniejszy stopień patronatu. Dlatego prawdopodobieństwo trwałego sukcesu tej inwestycji jest mniejsze, za to ryzyko poważniejszych strat – zdecydowanie większe.

Phil Town

Opinie

tylko dla zalogowanych