Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 162
Dodano dnia 2018-11-14 16:41:25
Aktualizacja 2019-03-19 04:48:10
Słowa kluczowe wskaźnik siły względnej
Kategoria Wskaźniki analizy fundamentalnej
Bibliografie
  • Phil Town - Zasada nr 1
  • William ONeil - Skuteczny inwestor
  • Victor Sperandeo - Trader Vic
  • Zenon Komar - Sztuka spekulacji po latach
  • John J. Murphy - Analiza techniczna rynków finansowych
Materiały powiązane
Narzędzia
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. Wskaźnik siły względnej
  2. Jak interpretować wskaźnik siły względnej
  3. Siła rodzi siłę. Kupuj drogo, ale sprzedawaj jeszcze drożej

Wskaźnik siły względnej


Siła względna to stosunek pojedynczej akcji względem poszczególnej grupy akcji. Koncepcja siły względnej sięga lat 30. XX wieku i najprawdopodobniej jako pierwszy przedstawił ją Robert Rhea, nazywając ją wtedy wzajemnym stosunkiem i właściwością akcji.
Siła względna mierzy impet z danego okresu cenowego. Jeśli wartość siły względnej wynosi 75, oznacza to, że dana akcja przewyższa swym wzrostem 75 procent pozostałych badanych akcji.
Siła względna może być również wykorzystywana z powodzeniem na rynkach towarowych. Na przykład, jeśli zamierzamy kupić surowce z tej samej grupy metali (złoto, srebro, platyna), powinniśmy wybrać te, które mają największy wskaźnik siły względnej. Innymi słowy – takie, których trend jest największy.
Wskaźnik siły względnej może być pomocny przy mierzeniu skuteczności różnego rodzaju wybić cen akcji z poszczególnych baz formacji. Kiedy linia wskaźnika podąża w tym samym kierunku, co cena spółki, jest to pozytywny sygnał i należy spodziewać się dalszych wzrostów cen. Natomiast kiedy ruch wskaźnika nie potwierdza kierunku, w jakim podążają ceny, najprawdopodobniej ceny powrócą w kierunku, w jakim podąża linia siły względnej. Mierzenie kierunku wskaźnika możemy porównać do zasady rozbieżności.

W wielu przypadkach wskaźnik siły względnej wyprzedza kursy akcji o wiele dni, co daje inwestorowi wspaniałą wskazówkę na temat danej spółki. W przypadku, gdy linia wskaźnika jest opóźniona, najczęściej okazuje się, że impet spółki spadł na tyle, że dalsza inwestycja na ogół okaże się kiepska. Naprawdę przeraża nas liczba inwestorów, którzy kupują akcje firm, których wskaźnik siły względnej jest mniejszy od średniej. Wartość siły względnej poniżej 70% oznacza, że spółka straciła swój impet i nie będzie inwestycją, na której można dużo zarobić.

Jak interpretować wskaźnik siły względnej


Z reguły wskaźnik siły względnej jest prezentowany w skali od 1 do 99, przy czym wartość 1 oznacza najgorszą spółkę, a wartość 99 – najlepszą. Wartość 95% siły względnej oznacza, że wynik danej spółki przewyższa o 95% wyniki pozostałej liczby wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu Wig w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wskaźnik jest obliczany automatycznie niezwłocznie po zakończeniu sesji.

Siła rodzi siłę. Kupuj drogo, ale sprzedawaj jeszcze drożej


Nigdy nie kupuj akcji tylko dlatego, że jest tania. Najprawdopodobniej istnieją przesłanki, dla których cena akcji groszowych jest taka, a nie inna. Kupuj akcje firm, które charakteryzują się dużą siłą względną. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem kilku akcji z tej samej grupy, to zawsze wybieraj te, których siła względna jest największa. Akcje o dużej sile względnej zachowują się lepiej od pozostałych.
Nowa grupa uczestników rynku, zwana graczami impetu, posługuje się wskaźnikiem siły względnej, przenosząc aktywa na te rynki, gdzie impet jest silnyPrzez pojęcie silny rozumiemy 12-miesięczny wskaźnik siły względnej na poziomie powyżej 90 procent
Unikaj spółek, których wartość wskaźnika wynosi mniej niż 70 procent. Szukaj takich, których wyniki osiągają wskaźnik siły względnej na poziomie 80 procent lub więcej, przewyższających swym impetem 80 procent wszystkich przedsiębiorstw.

Victor Sperandeo

O ile względna siła jest ważnym drugoplanowym wskaźnikiem, to umieszczam ją niżej w skali ważności niż ruchome średnie. Innymi słowy, jeśli cena akcji jest poniżej ruchomej średniej, a względna jej siła jest spora, to większą wagę przywiązuję do średniej ruchomej i pomijam tę akcję jako potencjalną kandydatkę do kupna.

Victor Sperandeo

Opinie

tylko dla zalogowanych