Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 223
Dodano dnia 2018-10-23 13:03:50
Aktualizacja 2019-03-18 20:47:35
Słowa kluczowe wolumen
Kategoria Wskaźniki analizy technicznej
Bibliografie
  • Phil Town - Zasada nr 1
  • John J. Murphy - Analiza techniczna rynków finansowych
Materiały powiązane
Narzędzia
wolumen krezus
Krezus. Wyższy słupek wolumenu ma zasadniczo większe znaczenie niż niski, ponieważ informuje nas o sile i determinacji, z jaką inwestorzy dokonują transakcji.
wralumen oraz średnia
Wig. 10-dniowa średnia wolumenu w jeszcze lepszy sposób pozwala zobaczyć czy obroty rosną czy maleją.
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. Wolumen (obroty na rynku)
  2. Alternatywne rozwiązania wobec wolumenu

Wolumen (obroty na rynku)


Wolumen (inaczej obroty na rynku) to łączna liczba akcji lub innego instrumentu finansowego, które zmieniły posiadaczy w danym okresie. Najczęściej przedstawiany jest w formie pionowych słupków pod lub nad wykresem cenowym. Jest zaliczany do wskaźników potwierdzających trend i mierzący tempo jego istnienia.
Jeśli przy badaniu trendu weźmiemy pod uwagę również zachowanie wolumenu, dostrzeżemy zmiany na rynku spowodowane przewagą kupujących oraz sprzedających. Dzięki temu będziemy w stanie bardziej precyzyjnie określić, czy dany trend (np. wzrostowy) ma potwierdzenie ze strony kupujących, czy też należy liczyć się z jego odwróceniem.

Alternatywne rozwiązania wobec wolumenu


Obok standardowego wskaźnika wolumenu powstało kilka alternatywnych rozwiązań, które mogą okazać się jeszcze bardziej skuteczne. Są to między innymi wskaźnik OBV, Money Flow, Demand Index czy chociażby Herrick Payoff Index. Pamiętajmy jednak, że pomimo różnicy ze strony tych wskaźników cel pozostaje zawsze ten sam – potwierdzenie trendu.

Analiza wolumenu jest istotnym elementem w ocenie kierunku trendu. Malejący wolumen podczas formowania się drugiego wierzchołka (lub dołka w trendzie spadkowym) zaliczamy do tzw. rozbieżności cenowej (dywergencji), co wskazuje na malejące zainteresowanie kupnem. Jeżeli wolumen podczas spadków wzrasta, mamy do czynienia z bardzo silnym sygnałem odwrócenia.

Wolumen wzrostowy i spadkowy najczęściej jest przedstawiany na wykresie pod cenami w formie dwóch słupków (histogramów) w kolorach czerwonym oraz zielonym. Dzięki temu możemy zobaczyć, czy danego dnia większy wolumen towarzyszy spółkom wzrostowym, czy spadkowym. Jeżeli wzrosty zostały wygenerowane za pomocą niskiego obrotu, mamy do czynienia ze słabym rynkiem, jeśli natomiast zostały potwierdzone wysokim wolumenem – świadczy to o sile rynku.
Jest jeszcze jedna bardzo istotna kwestia dotycząca wskaźnika wolumenu, a mianowicie: wskaźniki oparte na wolumenie lepiej sprawdzają się na rynkach akcji niż terminowych.

Phil Town

Wiodące akcje mogą wykazywać nawet osiem tygodni wzrostowych, przy tygodniowym wolumenie wyższym od przeciętnego, a tylko cztery tygodnie spadkowe. Jednak jeśli spółka, która cie interesuje, wykazuje siedem tygodni spadkowych i tylko cztery tygodnie wzrostowe, przy wolumenie wyższym od przeciętnego, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ukształtowana formacja jest fałszywa i nie dojdzie do wybicia.

Phil Town

Opinie

tylko dla zalogowanych