Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 138
Dodano dnia 2018-10-30 09:46:58
Aktualizacja 2019-03-19 14:20:05
Słowa kluczowe wstęgi Bollingera
Kategoria Wskaźniki analizy technicznej
Bibliografie
  • John J. Murphy - Analiza techniczna rynków finansowych
Materiały powiązane
Narzędzia
wstęgi Bollingera
FW20. Wstęga Bollingera pozwala w bardzo prosty sposób zmierzyć zmienność notowań.
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. Wstęgi Bollingera
  2. Interpretacja wstęgi Bollingera
  3. Metody gry przy stosowaniu wstęgi Bollingera

Wstęgi Bollingera


Innym rodzajem kopert są wstęgi, które różnią się metodą rozmieszczenia samych linii. Autorem wskaźnika jest John Bollinger.

Interpretacja wstęgi Bollingera


W przypadku wstęgi Bollingera jest to poziom oddalony o dwa standardowe odchyleniaPrzez pojęcie „odchylenie” rozumiemy statystyczne rozproszenie cen wokół średniej. od średniej, zwykle 20-dniowej. Innymi słowy mówiąc, kiedy koperty pozostają w stałych względem siebie wielkościach, wstęgi Bollingera w zależności od zmienności cen mogą albo się zawężać, albo oddalać.
W chwilach wysokiej zmienności na rynku wstęga będzie się oddalać, natomiast kiedy ceny będą przebiegać spokojnie – zawężać się.
Wstęgi możemy stosować w każdym przedziale czasowym. Najpopularniejszym jest oczywiście układ dzienny, następnie tygodniowy, godzinny oraz miesięczny.
Analizę wstęgi najlepiej połączyć z wykorzystaniem oscylatorów, które w jeszcze lepszym stopniu wskazują miejsca wykupienia lub wyprzedania.

Metody gry przy stosowaniu wstęgi Bollingera


Jedną z najprostszych metod przy stosowaniu wstęgi Bollingera jest wykorzystanie jej poziomów graniczących jako miejsc, w których trend ulega odwróceniu. Jeśli ceny znajdą się poniżej dolnej wstęgi, a następnie przetną położoną pośrodku niej średnią ruchomą, powinniśmy spodziewać się odbicia kursu co najmniej do poziomu przeciwległego, który może posłużyć jako sygnał zamknięcia częściowej pozycji.
Niektórzy inwestorzy czekają na sygnał odwrócenia pozycji, który pojawia się w chwili, gdy ceny osiągną górny pułap wstęgi, a następnie przetną od góry średnią położoną pomiędzy wstęgami. W ten sposób otrzymają dość dobrą strategię podążającą za trendem.

Czy wiesz, że przy zastosowaniu podwójnego odchylenia aż 95 procent cen będzie znajdować się pomiędzy wstęgami? Jeśli ceny dojdą do poziomów wstęg, można z dużym rachunkiem prawdopodobieństwa zakładać, że ceny są chwilowo wykupione lub wyprzedane.

Pamiętajmy, że w silnym trendzie wzrostowym ceny na ogół nie przecinają środkowej średniej, a jedynie podążają pomiędzy nią a górną wstęgą. Wszelkie próby uchwycenia ostatniej fazy trendu mogą zakończyć się bolesną stratą, ponieważ ceny mogą przez dłuży czas pozostawać wykupione lub wyprzedane.
Drugim ważnym sygnałem, jaki może nam dać wstęga Bollingera, jest wskazanie miejsc o stosunkowo dużym prawdopodobieństwie odwrócenia trendu. Miejsca te cechuje wysoka rozpiętość wstęgi, która zwiększa się wraz ze wzrostem zmienności notowań. Jeśli wstęgi będą zbyt mocno oddalone od siebie, powinniśmy spodziewać się odwrócenia trendu, natomiast momenty, w których wstęga znajduje się bardzo blisko siebie, będą stanowić oznakę zakończenia trendu horyzontalnego.

Opinie

tylko dla zalogowanych