Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 108
Dodano dnia 2018-11-20 16:28:05
Aktualizacja 2019-03-18 18:15:52
Słowa kluczowe wykres krótkoterminowy
Kategoria Analiza techniczna
Bibliografie
  • John J. Murphy - Analiza techniczna rynków finansowych
Materiały powiązane
Narzędzia
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. Wykres krótkoterminowy
  2. Zastosowanie wykresów krótkoterminowych w praktyce

Wykres krótkoterminowy


Kompletna analiza techniczna powinna opierać się na rozpoznaniu na wykresie długoterminowym kierunku trendu głównego, następnie – przeprowadzeniu analizy dziennej, która powinna potwierdzać kierunek trendu długoterminowego, i zakończyć się analizą w układzie krótkookresowym.
Wykresami krótkoterminowymi będą wszystkie wahania cen mniejsze od układu dziennego, a więc godzinne i krótsze.

Zastosowanie wykresów krótkoterminowych w praktyce


Wykresy krótkoterminowe wykorzystywane są głównie przez osoby handlujące kontraktami terminowymi oraz walutami, gdzie najważniejszą rolę odgrywa tzw. timing. Posiadacze akcji nie przywiązują aż takiej wagi do transakcji oraz wykresów krótkoterminowych.
Jeśli chodzi o warszawski rynek terminowy, to na szczególną uwagę zasługują tu takie przedziały czasowe, jak: 165-, 99-, 55-, 45-, 33-, 15- oraz 9-minutowe, ponieważ – jak się za chwilę dowiemy – rozwiązują problem nierówności sesji terminowej.

Kolejną „anomalią” krótkoterminowych wykresów terminowych w większości narzędzi technicznych jest dopisanie ostatnich 10-minut notowań (z fixingu) jako osobnego słupka cenowego. Giełda powinna brać przykład z rozwiniętych rynków zachodnich, na których notowania kontraktów trwają 24 godziny na dobę od poniedziałku do piątku, co minimalizuje proces manipulacji niepełnych godzin notowań oraz otwarcia nowych sesji, traktowanych jako manipulacyjna zmora (luki) wśród spekulantów.

Dlaczego to takie ważne? Otóż sesja terminowa rozpoczyna się z 15-minutowym dyskontem w stosunku do rynku kapitałowego akcji. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie to, że większość programów analizy technicznej błędnie przypisuje pierwszym 15-minutom taki sam okres, jak w przypadku innych godzin, np. od 9 do 10, od 10 do 11 itd. Skoro notowania rozpoczynają się od 8:45, to kolejnym, właściwym na wykresie słupkiem godzinnym powinien być moment od 9:45 do 10:45 i tak aż do zamknięcia sesji, ale w tym wypadku z kolei zostaje nam 15 minut końcowej sesji, która i tak zostanie dopisana jako słupek godzinny. Jeśli posługujemy się słupkami w przedziale czasowym godzinnym, nie możemy w żadnym wypadku traktować pierwszego kwadransa sesji jako słupka, który jest równoznaczny (czasowo) z pozostałymi słupkami godzinnymi.
Osoby, które posługują się systemami inwestycyjnymi, mogą błędnie zakładać ważność takiego sygnału, który najczęściej generuje wiele strat.

Opinie

tylko dla zalogowanych