Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 158
Dodano dnia 2018-11-20 17:11:29
Aktualizacja 2019-03-18 06:01:30
Słowa kluczowe wykres świecowy
Kategoria Analiza techniczna
Bibliografie
  • Steve Nison - Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów
  • John J. Murphy - Analiza techniczna rynków finansowych
  • Jack D. Schwager - Analiza techniczna rynków terminowych
Materiały powiązane
Narzędzia
budowa świecy japońskiej
Budowa świecy japońskiej
wykres świecowy CDProjekt
CDProjekt. Mówi się, że jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Słowa te w pełni potwierdzają wykresy świecowe, które chyba jako jedyne posiadają takie bogactwo obrazu.
wykres świecowy Krezus
Krezus. Istnieje chińskie powiedzenie: „Gdy spada jeden liść z drzewa, wiemy, że przyszła jesień. Podobnie jest ze świecami; wystarczy jedna, aby odwrócić cała analizę o 180 stopni.
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. Wykresy świecowe
  2. Interpretacja wykresów świecowych
  3. Budowa świecy na wykresie

Wykresy świecowe


Przez niemal sto lat wykresy świecowe były znane tylko Japończykom, którzy za wszelką cenę pilnowali tajemnicy japońskiej analizy technicznej. Sytuacja zmieniła się diametralnie dzięki Steveowi Nisonowi, który dzięki porozumieniu z inwestorami ze Wschodu odkrył rąbek tajemnicy w postaci dwóch książek na temat wykresów. Warto wspomnieć, że Japończycy należą do największych inwestorów na światowych rynkach i niemal każdy z nich wykorzystuje w swych analizach japońskie wykresy oraz narzędzia świecowe.

Interpretacja wykresów świecowych


Wykresy świecowe przedstawiają w dokładniejszy sposób zmagania pomiędzy kupującymi a sprzedającymi. Możemy z nich wyczytać siłę danego ruchu cen, co w przypadku wykresów słupkowych jest nie do osiągnięcia. Wykresy świecowe, podobnie jak słupkowe, pokazują nam kierunek dominującego trendu, ale oferują także coś, czego nie posiadają standardowe wykresy – możliwość precyzyjnego wyznaczenia momentu zawarcia transakcji.

Najprawdopodobniej początki istnienia wykresów świecowych datowane są niedługo przed powstaniem japońskiej giełdy papierów wartościowych w 1870 roku.

Sygnały płynące z wykresów świecowych najlepiej uzupełniać innymi analizami technicznymi. Dzięki różnorodności wskaźników technicznych oraz narzędzi jesteśmy w stanie uwzględnić wiarygodniejszy obraz rynku, a co za tym idzie – zwiększyć znaczenie naszej analizy.

Budowa świecy na wykresie


Do sporządzenia wykresów świecowych używa się następujących danych: ceny otwarcia, ceny zamknięcia, ceny maksymalne oraz minimalne z poszczególnych okresów. Mogą to być okresy dzienne, tygodniowe, kwartalne, godzinne, a nawet 1-minutowe.
Środkowa część świecy nazywana jest korpusem. Jeśli jest biały, przedstawia cenę zamknięcia wyższą od otwarcia, jeśli jest czarny lub wypełniony innym kolorem – cena zamknięcia jest niższa. Linie po obu stronach korpusów to górny i dolny cień, które oznaczają najwyższy oraz najniższy poziom cen.
Duży korpus powstaje w dniu, kiedy cena otwarcia pomiędzy ceną zamknięcia znajduje się w skrajnym położeniu (im dalej, tym większych rozmiarów świeca), natomiast niewielkich rozmiarów świeca wskazuje na niewielką różnicę pomiędzy kursem otwarcia a zamknięcia.

Steve Nison

Wykres jest jak mapa – im więcej niesie informacji, tym większa szansa na bezpieczne dotarcie do celu. Mapa rynku, którą pokazuje wykres świecowy, jest bardziej szczegółowa i wierna niż mapa ukazywana przez wykresy słupkowe (...) Świeczniki są najlepszą na świecie i najsubtelniejszą metodą sporządzania wykresów. Jest tak, ponieważ wykres świecowy otwiera nowe drogi analizy i daje liczne przewagi nad wykresem słupkowym.

Steve Nison

Opinie

tylko dla zalogowanych