Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Ikona edytuj

Ten artykuł nie jest wystarczający i wymaga aktualizacji. Jeśli jesteś autorem, możesz go edytować tutaj.

Autor avatar Łukasz Plewa (Inwestor)
Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości. - Warren Buffett
Liczba odsłon 118
Dodano dnia 2019-01-30 12:26:51
Aktualizacja 2019-03-18 03:43:21
Słowa kluczowe zadłużenie
Kategoria Analiza fundamentalna
Bibliografie
  • Phil Town - Czas wypłaty
  • Phil Town - Zasada nr 1
Materiały powiązane
Narzędzia
Pozostałe od autora
Licencja cc cc-by cc-nc cc-nd [?]
Spis treści
  1. Zadłużenie przedsiębiorstwa
  2. Zadłużenie dla rozwoju
  3. Zawsze wybieraj firmy z mniejszym zadłużeniem

Zadłużenie przedsiębiorstwa


Większość firm pożycza pieniądze i jest to raczej normalne. Kiedy chcą mieć coś szybko i nie mają ochoty czekać – płacą pieniędzmi innych. Podobnie jest z ludźmi. Z zakupem samochodu lub mieszkania nie będziemy czekać do chwili, aż uzyskamy całą sumę, ponieważ moglibyśmy nigdy tego nie doczekać.
Jeśli firma chce pożyczyć pieniądze, na przykład na budowę nowego punktu sprzedaży, to jest to jak najbardziej właściwe rozwiązanie. Nowy sklep to często nowe źródło dochodu itd. Ale jeśli firma pożyczy tak dużo pieniędzy, że jej cały zysk będzie przeznaczać na spłatę kredytu – to już nie jest normalne.
Niektóre firmy pożyczają tak wiele pieniędzy, że nie są w stanie regularnie spłacać swoich zobowiązań, co skutkuje braniem kolejnych kredytów, aby spłacić poprzednie zadłużenia (aby spłacić stary dług, firma otwiera kolejny dług). Mogą również sprzedać część swych aktywów i w ten sposób spłacić zobowiązania.

Jeśli szukasz zdrowych firm, silnych finansowo, ustal górne kryterium spłaty długu na maksymalnie trzy lata. Firmy, które mają zobowiązania tak wielkie, że będą potrzebować więcej czasu na spłatę nazywane są firmami z kiepskimi długami i lepiej ich unikać.

Zadłużenie dla rozwoju


Idealnie by było, gdy zadłużenie przedsiębiorstwa wynosiło zero. Ale firmy mogą pożyczać pieniądze też z dobrych powodów, na przykład na dalszy rozwój. Jeśli taka firma jest w stanie spłacić swój dług z wolnych przepływów pieniężnych w ciągu trzech lat, to jest to w miarę zdrowe przedsiębiorstwo i można się przyjrzeć mu bliżej. Czasami inwestorzy skupiają się na popularnym wskaźniku zadłużenia do kapitału własnego, który może być z różnych przyczyn manipulowany przez spółkę. Lepiej więc dowiedzieć się, w jakim czasie firma mogłaby spłacić całe swe zadłużenie, i na tej podstawie ocenić jej charakter zadłużenia.

Interpretacja Aby obliczyć zadłużenie firmy i ustalić, czy mieści się w rozsądnej granicy, należy ustalić, czy spółka jest w stanie spłacić swój dług w ciągu trzech lat. Obliczenia możemy dokonać w następujący sposób: całkowite zadłużenie długoterminowe przedsiębiorstwa dzielimy przez wolne przepływy pieniężne.

Zadłużenie = Całkowite zadłużenie długoterminowe przedsiębiorstwa Wolne przepływy pieniężne
Obliczmy więc zadłużenie firmy ABC i sprawdźmy, czy jest ono do zaakceptowania.
Całkowite zadłużenie długoterminowe: 923 000 000 zł
Wolne przepływy pieniężne: 304 000 000 zł
Wynik: 923/304 = 3
Firma ABC może spłacić swe zadłużenie w ciągu trzech lat.

Zawsze wybieraj firmy z mniejszym zadłużeniem


Jeśli mamy do wyboru dwie podobne do siebie pod względem wzrostu firmy, zawsze powinniśmy wybrać tę, która ma mniejsze zadłużenie. Im jest ono większe, tym bardziej utrzymuje się ryzyko niewypłacalności. Z odwrotnym twierdzeniem mamy do czynienia wtedy, gdy wybieramy akcje przeznaczone na krótką sprzedaż. Wtedy wybierajmy te, które mają największe zadłużenie i zobowiązania kredytowe.

Victor Sperandeo

Korporacja mająca dług o wiele przewyższający wartość posiadanych przez nią rezerw gotówkowych i bieżących lokat jest narażona na ogólne załamanie ekonomiczne (recesję lub depresję). Taka firma jest w pełni zależna od przyszłego dochodu lub dodatkowych możliwości kredytowych koniecznych do przetrwania w sensie ekonomicznym. W czasie załamania gospodarczego wysoko zadłużona firma zostaje dotknięta zarówno zmniejszoną sprzedażą, jak i wzrostem kosztów kredytu. Jej przetrwanie, jej potencjał osiągania zysków w przyszłości, a zatem jej wartość jako potencjalnej inwestycji – będą stały pod znakiem zapytania, jeśli uwzględni się stopień ryzyka, jak też ewentualny zysk.

Victor Sperandeo

Opinie

tylko dla zalogowanych