Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

Kategorie Akcje Aktywa Amator Analityk Analiza Analiza fundamentalna Analiza techniczna Anegdota Banki Bankructwo Bessa Bezczynność Bezpieczeństwo Biuletyny Ból Budżet Błąd Błądzenia losowego [teoria] Cel Cena Chciwość Cierpliwość Cykle Czas Daytrader Desperacja Dochód Doradca inwestycyjny Doświadczenie Dow [teoria] Dyrektor Dyscyplina Dystrybucja Dywergencja Dywersyfikacja Dywidenda Dług Efektywny rynek [teoria] Ego Ekonomia Ekspert Ekstremum Emocje Etyka Filozofia inwestowania Formacje Fundusze Gann Giełda Globalizm Gospodarka Gracz Hossa Ignorancja Indeks Informacja Inspirujące Inwestor Inwestowanie IPO IQ Kobieta Koncentracja Konsolidacja Kontrakty terminowe Korekta Krach Kredyt Książki Kupno Lider LOP Makler Manipulacja Marketing Menadżer Metoda Mężczyzna Mity Nadzieja Nauka Obligacje Obwinianie Oczekiwania Opcje Optymalizacja Optymizm Oscylatory Oszczędzanie Panika Pesymizm Pewność Pieniądze Plan Podatki Podaż Popyt Porażka Portfel Pożyczka Praca Problem Procenty Produkcja Programy Prowizje Przedsiębiorstwo Przegrana Przekonania Psychologia gry Psychologia inwestowania Rachunek Recesja Reguły Rekomendacja Reputacja Rozsądek Rynek Ryzyko Rząd Sceptyk Sektory Spekulacja Spisek Spread Sprzedaż Średnie kroczące Statystyka Stop loss Strach Strata Sukces Świadomość Świece japońskie Święty Graal Systemy inwestycyjne Szczęście Szkolenia Tolerancja Transakcja Trend Trud Uczciwość Upadek Upór Uśrednianie Uzależnienie Wady Wall Street Wartość Wartość księgowa Wiedza Wolumen Wskaźnik Wycena akcji Wygrana Wykresy Wytrwałość Władza Z innej beczki Żal Zarobki Zarządzanie Zawodowiec Zlecenia Zysk
Najpopularniejsze 20 Najnowsze 20 Wszystkie 429
Autorzy Al Weiss Alexander Elder Anonim Arystoteles Benjamin Graham Bill Lipschutz Burton Gordon Malkiel Charles Dow Charles LeBeau Charlie Munger Derrick Niederman Ed Seykota Edwin Lefevre Erich Fromm Guy Spier Herbert Kaufman Jack D. Schwager Jake Bernstein Jeff Yass Jesse Lauriston Livermore Jim Rogers Joe Ritchie Joel Greenblatt John D. Rockefeller John J. Murphy Linda Bradford Raschke Ludwig von Mises Mark Ritchie Mark Shipman Mark Twain Mohnish Pabrai Monroe Trout Nathan Rothschild Peter Lynch Phil Town Philip Fisher Powiedzenie z Wall Street Primo Levi Przysłowie japońskie Randy McKay Raymond Chandler Richard Koch Richard Schabacker Richard Wiseman Richars Driehaus Robert Hagstrom Robert Krausz Robert Rhea Roman Karkosik Samuel Johnson Stanley Druckenmiller Steve Nison Tim Cook Tom Basso Victor Sperandeo Warren Buffett William Blake William Eckhardt William J. O'Neil Woody Allen Zasłyszane Zenon Komar

Autor: Phil Town


Rynek nie może mylić się przez całe lata, jeżeli chodzi o wycenę akcji, czyż nie? Niestety może i często to robi. Akcje często mają zawyżone ceny przez dziesięć lat i więcej.

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

Kupowanie funduszy indeksowych naśladujących ruchy cen na całym rynku – nie przyniosło zadowalających efektów prawie przez połowę ubiegłego stulecia.

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

Kategoria: Rynek Porażka Fundusze

Wartość przedsiębiorstwa bardziej zależy od możliwości generowania zysków w przyszłości niż od tego, ile obecnie posiada w gotówce, nieruchomościach czy kapitałach własnych.

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

Zawsze można znaleźć ciężko pracującego jelenia, który szuka możliwości zainwestowania pieniędzy i nie ma najmniejszego pojęcia, na czym polega ta cała gra.

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

Jeżeli ROIC nie ma 10 procent lub mniej, szkoda czasu na męczenie się z resztą liczb.

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

Nawet cudowna firma (…) może nagle spaść w dół bez żadnego powodu ze względu na działanie różnych sił rynkowych, które potrafią kontrolować tylko menedżerowie funduszy.

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

Maklerzy giełdowi i menedżerowie funduszów, jako grupa, byli przedtem potężni głównie dlatego, że odgradzali nas od informacji – nie dawali nam do niej dostępu lub przekonywali nas, że nie byliśmy w stanie tego zrozumieć. Boże, błogosław Internet. Gdy tylko informacje znalazły się w Internecie i wpadły w nasze ręce, nagle dostaliśmy parę żetonów do zabawy, a znaczna część przewagi zawodowych finansistów znikła.

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

Jednym z powodów, dla których notowania na giełdzie idą w górę od dwudziestu pięciu lat, jest to, że menedżerowie funduszy (czyli ci, którzy dysponują i trzęsą funduszami instytucjonalnymi) w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych dostali więcej pieniędzy z kont emerytalnych, niż ktokolwiek kiedykolwiek widział w całej historii giełdy.

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

Cena jest tym, co rynek dostaje za daną firmę w dniu dzisiejszym. Wartością jest natomiast to, ile ta firma jest naprawdę warta.

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

W świecie marzeń żyje wielu inwestorów-amatorów, którzy nie chcą stawić czoła rzeczywistości...

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

Kategoria: Amator Inwestor

Jeśli większość kierownictwa firmy sprzeda ponad 30% swoich akcji w tym samym czasie, to prawdopodobnie nie jest to dobry znak.

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

Jeśli firma odkupuje własne akcje, kiedy są one tanie, to dobrze dla nas, jako właścicieli. Jednak gdy firma odkupuje własne akcje po wysokiej cenie, to nie jest dla nas takie dobre. Być może taka firma inwestuje w samą siebie, ale robi to w rozrzutny sposób.

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

Dywidenda to po prostu wypłata nadmiaru gotówki, której firma nie jest w stanie skutecznie wykorzystać dla swego rozwoju.

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

Kategoria: Dywidenda Pieniądze

Inwestowanie to jedna z najważniejszych rzeczy, które możemy zrobić, ponieważ wiąże się ono z bardzo dużym potencjałem moralnej odpowiedzialności. Jeśli jesteśmy w uprzywilejowanej sytuacji, należąc do tej nielicznej grupy ludzi, którzy mają więcej pieniędzy niż jest im niezbędne, aby przetrwać, musimy uważać na to, jak ulokujemy ten nadmiar kapitału.

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

Uśrednianie ceny nabycia jest ulubionym narzędziem sprzedaży wśród menedżerów funduszy i maklerów (…) Ostatnią rzeczą, jakiej oni by chcieli, jest to, żebyś samodzielnie inwestował i odnosił sukcesy.

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

Prawda jest taka, że zróżnicowany, utrzymywany długoterminowo portfel miałby zerową stopę zwrotu przez 37 lat od 1905 do 1942 roku, przez 18 lat od 1965 do 1983 roku, i w latach 2000-2005. Czyli przez 60 lat na sto. Jeśli wiesz jak inwestować (…) wtedy nie zdywersyfikujesz swoich pieniędzy na 50 akcji albo indeksowy fundusz wzajemny. Koncentrujesz się na kilku firmach, które rozumiesz.

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

Ponad 80 procent pieniędzy na rynku jest dziś inwestowane przez managerów różnych funduszy (...) Określając to innymi słowami, menedżerowie funduszy są rynkiem...

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

Ironia polega na tym, że chociaż w teorii długoterminowe inwestowanie w zdywersyfikowany fundusz wzajemny obniża ryzyko, to taka strategia inwestycyjna na tym rynku w rzeczywistości zwiększa ryzyko.

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

Zostaw za sobą swoje fundusze wzajemne i tych wszystkich menedżerów. Robiąc to, uciekniesz przed przeciętnością i nauczysz się polegać na sobie samym, otwierając sobie drogę do prawdziwego bogactwa.

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

Zgadnij, kto w świecie inwestycji gromadzi informacje tylko dla siebie, próbując w ten sposób sprawić, że poczujemy się głupi i uzależnieni od niego jako źródła informacji? Tak, to właśnie ci tak zwani eksperci, czyli wielu (ale nie wszyscy) doradców inwestycyjnych, maklerów i planistów finansowych.

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

W 1996 roku zatrudniono małpę, żeby rywalizowała z najlepszymi menedżerami funduszów z Nowego Jorku. Podbiła ich dwa lata pod rząd.

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

W okresie od roku 2000 do 2003 fundusze wzajemne straciły połowę swojej wartości. Mogłeś stracić 50 procent swoich pieniędzy i bez pomocy profesjonalistów.

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

Inwestowanie w spółki niedowartościowane polega na kupowaniu firm, których nikt nie chce. Pan Buffett nazywa takie firmy "biznesem wypalonego cygara" – mając na myśli to, że być może można się nimi jeszcze raz zaciągnąć.

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

Cena jest tym, co płacisz. Wartość jest tym, co otrzymujesz. (...) Jeśli kupisz akcje w momencie, gdy stosunek ceny do zysku jest wysoki, niska rentowność jest nie tylko możliwa, lecz również bardzo prawdopodobna.

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

Kategoria: Cena Wartość Kupno Zysk

Z firmami jest tak samo jak z tobą czy ze mną – wtedy, kiedy naprawdę potrzebujemy pieniędzy, nie będziemy mogli już nic sprzedać, a banki nie pożyczą nam już ani grosza. Firmy mogą popaść w takie same tarapaty. Menedżerowie pożyczają dużo pieniędzy, by wybudować nowe punkty, a potem gospodarka zwalnia, klienci zaczynają się martwić o własne pieniądze i mniej wydają w tych punktach, i nagle firma ma poważną zapaść finansową i nie może spłacić raty swojego kredytu za ten miesiąc. Może sprzedać swoje punkty, ale ponieważ ma kłopoty, nikt nie chce kupić części tego interesu.

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

W tygodniu, w którym zbankrutował Enron, dziewięć spośród czternastu banków inwestycyjnych rekomendowało zakup jego akcji. Żaden z nich nie zalecał sprzedaży. A ile krzyczało: Sprzedawaj! W roku 2007? Żaden.

Autor: Phil TownŹródło: Czas wypłaty

Jeśli zainwestowałeś w fundusze wzajemne, które próbują pobić rynek, i masz nadzieję, że menedżer twojego funduszu zapewni ci wygodną emeryturę, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jesteś ofiarą wielkiego przekrętu.

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

Prawda jest taka, że branży usług finansowych zależy na twoich pieniądzach tylko dlatego, że bierze sobie prowizje i opłaty niezależnie od tego, czy coś dla ciebie zarobi, czy nie. Wbija ludziom do głowy Trzy Mity o InwestowaniuMit 1. Tylko eksperci potrafią zarządzać pieniędzmi. Mit 2. Nie jesteś w stanie pobić rynku. Mit 3. Tylko szeroka dywersyfikacja w ujęciu długoterminowym pozwala zmniejszyć ryzyko. i wychwala zalety uśredniania cen nabycia, żeby takie osoby jak ja czy ty oddały swoje pieniądze jej menedżerom. Ostatnią rzeczą, jakiej oni by chcieli, jest to, żebyś samodzielnie inwestował i odnosił sukcesy.

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

W okresie od roku 2000 do 2003 fundusze wzajemne straciły połowę swojej wartości. Mogłeś stracić 50 procent swoich pieniędzy i bez pomocy profesjonalistów.

Autor: Phil TownŹródło: Zasada #1

Phil Town
Phil Town