Investpedia logo
| Zarejestruj

REKLAMA

warning

Wykryto AdBlocka! Nie wszystkie treści zostaną wyświetlone.
Wyświetlamy tylko niewielką ilość reklam, która prawie w ogóle nie ogranicza korzystania z użytkowania Investpedii.

ostrzeżenie

Wszelkie informacje przedstawione na stronach Investpedii nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U.64.16.93 z późn. zmianami), a także rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Informacje i dane znajdujące się w serwisie są udostępniane tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i reklamowych i nie należy ich traktować jako rekomendacji.

Nie szukaj wymówek, kiedy tracisz


To ty jesteś za wszystko odpowiedzialny, ponieważ to ty ostatecznie podejmujesz decyzje.

Osoby, które zrzucają winę na innych, wolą oskarżać każdego, tylko nie siebie. To nic innego, jak ucieczka przed ciężką pracą, jaką należy włożyć, aby odnieść sukces w tak trudnym przedsięwzięciu, jakim jest inwestowanie. To brak inteligencji, cierpliwości, dyscypliny i zaparcia w dążeniu do osiągania wyznaczonych celów.

Oni wszyscy zapominają, że giełda to takie samo przedsięwzięcie, jak prowadzenie biznesu czy kariera sportowa. Czy piłkarz światowej klasy będzie obwiniał sędziego, stan murawy i innych piłkarzy o własne niepowodzenia? Najprawdopodobniej nie. Będzie dążył do doskonałości poprzez jeszcze cięższe treningi, które wymagają czasu, dyscypliny i cierpliwości.

Odpowiedzialność za własne życie to różnica pomiędzy byciem chłopcem a mężczyzną. Chcąc odnosić sukcesy w grze na giełdzie, musimy stać się dorosłymi facetami.

Trzymaj się metody i celu. Za pogarszające się wyniki nie możesz winić nikogo innego prócz siebie.

Znałem kiedyś gracza, który winił wszystkich i wszystko za swoje niepowodzenia na giełdzie. Od rodziny, biuro maklerskie, komputer, po brak odpowiednio dużego kapitału na giełdzie. Nie minęło wiele czasu, aż w końcu zbankrutował, przeklinając wszystkich dookoła. Żona od niego odeszła, rachunek wyzerowany... Każdy był winny – tylko nie on.

Pamiętaj, że twoim przeciwnikiem są setki tysięcy innych zawodowców. Dlaczego akurat ty miałbyś okazać się od nich lepszy? Odsetek zarabiających na rynku to średnio 10 procent, a w dłuższym terminie jest jeszcze mniejszy. Gdyby zarabianie na giełdzie było takie proste, mielibyśmy bardzo wielu milionerów, tymczasem rzeczywistość jest niestety inna.

Większość ludzi traci na giełdzie z tego samego powodu – nie robią nic, aby wygrać, lub robią niedostatecznie dużo.

Sukces na giełdzie to ogrom pracy, jaki trzeba włożyć w to przedsięwzięcie. Ludzie często nie zdają sobie z tego sprawy, ślepo wierząc reklamom typu: „Zarabiaj na giełdzie, poświęcając zaledwie 50 minut tygodniowo”. Czy znacie choćby jednego wybitnego specjalistę, który odnosi sukces, pracując jedynie godzinę w weekend? To śmieszne.

Łukasz Plewa
Łukasz Plewa. 28 grudnia 2018 roku zainwestowałem niecałe 20 tysięcy złotych w celu edukacyjnym. Wszystkie transakcje są moimi realnymi transakcjami, które również i na tym rachunku traktuję bardzo poważnie.

Z reguły świetne metody działają w konflikcie z ludzką naturą


Gdybym miał opisać portfel jednym zdaniem, to brzmiałoby ono następująco: znajdź świetną firmę i trzymaj ją tak długo, jak długo taką pozostanie.

Ale to, co jest świetne dla jednych, dla innych może być nie do przyjęcia. Sprecyzujmy zatem co to słowo oznacza dla mnie i według jakich kryteriów wybieram firmy.

Przede wszystkim wartość. Wartość firmy to inteligentne zarządzanie przez nią majątkiem. To utrzymanie zadłużenia na bezpiecznym poziomie. Wartość to także prezes i kadra zarządzająca o nienagannym postępowaniu, która mówi prawdę i robi to, co mówi.

Świetna firma nie musi być modna, choć oczywiście może. Powinna być dostrzeżona przez rynek i znajdować się w dwóch jednocześnie ze sobą skorelowanych trendach – głównego stopnia oraz średnioterminowym wzrostowym. Uniwersalna analiza techniczna jest jedną z najmniej skutecznych narzędzi inwestycyjnych, dlatego też wyznaczenie trendu w sposób właściwy ma dla mnie szczególne znaczenie. Trudno jest walczyć z trendem. Dyskusja z nim może nas wiele kosztować.

Firmę doskonałą powinna cechować duża zyskowność, pod warunkiem, że taka dochodowość wykorzystuje rzeczywiste zachowania rynku, a nie przekonania ludzi. Dlatego też dobre przedsiębiorstwo będzie kosztować nieco drożej niż przeciętne, ale za to będzie lepsze od pozostałych.

To, co przedstawiłem, to jedynie zarys mojej filozofii inwestowania. Gdybym chciał opisać ją szczegółowo, musiałbym wykorzystać do tego całą książkę. Proszę pamiętać, że przedstawiony tu portfel jest dostosowany do mego indywidualnego stylu gry, a poleganie na opiniach innych jest zwykle tragiczne w skutkach.

Zasady gry


  • Wszelkie transakcje odbywają się średnio co trzy miesiące, tj. na początku stycznia, kwietnia, maja oraz października.
  • Firmy muszą spełniać łącznie 10 kryteriów fundamentalnych oraz technicznych, a następnie wybierane są najlepsze z nich według rankingu.
  • W portfelu znajdują się od jednej do czterech spółek o różnym zaangażowaniu procentowym (im lepsza firma, tym większe zaangażowanie).
  • Jeżeli żadna z firm nie spełnia oczekiwań (np. podczas bessy), w portfelu znajdować się będą obligacje.
  • Transakcje kupna oraz sprzedaży są podzielone na dwa etapy i z reguły trwają niecałe dwa dni – to znaczy sprzedajemy w okolicach zamknięcia sesji, a kupujemy następnego dnia w okolicach otwarcia.

Klucz do sukcesu inwestycyjnego leży wewnątrz nas, a nie na zewnątrz


Pomysł na wybór metody pasującej do preferowanego stylu gry nie jest szczególnym odkryciem, a mimo to gracze, którym nie udaje się utrzymać zysków na dłuższą metę, nie pamiętają o tym. Nieodparta chęć łamania zasad gry jest zakorzeniona w naszej naturze – kogo z nas nie kusi łamanie zasad i reguł w kontekście zaspokajania potrzeb emocjonalnych?

Dlatego też o wiele bardziej stosownym podejściem będzie znalezienie przez gracza metody pasującej do jego osobowości, ponieważ jest to czynnik, który decyduje o tym, czy należy on do zwycięskich, czy przegranych osób.

Strategia taka powinna współgrać z osobowością gracza na takim poziomie pewności, że będzie stosował ją dzień w dzień, tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu, nie zważając na jej krótkookresowe okresy słabości.

Dzięki pewności siebie i wierze w swój system gracz będzie miał siłę, aby wykorzystać daną strategię, czego większość nie robi, ponieważ przy najmniejszej porażce porzuca ją i przenosi się na inną.

Jak wyeliminować emocje z gry? Rozwiązaniem tego problemu jest postępowanie czysto mechaniczne. Należy wybrać taką metodę gry, z którą będziemy czuć się dobrze. Powinna być nie tylko dostosowana do naszej osobowości, ale również efektywna, spójna i logiczna pod każdym możliwym względem.

Aktualizacja dnia: 2019-03-29 23:17:13

Data Nazwa Ilość Cena zakupu1 Wartość2 Wynik3
2018-12-28 Dino Polska 77 97,26 9.317,00 1.828,23
2019-03-28 Grupa Lotos 81 84,63 6.755,40 -99,79
2019-03-28 11 Bit Studios 22 337,24 8.734,00 1.314,65
Gotówka 17,72
Saldo 24.824,12 5.937,59
  • 1 Uśredniona cena zakupu powiększona o prowizję kupna.
  • 2 Rzeczywista wartość aktywów (ilość x cena bieżąca).
  • 3 Wynik netto. Uzględnia prowizję zakupu.

Aktualizacja portfela w każdy weekend. Krótkoterminowe wahania portfela mają znaczenie drugorzędne i są mniej ważne od zasad, których należy przestrzegać.

Nie sprawdzam swoich akcji codziennie. Niektórzy nawet zalecają, aby tego nie robić co tydzień. Zamiast tego skupiam się na długoterminowym horyzoncie inwestycyjnym oraz poszerzaniu wiedzy. Jako inwestor długoterminowy mam o tyle przewagę, że nie muszę „wstrzeliwać się” w każdy dołek cenowy ani zabezpieczać różnego rodzaju instrumentami finansowymi (np. opcjami czy kontraktami terminowymi). Bogacenie się to proces stopniowy. Można żyć oszczędnie i rozważnie, a mimo to dobrze.

Zlecenia archiwalne

Komentarz do wyników


Kolejny kwartał, kolejne inwestycje. Redukujemy Dino Polska ze 100 do 40%, kupujemy Lotos oraz 11 Bit Studios o prawie równym zaangażowaniu (30%). Jak zwykle inwestycje nie krócej niż na kwartał.

Galeria
Saldo z dnia 16.01.2019
Saldo z dnia 16.01.2019
Szczegóły Dino z dnia 16.01.2019
Szczegóły Dino z dnia 16.01.2019
Szczegóły Dino z dnia 06.03.2019
Szczegóły Dino z dnia 06.03.2019
Transakcja kupna 11 Bit Studios
Transakcja kupna 11 Bit Studios
Transakcja kupna Grupy Lotos
Transakcja kupna Grupy Lotos
Transakcja sprzedaży Dino
Transakcja sprzedaży Dino
Saldo z dnia 16.01.2019
Saldo z dnia 16.01.2019
Szczegóły Dino z dnia 16.01.2019
Szczegóły Dino z dnia 16.01.2019
Szczegóły Dino z dnia 06.03.2019
Szczegóły Dino z dnia 06.03.2019
Transakcja kupna 11 Bit Studios
Transakcja kupna 11 Bit Studios
Transakcja kupna Grupy Lotos
Transakcja kupna Grupy Lotos
Transakcja sprzedaży Dino
Transakcja sprzedaży Dino
Saldo z dnia 16.01.2019
Saldo z dnia 16.01.2019
Szczegóły Dino z dnia 16.01.2019
Szczegóły Dino z dnia 16.01.2019
Szczegóły Dino z dnia 06.03.2019
Szczegóły Dino z dnia 06.03.2019
Transakcja kupna 11 Bit Studios
Transakcja kupna 11 Bit Studios
Transakcja kupna Grupy Lotos
Transakcja kupna Grupy Lotos
Transakcja sprzedaży Dino
Transakcja sprzedaży Dino

Pytania, sugestie, wątpliwości?

Najczęściej zadawane pytania


Masz pytanie? Zawsze możesz skontaktować się z autorem, korzystając z zamieszczonego obok formularza →

Plan inwestycyjny, jaki sobie założyłem, to liczba około 500 transakcji, czyli okres co najmniej 10 lat od momentu uruchomienia portfela. Każdą transakcję postrzegam w kategoriach prawdopodobieństwa.

Tak. W niedługom czasie każda osoba, która się zaloguje, będzie domyślnie otrzymywać takie powiadomienia, choć wolałbym, aby portfel służył wyłącznie jako ciekawostka. Opcję tę będzie można wyłączyć w zakładce "Moje konto".

Jeśli metoda gry ma być zyskowna, to nie powinno się jej upubliczniać. Gdyby każda osoba poznała strategię, która przez 10 lat z rzędu podbija rynek co najmniej dwukrotnie, szybko przestałaby działać. Historia pokazuje setki przykładów, gdzie każda powszechna metoda gry, którą znają wszyscy dookoła w dłuższym terminie nie podbije zbytnio rynku, a te które są konsekwetnie stosowane i ukrywane - wciąż działają.

Przy tak niewielkiej kwocie jest to w zupełności wystarczająca liczba pod warunkiem, że ryzyko inwestycyjne jest na bardzo, ale to bardzo niskim poziomie. Proszę pamiętać, że pomiar ryzyka jest bardzo ważnym czynnikiem, który decyduje o sukcesie inwestycyjnym.

Publikacja portfela jest (i będzie) całkowicie bezpłatna.

Strategia dostosowana jest do mojego stylu gry, a więc, do kogoś, kto analitycznie i krytycznie podchodzi do wszystkich spółek z parkietu. Kogoś, kto utrzymuje i szacuje ryzyko na bardzo niskim poziomie oraz kupuje wyłącznie wtedy, gdy szanse przemawiają na jego korzyść.

Tylko akcje i (czasami) w krótkim terminie obligacje.

Nie zawsze. Jeżeli nie ma firm, które spełniają warunki zakupowe to kupuję obligacje.

Problem płynności to pięta achillesowa niektórych dobrych firm i nie należy tego lekceważyć, dlatego też wybieram wyłącznie firmy płynne, które mogę w miarę szybko sprzedać lub kupić. Na niektórych akcjach, gdzie spread wynosi nawet 3%, trzeba być bardzo cierpliwym i ostrożnym. Jeśli inwestujemy miesięcznie lub kwartalnie zalecałbym zastosowanie kryterium w postaci płynności i dużego zaangażowania instytucji finansowych lub długoterminowy horyzont inwestycyjny.

Teoria efektywności nie działa. A jeśli nawet, to na pewno nie przez większość czasu. Teoria efektywności powstała w środowisku akademickim, w którym wyznający ją profesorzy dalej są profesorami, a my graczami, którzy podbijają rynek i bogacą się rok w rok. Historia pokazuje setki przykładów, kiedy powszechne metody gry, które znają wszyscy dookoła, w dłuższym terminie nie podbijają zbytnio rynku, a te, które są konsekwentnie stosowane i ukrywane – wciąż działają.

Niełatwo jest zachować spokój i optymizm, kiedy ceny spadają niemal każdego dnia. Kiedy podczas krachu stracisz połowę swych pieniędzy, przejście na gotówkę to chyba najgorszy pomysł, jaki może istnieć! Problem większości przeciętnych firm jest taki, że często tracą nawet więcej, a tylko najlepsze z nich, które można policzyć na palcach jednej ręki notują swe maksima już przy pierwszym wahnięciu nowej hossy. Wybierajmy wyjątkowe firmy, których instytucje sprzedają w ostatniej kolejności.

Większość popularnych wskaźników jest przereklamowana i nie niesie za sobą większej korzyści. Do takich należą między innymi: RSI, kąty Ganna, współczynnik Fibonacciego oraz oscylator stochastyczny. Dlatego też korzystam z mało popularnych wskaźników mierzenia trendu w sposób jeszcze mniej popularny. Pamiętajmy również o tym, że to nie techniki gry, analiza trendu i inne wartości techniczne mają znaczenie pierwszorzędne, ale odpowiednio przygotowany model wyceny firmy.

Statystyki2019-03-29 23:17:13

Kapitał początkowy (28.12.2018) 18886.53 zł
Wycena bieżąca 24.824,12 zł
Zysk netto / strata netto 5.937,59 zł
Zysk netto / strata netto w % 31.44%
Stosunek zysków do strat 0
Zyskowne transakcje 0
Stratne transakcje 0
Największa pojedyncza wygrana 0%
Największa pojedyncza strata 0%
Średni zysk 0%
Średnia strata 0%
Średnia miesięczna stopa zwrotu 10.48%
Procent zyskownych miesięcy 100%
Procent stratnych miesięcy 0%
Korelacja z WigKorelacja uwzględnia dane dzienne, od początku prowadzenia portfela, tj. 28.12.2018 roku. 0.23
Korelacja z Wig20 -0.13
Korelacja z mWig40 0.57
Współczynnik Sharpe"aStosunek premii do ryzyka jakie jest w stanie zaakceptować inwestor. Ogólnie mówiąc im większa wartość wskaźnika, tym lepiej. Więcej o wskaźniku Sherpe’a możesz przeczytać tutaj. 0
Maksymalny okres od szczytuMaksymalny okres od szczytu to ilość dni kalendarzowych jaka musi upłynąć, aby polepszyć poprzedni wynik. Mówiąc inaczej, wskaźnik informuje nas jak długo portfel "nie zarabia". 0 dni

Nadzieja to przekleństwo. Rób to, co należy robić


Posiadanie pieniędzy, które dla ciebie pracują, jest niezwykle kuszące. Bez względu na to, czy gramy opcjami, kontraktami, walutami, akcjami, czy inwestujemy w fundusze inwestycyjne, nasz zysk zależy od przewagi, z której musimy odpowiednio wiele razy skorzystać.

Jeśli przeprowadzimy odpowiednio wiele transakcji, których oczekiwany wzrost jest większy od straty, to prawdopodobieństwo wygranej w dłuższym terminie sięga pewności.

Jeśli twój rachunek jest na tyle mały, że możliwość otwierania jednej pozycji znajduje się na granicy twoich możliwości, powinieneś porzucić rynek terminowy i zacząć kumulować akcje.

Plan narzuca dyscyplinę, a ta – jak wiemy – jest fundamentalną częścią sukcesu inwestycyjnego. Można jednak korzystać z zasad, a mimo to tracić pieniądze.

Przeprowadzam transakcje tylko wtedy, gdy szanse wynoszą nie mniej niż 75 procent po odliczeniu wszystkich kosztów. Przeprowadzam transakcje rzadko – trzy, cztery razy w roku.

Traktuję każdą transakcję w taki sposób, jakby była jedną spośród tysiąca innych. Zamiast próbować naprawiać każde nieudane zlecenie, myślę w kategoriach: to tylko jedna z transakcji. Nawet najlepsze systemy tracą pieniądze. Superkomputer w Chicago, którego koszt sięga milionów dolarów, też traci. Myśląc w ten sposób, zaczynamy patrzeć na naszą grę pod kątem długoterminowej serii wykonania kilkuset transakcji. Kogo zatem będzie obchodzić pojedyncza z nich?

Czy dysponujesz określonymi regułami i zasadami, czy też działasz bez planu gry? Doświadczony inwestor dokładnie obliczy szanse na wygraną i jeśli wyniosą one 5:1 (możliwość wygranej jest pięciokrotnie większa niż porażki), to otworzy adekwatną do sytuacji pozycję. Jeśli nie dysponujesz zasadami określającymi ryzyko, to skąd możesz wiedzieć, jakie masz szanse w grze? A jeśli twoje szanse wynoszą zaledwie 1:5, a ty nawet o tym nie wiesz?

Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru Razem
20193.13%6.88%21.43%31.44%

Opinie

tylko dla zalogowanych

Avatar
zibi 2019-03-28 17:32:13

gratki chłopie

Avatar
Zbychu 2019-03-19 13:08:35

Masakra z tym Dino. Czekam na korekte, żeby kupic i nie che nawet na tydzien sie zatrzymac.

Avatar
niezapominajka88 2019-03-08 16:48:57

Gratuluję Dino Ja niestety emotka nie wytrzymałam

Avatar
Michalińki 2019-03-01 16:26:03

To co się wyprawia na giełdzie to woła o pomstę do nieba! Najpierw zjazd o 10% a teraz nagle wzrosty. To wszystko powinni zamknąć w cholerę!!!! I uczciwie zacząć proszę zarabiać a nie na słabościach innych osób!!!!

Avatar
Maciek 2019-02-25 16:19:45

Dziś Dino na ładnym plusie. Chyba maxy portfela. Szacun

Avatar
Kamil Kozłowski 2019-02-03 11:23:49

czeka nas krach stulecia. wszyscy pojdziecie z torbami. zobaczycie. tylko eski was uratuja...

Avatar
niezapominajka88 2019-02-03 07:50:50

Czesc. Kiedy nowe spolki w portfelu? Dino ok, ale jedna firma to szalenstwo Panie! emotka

Avatar
Bartek 2019-01-31 22:56:04

3mam kciuki i będę śledził Twoje poczynania z wielkim zainteresowaniem.

Avatar
Użytkownik 19 2018-11-25 11:29:32

emotkaemotkaemotkaemotkaemotka